Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hollowtech aynakol nedir?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Burak Özen tarafından paylaşıldı.

1. Burak Özen

Burak Özen Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Selamlar.Konuyu doğru yere açtığımı umuyorum:)

Hollowtech aynakolun octalinke göre içi boş ,daha hafif daha sağlamlaştırılmış olmasının yanında ne gibi "+" ve "-" leri var, merak ettim. Bi kaç yerden duyumlar aldım fakat tam anlamıyla açıklayabilen olmadı bile. Merak eden arkadaşlarda olabilir. Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.Tşk.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Hollowtech ayna kollarin, kollarinin ic kismi bostur. Bu hem esnemezligi artirir (bir boru gibi düsünün) hem de agirligi azaltir.

Hollowtech II ayna kollarda orta mil da ayna kola bütünlesiktir, göbek sistemi farklidir. Bu sayede milin capi artar ve artan capla beraber esnemezlik artar. Ayni zamanda milin ici bosaltilarak agirliktan da tasarruf edilir.

Ek:

2008 öncesi bir XT ayna kol kesiti, 175 mm.

3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Buna ek olarak Octalink aynakol un değil aynakol göbek bağlantısının türüdür.

Ortamiller Kare mil Octalink (Shimano) ve ISIS (diğer tüm markalar) olarak özetlenebilir...

Burak Özen ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:

Cagri benim gözden kacirdigim bir hatayi farketmis soruda.

Evet, Octalink milin 8 cikintili olan tipine denir. Kare mil ve onun disinda bir standart da ISIS baglantidir (10 cikintili).

Fakat bu terimlerin hic birisinin "Hollowtech"le bir baglantisi yoktur. Sadece Hollowtech II'de milin ayna kola sabit olma durumu var. Onun disinda Hollowtech bir ayna kol gayet kare milli veya Octalink baglantili olabilir.

Burak Özen ve Hasan Çağri bunu beğendi.
  5. Burak Özen

Burak Özen Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Teşekkürler abilerim. yani hollowtech olayı sadece yapı itibarı ile bi yenilik.hafiflik ve esnemezlik(sağlamlık) yönünden avantaj.İyi forumlar.