Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hollanda'dan bisiklet almak

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Yusuf Cemil GÜRSOY tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Cemil GÜRSOY

Yusuf Cemil GÜRSOY Yeni Üye

Adı:
    Yusuf CG
    Seviye:
    Amsterdam gezi planim vardi. Sonradan bu plana bisiklet almayi da ekledim. bisikletimi sattim. Üzerine biraz daha ekleyip iddiali bir tur bisikleti almakti amacim. Türkiye deki "bisiklet gezgini'nin" şubesi olduğu "De Vakantiefietser" adlı mağazayı bulmam kolay oldu. Bu arada BG de özellikle Başak Hanım ve Alex seçim konusunda çok yardımcı oldu. Ancak gerek 5-6 haftayı bulan sipariş süresi gerekse vergi indiriminden yararlanacak olmam nedeniyle amsterdamdan aldım) Önceden mailleşip bisikletimi ayırtmıştım. (Kayışlı bir model istiyordum çünkü,Ellerinde belt sistem hazır olmayabiliyor)
    Bir test sürüşü yaptım, sonra ölçü kadrosunda hesaplamalar yapıldı, bir kartano oturtulup, oturma izim bile ölçüldü. ödemeyi kredi kartı ile yaparsanız %3 fark alınıyor. Ben peşin ödedim. Fiyatta pazarlık olmuyor ancak bir kaç aksesuar hediye ediliyor)Bisikletim kutulandı, dönüş tarihime kadar mağazada kaldı. Dönüş günü h. Alanına bir minibüsle ulaştım( minibüsü onlar ayarladılar Ama 40€ Luk ödemeyi kendim karşıladım, burası sürpriz oldu. ) H. Alanında ücretsiz el arabaları var. Kutuyu ve valizlerimi onunla taşıdım. tax refound deskine gittim. Memura uzaktan bisikletimi gösterdim. bisiklet faturamı onayladı(pasaport ve dönüş bileti ile başvuruluyor). Thy deskine gittim. Önceden bisiklet rezervasyonum vardı,30€ Ödedim. Yalnız lastik basınçlarının azaltıldığı konusunda ikna edemedim onları kutuyu açıp kontrol ettiler. Bende tekrar ambalajı onlara yaptırttım. (Seksi ablanın zorlandığını görünce sonradan el attım tabi) valizlerimi verdim, büyük size bagaj bölümüne de bisikletimi bıraktım. Sonra onaylanmış faturamı satın aldığım mağazaya havaalanından postaladım.( Türkiye'den de postalanabilir) Sabiha gökçen h alanında yine bisikleti büyük bagaj bölümünden aldım. Tüm bunların karşılığı %21 vergi geri ödemesi içindi. Bu şekilde verginin tamamı geri Alınabiliyor. Herhangi bir komisyon alınmıyor. İlgili arkadaşlara duyrulur.

2. pilot

pilot Forum Demirbaşı

Adı:
    mehmet coşkun uzak
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın. Aldığınız bisikketi ve detaylı resim incelemenizi bekliyoruz.

3. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hayrlı olsun... Sabihada kutunuzun durumu nasıldı? Darbe v.s. Olamadan zarar görmeden teslim alabildinizmi?

Tax free office inde vergiiadesini nezaman ve nereye yatırıcaklar ?

4. Alpaslan.Savacı

Alpaslan.Savacı Aktif Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Foto lütfen :)

5. Yusuf Cemil GÜRSOY

Adı:
    Yusuf CG
    Seviye:
    Kutu çok iyi durumdaydı. Kırılır logosu yapıştırmıştı thy. Ben prosedürü paylaşmak istedim sadece, bisiklet incelemesi için biraz yol yapmam gerek.

6. Yusuf Cemil GÜRSOY

Adı:
    Yusuf CG
    Seviye:
    ilk mesajımda düzeltme yapmak istedim ama öyle bir seçenek yok herhalde

son mesajda düzeltme yapılabiliyor ama öncekilerde yapılamıyor anladığım kadarıyla

refund yukarıda yanlış yazmışım ama düzeltemedim

7. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Vergi geri alma olayını tam anlayamadım. O konuyu ayrıntılı açıklayabilir misiniz? Mesela 100€ diyelim bisikletin fatura daki fiyatı. Yurd dışında aldık faturasını kestirdik, geldik Türkiyeye. Vergiyi hava alanında mı alıyorlar? Alınan vergi ne kadar (%21 dediğiniz o mu?).Son olarak şirket değilseniz, şahıs olarak işlemleri gerçekleştiriyorsanız vergi yi geri alma işlemi oluyor mu ? Oluyor sa nasıl oluyor ?

8. sezgin tire

sezgin tire Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    vergiyi geri alabilmeniz için ürünü aldığınız yerin tax free faturası kesiyor olması gerek. yoksa alamazsınız. bu faturayı aldıktan sonra amsterdam havalimanında pasaport gişesinin hemen yanında tax refund deski var. oraya gidip nakit olarak geri alabilirsiniz. konu sahibi arkadaş neden alamamış mektup vs ile uğraştı ben de anlamadım. 100 eur bir üründe 9-11 eur arası bir iade alırsınız.

ayrıca avrupa birliği üyesi bir ülkede yaptığınız alışverişin vergi iadesini başka bir üye ülkeden de çıkarken alabilirsiniz. yani aynı ülkeden çıkma zorunluluğu yok. mektup ile yollayıp iade almada var ama nasıl yapılıyor ben de pek vakıf değilim.

9. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Aslında yazısında buna ait bilgi var. Eğer sizin dediğiniz yerden iade alırsa kesinti yapılıyor. Çünkü onlar aracı firmalardır ve alacağınız kdv iadesinin yarısını alırlar. Arkadaşın yöntemi ile tamamını geri alacak.

Tax free faturası diye bir şey yok. Firmanın verdiği faturayı gümrüğe damgalatmak yeterli. Zaten faturanın üstünde KDV miktarı belli.

Sizin dediğinizi tax free faturası, faturanın haricinde düzenlenen bir evrak, o evrakla havalimanında kdv nin yarısını aracı firmaya bırakarak kalan yarısını nakten tahsil edebiliyorsunuz. Aslında bir aldatmaca.

10. sezgin tire

sezgin tire Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    haklısınız o bölümü gözden kaçırmışım. ben %11 iade almıştım demek ki normalde 2 katıymış vergi iadesi miktarı. öğrenmenin yaşı yokmuş şu yaşımda öğrendim hayret doğrusu :)

düzelltme için teşekkürler.

11. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Aslında bu yapılan dolandırıcılık.

12. sezgin tire

sezgin tire Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    gümrük memurunun yapması gereken işlemi yapıyor bunlar.veya biraz daha ayrıntılısını. havalimanı gümrük muhafaza yapmalı aslında bu işi. bakacak kaşesini basacak bitti. belki iş yoğunluğu vs de olabilir. zaten kalıbımı basarım :D bu tax refund komisyon işini kesin ilk ingilizler çıkarmıştır

13. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Gümrük memuru damgasını vurarak yapacağını yapıyor, o aşamadan sonraki iş maliyeyi yani muhasebeyi ilgilendiriyor.

14. Reha Oğuz Altuğ

Reha Oğuz Altuğ Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben bu hafta Barcelona'dan iPad aldım, faturanın yanında tax free belgesi verdiler.
    O belgeyi check-in'den önce onaylattım.
    Uluslararası bölüm de de Apple Store'dan verilen belgede ne kadar yazıyorsa hepsini geri aldım.
    Bir kesinti olmadı yani.

15. Sey_Yeah

Sey_Yeah Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bu bölüm benim ilgimi çekti.

doğru bisikleti almak için, satıcının bu şekilde yönlendirmesine ihtiyacım var.

16. sezgin tire

sezgin tire Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    gümrük ve maliye zaten devletin kendi kurumları. kurumlar arası iletişim ile gayet yapılabilecek bir şey aslında.

17. Yusuf Cemil GÜRSOY

Adı:
    Yusuf CG
    Seviye:
    birkaç soruya yanıt vermeye çalışayım:
    önce ispanya farklı bir yer direkt adamlar %10 tax geri ödüyorlar. ingiltereden ipad alsaydınız %7-8 gibi bir iade alırdınız. her ülke farklı oranlarda geri ödeme yapıyor.
    Havaalanından bisiklet dışındaki alışverişler içinde geri ödeme aldım. memur bana anlattı şimdi alırsan %14, kredi kartına gönderirsek tamamını geri alabilrsin dedi. bende işbankası nakit kartımı verdim 3 gün sonra hesabınıza geçecek dediler para 3 gün içinde hesabıma geçmiş durumdaydı gerçektende.
    Bisiklet yüksek fiyatlı olduğu için onu bu şekilde mağazadan hallediyorsunuz. satıcı da bana aynen bu şekilde tarif etmişti. hatta internet sitelerinde herşeyi açıklamışlar . linkini veriyorum Tax refund : De Vakantiefietser faturayı ve tax belgesini hazırladı bende customs ta damgalattım ve postaladım.

D.Mustafa bunu beğendi.
  18. sener35

sener35 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hocam amerikadan 440 dolar değerinde bir parça alacam.borderlinx kullanmak ne kadar maktıklı?vergiyi peşin alıyorlar.ürün türkiyede kesin gümrüğe girecek.dhl sorun çıkarır mı?yoksa vergiyi peşin ödediğim için hiç bir sıkıntı çıkmadan bana teslim ederler mi?bir iş yapacaz astarı yüzünden pahalıya gelmesin.şimdiden tşkler.

19. Yusuf Cemil GÜRSOY

Adı:
    Yusuf CG
    Seviye:
    Son durumuda bildireyim size. Firma hesabıma vergi iadesini yaptı. Bisiklet ve aldığım extralarla 700 € bir iade oldu. 6 € kadar kesinti yapıldı uluslar arası transferden. İki kişi uçak bileti 300 € (thy) yeşil pasaportum da olunca gezi bana bedava gibi oldu

20. Yusuf Cemil GÜRSOY

Adı:
    Yusuf CG
    Seviye:
    Bahsi geçen bisiklet idworx easyrohler evo dur. Deneyimlerimi bisiklet seçimi bölümünde paylaşıyorum. İdworx çok az bilinen bir marka. Ama kendi sınıfında çok iyi bir noktada. Hatta 1 numara. Ben bilgi ve deneyim paylaşmayı çok önemsiyorum. Foruma katkısı olur umarım