Hollanda, bugünkü bisiklet yollarını nasıl elde etti?

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Daha önce burada yayınlanmış bir video olduğunu biliyorum fakat, videoyu yayınlayan arkadaşla iletişime geçerek videonun altyazısını türkçeye de çevirdim.
İzleyin izlettirin;

Saygılarımla....

Altyazıdaki bazı hatalar için kusura bakmayın, çok kısıtlı bir zamanda yaptım.

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.076
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke olarak bisiklet hala bizde çocuk aracı gözüyle bakılıyor. İnsanlar ne zaman bilinçlenecek, bizim yaşımız yetecek mi bilemiyorum. Bizim ülkemizde anladığım o dur ki; benzin 10 lira olsa yine binecekler yine binecekler. Benzinin 58 kuruş olduğu zamanı hatırlıyorum çok değil 10 yıl önce, muhtemelen 5 yıl sonra da 10tl olacaktır benzin.
Türkiyenin cari açığının en büyük nedenlerinden birisi de petrol harcamalarıdır. Bu cari açığı kapatmak için ötv lerde güncelleme yapmak yerine harcamaya neden olan büyük kalemlerin tüketimini azaltmayı neden düşünmez? İthalatı engellemenin tek yolu ithal edilen ürüne vergi bindirmek olarak düşünen bir ekonomi anlayışı olmamalı. Fiyatı arttır talebi düşür çok basit bir yöntem. İthal edilen ürünün talebi düşürmenin makro ekonomide en geçerli yöntemi alternatif ürünler geliştirmektir.

Hükümet(ler) neden hala bu tip projeler geliştirmez, desteklemez, neden böyle bir projeye Sübvansiyon sağlamaz sorusunu düşünce tek bir cevap geliyor aklıma... Burada mevcut hükümetten değil, geçmişten günümüze kadar tüm hükümetleri kapsayarak düşünüyorum. Çünkü kim gelirse gelsin bu tip bir projeyi düşünmemiştir. Avrupa manyağı olduğumuz dönemler dahil işe yarayacak ve gelişim kaydedebileceğimiz hiç bir şey ülkemize kazandırılmamış, nerede hava civa saçma sapan şey var onlar hayatımıza ve toplumumuza entegre edilmeye çalışılmış ve büyük oranda da başarılı olunmuştur.

İş sadece bisiklet meselesi değil, bu kadar araba çılgınlığı olan bir ülkede yıl olmuş 2012 hala yerli üretim aracımız yok, zamanında doğru düzgün hiç bir ülkenin yapamadığı uçakları yaparken teyyare fabrikasını kapatmış bil ülkenin çocuklarıyız.

Neyse bu konularda çok doluyum, fazla da siyasete girmemek gerekir ki, siyaseti internet ortamında konuşmaktan hiç hoşlanmam.

Umarım bir gün bizler de ölmeden önce bisikletin değerini anlayan bir ülke konumuna geldiğimizi görebiliriz.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Bu spora ve kültürel yaşama en büyük katkı böyle oluyor işte. Elinize sağlık, çok teşekkürler paylaşım için.

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

ramirez

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
diyecek hiçbirşey bulamıyorum. bahsi gecen ülke hollanda. çok garip. ama ne yazıkki lale yetiştiriciliğini bile osmanlıdan araklamış bir millet bazı konularda aşırı medeni davranabiliyor. tebrik etmek lazım. baska bişey gelmiyo elden....

• Beğen

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Bisiklet yollarının artışı bisiklet kullanımında artışa neden oluyor ki belediyeler bunu gözardı etmesinler.Aslında belediyelerden çok hükümetlerin ele alması gereken bir konu.Videonun özellikle Türkçesini herkes izlemeli ve izlettirmeli.

