Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hızlı Trenle Bisiklet Götürmek Konusunda?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

1. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar bildiğiniz gibi hızlı trene bisiklet almıyorlar... Bazen zorda olsa rica minnet engelliler vagonuna aldıklarını duyuyorum.

Acaba bisikleti bisiklet çantasına koyup taşımayı denediğimizde alırlar mı?

Benim çantanın ebatı 140 cm genişlik 80 cm yükseklik...

2. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Devlet Demir Yolları , Hızlı Tren Biriminde çalışan bir mühendis arkadaşım var onunla görüşeyim, enazından ilk elden bilgi almış oluruz.

3. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şimdi görüştüm, bana dönüş yapacak.

4. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Adana'dan Tarsus'a Trenle dönüş yapalım dedik(sıcaktan pes etmiştik artık),gara gittik görevliler akşama doğru gelin dedi yoğunluk az olur neyse 5 6 saat gezdik Adana'da gara geri döndük bisikletleri koyduk trene tren bomboş görevli aşağı indirdi 45 dakika sonra gelen trene koyduk biz ayrı bisikletler ayrı vagonda 5 yada 7,5 tl sadece tek bisiklete para verdik(kişi ücreti 2,5).Mavi trene(hızlı trene) bindirmiyorlar,kırmızı trene koyduk en sonunda Tarsus'a vardık bisikletlerin her yeri çizik.Hızlı trenlerde genellikle boş yer oluyor vagon bitişiklerinde bence alırlar.Tabi uzun yolculuk ise,kargoda extrası.

5. Sungur Çağırgan

Sungur Çağırgan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    çanta en güzeli hiç sıkıntı çıkartmadan alıyorlar.

Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Çanta sizin valiziniz değil mi? Adam sana sen girebilirsin ama valizin giremez mi diyecek.
    Ben uçakta taşıyorum bisikleti valiz ile, -afedersiniz- kıçıkırık bi tren mi almayacak...

7. cenktamay

cenktamay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bu bizim ülkedeki taşıma araçlarına "bisiklet olmaz" kafasını aklım almıyor. Silme insan dolu toplu taşıma araçlarını kamyonet gibi koca koca çuvallarla dolduran vatandaşa laf yok. Bisiklet olunca "yassah". Ağızımı bozmak istemiyorum ama fena kappışıyorum başıma geldikçe. Şu ana kadar ıstanbul'da vapur-arabalı vapur-tramvay'a soktum. hepsini deniycem.

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    geçen sene haftada 3 gün hızlı tren kullanan birisi olarak cevap vereyim.Öncelikle hızlı trende yer oluyor cümlesi okudum kesinlikle yer olmuyor hatta büyük boy valiz koymaya bile yer yok. Ankaradan Traineri 50 X 70 X 70 civarında bir kutu ile hızlı trene sokana kadar akla karayı seçtim.X ray cihazından da geçirmek sıkıntılı olur bisiklet.Denemedim ama genel tecrübeme göre hızlı trene bisiklet sokamazsın .Oldu da razı ettin diyelim içeride koyacağın yer için tartışmaya girmeye hazırlan çünkü sadece vagon girişinde 2 katlı ufak bir valiz kısmı var oraya da bisiklet kesinlikle sığmaz.Uçak mevzusunu da yazayım uçaklarda kargo bölümü mevcut bisikleti uygun çantada oraya alıyorlar ama hızlı trende hiçbir şekilde kargo bölümü yok.En büyük boy valizleri bile koyamıyorsunuz girişte var dediğim iki katlı ufak kısıma bisikleti sığdırmanız imkansız sığdırdınız diyelim diğer yolcuların valizlerini koymaya yer kalmayacak tartışma çıkacaktır.

9. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Biraz önce arkadaşım aradı, şuanki sistemde hızlı trene bisiklet alınması söz konusu değil. İnsiyatif tamamen o günkü ekibe bağlı,

MehmetAliB. ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  10. Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çanta belki umut olur dedim ama oda bir işe yaramayacak... Otobüslere talim...

