Hollanda'da tur bisikleti kiralamak

Tepki
130
Herkese merhabalar,

2016 yazında arkadaşımla beraber Hollanda'da 1 aylık bisiklet turu yapmak istiyoruz. Benim kendi tur bisikletim ekipmanlarim ve yeteri kadar tecrübem var. Arkadasimin ise bir uzun tur bisikleti yok.

Planımız ise su şekilde. Ben bisikletimi paketleyip çantalarını ve ekipmanlarıyla beraber uçakla gideceğim. Arkadaşım ise çanta ve ekipmanlarıyla oraya gidecek ve orada eğer böyle bir fırsat var ise kiralayacagimiz bisiklete eşyalarını yükleyip ülkeyi enine boyuna dolaşacağız.

Merak ettiğimiz ise Hollanda'da uzun tur için bisiklet kiralayan bir organizasyon var mıdır? Turdan sonra bisikleti aynı noktaya bırakmamış gerekir mi? Daha önce böyle birsey yapmış olan arkadaşlar varsa bilgilendirir mi?

Tesekkur ederim.

Scudo

buzlubadem

Aktif Üye
Tepki
85
İsim
sertaç
Bisiklet
Trek
Kiralik bisikletle ve hollandada ki bisiklet fiyatlariyle ilgili hic bir bilgim yok fakat ufak bi hesap yapacak olursak bir bisikletin gunluk kirasi min 15 € dur 30 gunle carptigimizda 450 € eder buda . bu paraya ikinci el tur bisikleti cok rahatlikla bulunur diye dusunuyorum

Tepki
130
Peki ikinci el düzgün bir tur bisikletini orada satın alıp turdan sonra satmak nasıl olur? Yapılabilir gibi...

buzlubadem

Aktif Üye
Tepki
85
İsim
sertaç
Bisiklet
Trek
Daha once hollandada bisikletlerin cok rahat alinip satildigini duymustum

Tepki
130
Oraya gitmeden önce bu işleri halledebilecegim bir kanal arıyorum acikcasi. Zaman içindeggörüp duyarsanız ve paylasirsaniz çok memnun olurum
:)

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
Eğer ilk olarak amsterdama inecekseniz Mac bike vardır, onlarla irtibata geçebilirsin, daha önce zamanım kısa olduğundan batavus tur bisikletini günlüğü 20€ dan kiralamıştım ama 1 aylık tur yapacaksanız 500€-600€ ya sıfır bisiklet alıp aldığınız yere 1 ay sonra ikinci el olarak satabilirsiniz. Sağlam kullanmışsanız %50-%75 arasını geri alırsınız. Kiralarsanız aynı yere bırakmanız gerekir, sigorta yaptırmanız gerekir ve kredi kartınızdan depozito isterler, eğer kredi kartınız yoksa veya vermek istemezseniz, pasaportunuzu bırakabilirsiniz, yanınızda nufüs kağıdınız veya sürücü belgeside olsa yeter.

Hollanda zaten dümdüz ülke olduğundan, tepe filan yok fixie bile olur, sadece rüzgarı bazen çok zorlar, ne olursa altınızda vitessizde olsa çok rahat gezersiniz. Bisiklet sürülmek için yapılmış bir ülke gibidir, trafik kuralları biraz farklı orda, bisiklet yolları gerçekten bisiklet yollarıdır, bisiklet yolu varsa ve buna rağmen eğer kaldırım veya asfalta çıkarsanız, yakalanırsanız cezası ağır aklınızda olsun.

Amsterdamda WaterlooPleinde bit pazarı vardır, genelde polisin çektiği ve açık arttırma ile alınmış veya çalıntı bisikletler olur. Oradan şanslı iseniz 100-150€ civarında tur bisikletleride bulabilirsiniz. Ama 50-60€ luk Dutch Bike larda şehirler arası yetiyor zaten ilede süper geziliyor, arkalarında rack vardır zaten, onu alıp bit pazarında gene işiniz bitince satarsınız:D

Veya sparta bisikletler vardır onlarda çok güzeldir, 400-500€ ya sıfırları alıp Türkiyeye dönüşte getirirdim ben olsam , hem de bisikletim olurdu :D

Dükkan olarak Kroonenberg Tweewielers veya Bob Orange Bicycles bakabilirsiniz Sıfır ve kondisyonlu 2. el bisiklet satar ve geri götürürsenizde düşüğüne geri alır. Gitmeden onlara eposta atarsanız bisikletleride ayarlayabilirler. Hemen kullanırsınız.