• Beğen

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Son zamanlarda gördüğüm en güzel video... tüylerim diken diken oldu izlerken...alınacak çok ders var, ama ağlanacak halimiz de var. ankarada bugün 2012 yılındayız 1km bisiklet yolu yok. pardon mamakta bir parkın kenarında 2.4km bisiklet yolu yapmışlar onu atladım...

bizler hollandanın 1970 lerde fark ettiğini bakalım ne zaman fark edeceğiz. onların 1970 lere kadar bitirdiği gelişim sürecine biz 2000 den sonra daha yeni başladık. kafadan 50 sene gerideyiz. ayrıca zihniyet olarak benim tahminime göre 200 sene geriden geldiğimize göre 250 sene sonra bizde bisiklet yollarına kavuşacağız :)

siyasete karışmıyorum siyaset yapmıyorum amaaaa, şimdi güvenparkta o hollandalı bisikletçiler gibi bir protesto yapsak ne olur sizce? karşımıza panzer ve biber gazı ile dikilip hepimizi dağıtırlar, bisikletlerimizi parçalarlar, içeri de alırlar... bizim milletimiz benzin 20 lira olsun genede bisiklete binmez, binene de saygı duymaz. çünkü bizler insan sevmeyen, ağaç sevmeyen, hayvan sevmeyen, birbirimizi sevmeyen, saygısız bencil, sadece maddiyat düşünen bir milletiz...

ben artık 35 yaşımda hala yaşam tarzımın değiştirmemişim, yok bisiklet yolu bekle, yok yürüyecek kaldırım bekle, artık tek çözüm şu: ya bu deveyi güdersin yada bu diyardan gidersin... yazık geçen şu ömre yazık....

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmet kendir

Haklısınız. Bizim toplumumuz (Genetik midir, nedir) hep hazıra konmaya alışmıştır. "Cumhuriyet" gibi demokratik ve medeni bir yönetim biçiminin de -yine hazıra konduğundan olsa gerek- tadını alamamış ve hızlı tüketim yoluna girmiştir. Biraz siyasi bir mesaj gibi görünse de, asıl amacım sosyolojik durumu vurgulamaktır. Bir de "Devlet-i Aliyye-i Osmaniye"'den kalan "Büyüklerimiz en iyisini bilir", "Padişah'ım, çok yaşa" gibi, artık genlerimize işlemiş hastalıklarımız var ki, tadından yenmez :) Netice itibarıyle, sanırım yine maalesef "Büyüklerimiz"in lutfedip, bizlere bisiklet yolları "Bahş'etme"lerini beklemekten başka yapacak birşeyimiz yohtır :)

• Beğen
Tepkiler: Eser Sevinç

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@emrahozkan

aveeet, ben de öyle diyorum işte ; Funkhu :p

Cengiz ADANUR

Aktif Üye
Tepki
74
@Eser Sevinç
+1
Ben bunu yapmak istediklerini düşünmüyorum. Araç konusunda talep fiyat esneklik katsayısı sıfıra yakın, fiyatı ne kadar yükseltirseniz yükseltin talepteki düşüş çok az oluyor. Bunu gören hökümetler öteleme vergisinden, akaryakıt vergisinden vs. bütçe geliri elde etme peşindeler. Cari açığın artmasına da razı olmuş oluyorlar bir anlamda..

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Halk birşeyler istiyor ve Devlet yapıyor. Zaman içerisinde halk daha iyiyi isteme yeteneğini geliştiriyor. Devlet, halkın istediklerini yapmaktan korkmuyor. Yaptığının, kendi halkı ve geleceği için olduğunu biliyor. Halk, ülkesine daha bir bağlanıyor. Sonuç olarak ülke gelişiyor. Halk'ın istemesinin önüne engeller konmayınca ülke gelişiyor. Ama Halk da adam gibi istiyor; Birşeyler isterken kendi ülkesinin dükkanlarını, kamu binalarını, duraklarını, kaldırımlarını, vb. parçalamıyor. Aklıma bir söz geliyor; Deveye "boynun neden eğri" demişler, Nerem doğru ki! demiş...

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur