Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

'Hocam' Ne Demek ? !!!! Kullanmayın.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında crysis581 tarafından paylaşıldı.

1. crysis581

crysis581 Üye

Seviye:
    Nasıl Başlasam söze.

Geçenlerde bir Tartışma ortamı oldu bu 'hocam' konusu üzerine.
    Tartışma bayağı bi uzun sürdü ve bende onayladım. Konu şu şekildeydi : 'Hocam' lafı artık herkese kullanılır oldu. Tamircisinede profesörünede dokturunada ustasınada. Hocam denmeye başlanıldı. imamada 'Hocam' deniliyor Öğretmenede. Hepsinin arasında bir fark olmalı.biz hocam dediğimiz kişiye aslında sahip diyoruz. Yani ben senin kölenim anlamını taşıyan birşey. Kelime anlamı bu. ingilizcede Teacher: Teach=ögreten man=kişi Yani Ögreten kişi anlamında. Peki neden biz ilk okulda ögretmenim dediğimiz kişiye 'HocaM' Diyoruz.? Demeyelim!! Hocam Diyerek onun üstün oldugunuz kabul ediyorsun. Diyorsunuzki aslında: Ben sizden alttayım, siz benden üstünsünüz... Hayır kimse kimseden üstün değildir. Herkes Eşittir. Sadece bilgi farkı var. 'O' sadece sizden daha çok biliyor. Öğretmenim Diyin , .... Bey, .... Hanım,, Abi abla..... Hocam derseniz Köleligi kabul etmişsinizdir......

2. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    cok haklısın kardesim benimde en sevmedigim kelimelerden biridir....

3. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Sanırsam bir konuda uzmanlaşmış kişilere de deniyor.

4. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ben de bu lafı kullanmayı pek sevmiyorum ama bunu da tartışmak çok saçma birşey üstünlük kuruluyor filan bunlar çok saçma bence bu kültürden gelen bir hitap şekli oldu artık

Cahit Türk ve Hasan Kuru bunu beğendi.
  5. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    o denir ,bu denir bilemem,çokta ilgili değilim ,ama hiç kimse eşit değil,ne ilahi ne hukuki,ne hayvanı ne insanı,siz kişiye ne amaçla dedğinize bağlı,size birşey öğreten kişi, bu kim olursa ,ama gerçek bilgiyi veren kişi ,evet sizden o konuda üstündür ,altını çiziyorum o konuda ,zaten sizde o yüzden ,o kişiye değişik isimlerde hitap edersiniz.dediğiniz eşitlik gerçekten olması gerekendir,olmalıdırda ,ama malesef ben daha öyle bir eşitlik göremedim.inşallah bir gün olur.

Hasan Kuru ve crysis581 bunu beğendi.
  6. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    ben size katılmıyorum.ben karşımdakinin benim sahibi olduğunu düşünmüyorum.Bizde hocamın kullanılması şöyle; selçuklu ve osmanlı döneminde yüksek eğitim Medreselerde veriliyordu.yani ülkenin önde gelen kişileri, bir astronomi uzmanı, üstün bir matematikçi, coğrafyacı, din adamı vs. bunlara hocam denmesi kültürümüzün bir ürünüdür. yurt dışı ile bizim aramızda kelime farklılıkları olması doğru çünkü dili oluşturan şey kültürdür.Eşitlik doğanın kurallarına aykırı :D

Cahit Türk bunu beğendi.
  7. crysis581

crysis581 Üye

Seviye:
    Tartışma lazım aslında bu aslında kişide eziklik duygusu oluşturuyor alttan alttan. Yeni şeyler çıkarmamıza engel oluyor gibi. Bir ögrenci düşünün bir profesörün tezini çürütmek istiyor ama o 'Hoca' yaa o çok biliyor düşüncesi bu işi yapmasına engel oluyor...

8. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    biz doçente hoca derken gayet tezimizi savunabiliyoruz ;) İnsanların kültüründen gelir insanlara hitap şekli ben bunun bir eziklik oluşturduğuna yada oluşturacağını sanmıyorum

emre ersoy bunu beğendi.
  9. crysis581

crysis581 Üye

Seviye:
    Kültür diyip sıyrılmakta yanlış olur. Bilmem siz şahit oluyormusunuz bu duruma ama ben çok şahit oldum. yazıdada verdigim İmam- Ögretmen örnegine. Tamircisine doktoruna hatta ve hatta ismini bile bilmedigimiz kişiye hocam diye hitap eder olduk.

10. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bu dediğnize varım,çok güzel ve cesurca birşey,eğer haklıysanız ve doğruluna inanıp kanıtlayabiliyorsanız üzerinize gidin,ama sonuçta şuda var eğer hoca diyerek kolaya kaçıyorum hoca öğrenci ilişkisi varsa yani dersten geçecekseniz,eşitlik kısmını unutup dersi geçin ,kanıtlamayı biraz erteleyin:)

Hasan Kuru bunu beğendi.
  11. crysis581

crysis581 Üye

Seviye:
    Siz yinede 'hocam' demeyin... :)

12. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    evet arkadaşlar öğretmene bile hadi hoca diyelim ama artık tanımadıgı adama bi adres sorarken bile hocam deniyo egerki o kişi bi adres biliyo die hoca oluyosa diyecek bişe yok

13. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    kelimelere bu kadar takmayın ;) hayatı oluruna bırakın :D

14. emin öztürk1

emin öztürk1 Üye

Seviye:
    Haklı olabilirsin ama bunu insanlara dayatmaya çalışman çok mantıklı değil, kişisel düşüncelerin kişsel eylemlerini oluşturur.Kendi görüşüm.

iyi akşamlar.

15. crysis581

crysis581 Üye

Seviye:
    Şeytan Ayrıntılarda Gizlidir! ;)

16. crysis581

crysis581 Üye

Seviye:
    Bu benim düşüncem değil Bir Profesörün düşüncesi ama kendi düşüncemmiş gibi savunuyorum..

17. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    her profosörün teorisi doğru değildir ;) bencede bunu bir dayatma yapmaya gerek yok.insanlar karar verir nasıl hitap edeceklerine

18. Raif Korkmaz

Raif Korkmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Öğrenciyken bizde böyle boş işlerle uğraşır, saçma sapan şeyler için saatlerce tartışırdık,ilerde geçer merak etme kalıcı değildir :D :D :D
    Kendin düşünüp kendi fikirlerini savunmaya başladığın zaman hocam,üstad v.s. ne şekilde hitap edersen et kendini köle gibi hissetmezsin, ama böyle gereksiz şeyler hakkında düşünmeye devam edersen bi şey üretemeyeceğin için hep birilerinin fikirlerini kendi fikrinmiş gibi savunmak zorunda kalırsın :D :D :D

emre ersoy ve BF Okuru_ bunu beğendi.
  19. sezai arabacıoğlu

sezai arabacıoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    konu ile ilgili açıklamalar doğru olabilir ama bu kelime genelde gerçek manasıyla değil mecazi olarak karşı tarafa bir saygı ifadesi olarak kullanıldığı malum. Bence tartışılması bile gereksiz bir konu ne kelimeler var ne manalar ifade eden günlük yaşamda kullanılan msn face gibi sosyal paylaşım sitelerinden türkçe bölünüp kısaltmalarla kullanılıyor asıl durulması gereken konu budur. Bırakın herkes hocam kelimesini kullansın da güzelim türkçemizi parçalamasın özümüzü kaybetmeyelim sonuçta bir hitap şeekli saygı ifade ediyor. Farklı manaları üzerinde yoğunlaşmak anlamsız

BF Okuru_ bunu beğendi.
  20. crysis581

crysis581 Üye

Seviye:
    Burda size zorla birşey dedirtmeye çalışmıyorum. Eğer öyle bir izlenim uyandırdıysam özür dilerim. Tabiki herkes istediğini söylemekte, yapmakta özgür.