Dahon ve Batavus mağazaları vardır MuzeumPlein Opera Salonu sonrasında, oralarada uğramakta çok fayda var :D

Kaliteli tur bisikleti veya yol bisikleti uygun alırım derseniz Lohman 'a gidebilirsiniz, eğer geçen senenin ürünü kalmış ise ellerinde güzel fiyat verirler.

Ama efsanevi bisiklet turu yapacağım derseniz ve eğer bütçenizde olursa, hiç bisiklet götürmeyin, yol bisikleti kiralayın :D, Oralarda yol kullanmak bambaşka. (link)

Tepki
130
Çok tesekkur ederim bilgiler için. Çok yararlı bir yazı olmus. Bunları bir arastirayim :)

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hollandalıların şöyle bir sitesi var ; (link) bizim sahibinden vs gibi daha önce ufak tefek alışverişler yaptım hiçbir sorun yaşamadım bir gözatmanızı tavsiye ederim. seyahat zamanınız yaklaştığında henüz bir şeyler ayarlayamamış ya da ayarladığınız bisiklet vs içinize sinmemişse yardımcı olabilirim , bir kaç akrabam var amsterdamda onlardan rica ederim belki ellerinden bir şey gelir.

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
Bende satın alıp tur yapıp dönerken satmak gibi bir konforu yaşamayı hayal ediyorum ama yedek planıniz olsun derim. 2 günlük turist bisikleti kiralamıştım çok ağır ve sadece 3vites olmasına rağmen cart yeşilini unutamıyorum.volendam a git gel yapacaktım ama şehirde tur atmak daha cazip geldi. Kredi kartından on çekim yapmıştı dönüşte yaptığı çekimi iptal edip 2 günlük ücreti almıştı. Yukarıdaki geniş bilgiler olsaydı hepsine bi göz atardım sanırım.
1 ay için hollanda biraz küçük kalmayacak mi ?

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
@makara Bunu bi yerlere kaydetmek lazım...

malemsteen

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Mesut
Bisiklet
Diğer
http://girlwithjavacurls.typepad.com/.a/6a00d8341cc9c253ef01156f6674e4970c-800wi
şu sparta bisikletlerden getirirseniz dönüşünüzde talip olabilirim hatta :) Gerçi son zamanlarda sparta elektrikli bisiklet yapıyor sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Sezerşan Ünal

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
983
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaşlar, Eylül ayında Hollanda ve eğer devam edebilirsem Almanya'da bir hafta kadar bir bisiklet turu yapmak istiyorum. Uçakla bisiklet götürmek (burda bisikleti kutulayıp havaalanına götürdük diyelim, ama aynısını dönüşte yapmak çok zor olacaktır diye düşünüyorum) bana çok zor geldiği için oradan bir bisiklet kiralayarak bu turu yapmak istiyorum. Benzer tecrübesi olan veya Hollanda'da / Almanya'da olan arkadaşlardan bu konuda bilgi rica ediyorum. Ücretler, gerekli olan bir belge var mı, dikkat edilmesi gereken kurallar, bisikleti bir noktadan alıp başka bir noktada bırakma imkanı var mı, ... vb. konularda her türlü bilgi benim için çok değerli, bu nedenli bu konuda fikri olan arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: MUSA Ç.

krank

Aktif Üye
Tepki
293
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Swapfiets hem Hollanda hem de Almanya’da bir çok şehirde hizmet veren bisiklet kiralama firması ve fiyatları da epey uygun. Ancak bisiklet türü olarak şehir bisikleti olduğu için tur için elverişliliği konusunda emin değilim. Bunun dışında her şehirde bir çok yerde kiralama hizmeti var ama dediğim gibi tura uygunluk ayrı bir konu.

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Swapfiets hem Hollanda hem de Almanya’da bir çok şehirde hizmet veren bisiklet kiralama firması ve fiyatları da epey uygun. Ancak bisiklet türü olarak şehir bisikleti olduğu için tur için elverişliliği konusunda emin değilim. Bunun dışında her şehirde bir çok yerde kiralama hizmeti var ama dediğim gibi tura uygunluk ayrı bir konu.
Merhaba,
Swapfiets kısa dönem kiralama yapmiyor, en az 6 ay. Kiralama için de ilgili ülkede banka hesabı gerekli.

• Beğen

krank

Aktif Üye
Tepki
293
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,
Swapfiets kısa dönem kiralama yapmiyor, en az 6 ay. Kiralama için de ilgili ülkede banka hesabı gerekli.
Benim Almanya’da ki tecrübeme göre ekstra 30 Euro gibi bir bedelle 6 ay kısıtı olmadan kiralanabildiği yönünde. Ödeme konusunda da kredi kartı ve paypal kabul ediyorlar. Sadece Almanya’da adres ve Almanya telefon numarası gerekli.

Ama Hollanda kısmı konusunda siz daha tecrübelisiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Benim Almanya’da ki tecrübeme göre ekstra 30 Euro gibi bir bedelle 6 ay kısıtı olmadan kiralanabildiği yönünde. Ödeme konusunda da kredi kartı ve paypal kabul ediyorlar. Sadece Almanya’da adres ve Almanya telefon numarası gerekli.

Ama Hollanda kısmı konusunda siz daha tecrübelisiniz.
Hadi 30€ verdi arkadaş ve 6 ay limitini kullanmadı. Turu 1 hafta kadar planladığını belirtmiş. Makul mu sizce 1 hafta için 1 aylık bisiklet kiralamak ve bunun için Almanya telefonu ve adresi sağlamak?

• Beğen

krank

Aktif Üye
Tepki
293
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hadi 30€ verdi arkadaş ve 6 ay limitini kullanmadı. Turu 1 hafta kadar planladığını belirtmiş. Makul mu sizce 1 hafta için 1 aylık bisiklet kiralamak ve bunun için Almanya telefonu ve adresi sağlamak?
Toplamı 55€ olan bir kiralama hizmeti ister bir hafta ister bir ay olsun bana göre makul ama arkadaşa makul gelir gelmez orasına isterse bakar kendi karar verir diye öneri olarak yazmıştım. Sorun adres ve telefon ise de yardımcı olabilirdim. Tamamen yardımcı olmak maksatlı bildiğim bir konuda fikir beyan ettim yani.

Sizin teklifiniz çok daha güzel o makul gelirse de onu değerlendirir. Forumun amaçlarından biri de bu değil mi?

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
983
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
Çok teşekkür ederim @umutcelik , gerçekten reddemeyeceğim bir teklif, ücreti karşılığında bir tanesini kullanmak isterim, boyum 1.80, şu anki bisikletim 52 kadro, umarım uyan bir tane vardır :) @krank öneri ve yardım teklifi için çok teşekkürler, B planı olarak tutalım şimdilik bu ihtimali de :harika:
Başlangıç konusunda Rotterdam düşünüyordum, orda yaşayan kuzenim var ama oraya gelmişken zaten Amsterdam'a da uğramamak olmazdı o yüzden başlangıç Amsterdam şeklinde olmasında da problem yok. Planım sonrasında Rotterdam'a kuzenime uğramak, oradan Eindhoven'a geçip orada yaşayan eski komşuma uğramak. Eğer zaman kalırsa (süreyi biraz uzatabilirim 10 güne kadar) Kaiserslautern'deki yeğenime kadar gitmek, ama zaman ve tempo/yorgunluk vb. nedenlerle oraya kadar gidemezsem Belçika üzerinden geri dönerek başlangıç noktasında turu bitirmek. Ama planım esnek, oradaki duruma göre değişebilir...

• Beğen
Tepkiler: MUSA Ç.