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  11. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Otobüslerde aynı,büyük bir şirketin yazıhanesinde çalışan görevliye:bisikletimi pakete koydum şu ilçeye götürmek istiyorum acaba kabul eder misiniz ederseniz otobüsün bagajında boş yer var mıdır?(boyutuna kadar söyledim)Görevli o gün gelecek otobüsün şöförünü aradı şöför boş yer var dedi.Neyse ertesi gün hazırlandım,bisikleti arkadaşımla götürecektim.Otogara evimiz 4 5 km yürüyerek gidecez(halk otobüsleride almıyor),eğer otobüs almaz ise naneyi yerim diye düşündüm.En sonunda bisikleti götürmekten vazgeçtim.Gara gittim otobüs geldi,bırakın bisikleti alacak yeri benim bagajımı bile zar zor bi yere sıkıştırdık.
    Hocam başka toplu taşıma aracı ile götürmeyi düşünüyorsanız söyleyin onlarla olan anılarımı da anlatayım:=)

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  12. Bisikletli Gezgin

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    O kadar çok otobüs bisikletle otobüs yolculuğum olduki... Neler yaşadım neler... Hatta bazılarını sitede paylaştım. Kamil Koç bile Akçay'da otogarda bırakıp gitti. En son daha yeni 1 Ocak 2013 tarihinde Hatay Günsas turizm Antakya'da almadı (Önceden söylememize ve ilk duraktan binecek olmamıza rağmen...). Hatay Jet Turizm le döndük Ankara'ya... Ama otobüslerdende başka maalesef bir alternatifimiz yok...

13. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Gökhan K. Kırık tren bir yana bir çok şehirde metrolara, tramvaylara bisikleti geçtim, tekerinin bile alınmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Yeri geliyor ben sarılı incecik yol kadrosu için bile tren yetkilileri ile tartışmak durumunda kalıyorum.

Ben de aynı şekilde ay da ortalama 8-10 kez treni (yht) kullanan birisi olarak sorunsuz ya 1 ya da 2 kez kadro ve bir iki ufak malzemesini taşımışımdır. O da ya sahil gün ya da yaz aylarına denk gelmiştir. X-Ray deseniz zaten ayrı bir şey adamlar slr makina bile olsa koy içeri mantığında. O yüzden tüm bunlar göz önüne alınacaksa biletinizi 2.vagondan isteyin genelde engelli bölmesi boş olduğundan ve diğer yarı salonun yemekli bölüm oluşundan ötürü en geniş kullanım alanı bu vagonda. O şekilde de bilet kontrolü yapan hosteslere ve güvenliğe yerinizin 2. vagonda olduğunu ve daha önce de bu şekilde eşyanızı taşımış olduğunu izah ederseniz daha ılımlı ve ikna olmuş şekilde kabul edebiliyorlar.

14. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eğer ki bisikletinizi taşıma çantasına koyarsanız ben sorun yaşamadan alacaklarını düşünüyorum. Sonuçta bu sizin valiziniz ve bunu taşımakla yükümlüler. Ama adamlar direkt olarak bisikleti gördüklerinde celalleniyorlar nedense. Bu yaz ki turda otobüs için defalarca sorduk bisikletlerimizi taşıcaz sorun olur mu diye olmaz demelerine rağmen otogarda ne küfürler yedik. Neymiş ilerden yolcu alacaklarmışta bagajda yer kalmamış, yolda da kimseyi almadılar da rahat rahat gittik neyse ki. Dediğim gibi adamlar bisikleti görünce celalleniyor ama çantada bana kalırsa sıkıntı olmaz şansınızı denemekte fayda var. Çantada çok büyük değil koltuğun yanında bile gider bana kalırsa. Otobüste ev döşeyecek kadar beyaz eşya taşıyanını gördüm ama iş bisiklete gelince millet yan çiziyor. İş biraz da muavine verilen rüşvette bitiyor.

15. Cüneyt HOCAOĞLU

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Otobüslerde problem oluyor herhalde, bazı turlara katılan arkadaşların yazdıklarını hatırlayınca sıfır sorun yok gibi. Hızıl tren konusunda hali hazırda kullanılan hızlı tren setlerinde çantaylada olsa o bisikletleri koyacak yer yok, dün görüştüğüm mühendis kardeşim dediğine göre yeni yapılaak hatlar için tabiki yeni tren setleri alınacakmış tabiki şartnamelerde bisiklet için bir yer düşünüldüğünü o kardeşimde sanmıyor, bende sanmıyorum. Bu iş bir ulaşım politikası, fakat Sayın Ulaştırma Bakanımız bu konuda duyarlı diye biliyorum.Birşekilde Ulaştırma bakanımızın e-mail'ine bu konuyla ilgili birşeyler göndersek en azından bisiklet konusunda kafalarda bir soru işareti oluşur. Şimdilik yapacak birşey yok.

Doğukan Aksu ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  16. usame ömer

usame ömer Aktif Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bir sene geçmiş olmasına rağmen yeni bir konu açmamak için bu konuyu güncelliyorum, acaba son zamanlarda hızlı trende bisikletini demonte bir şekilde taşıyan oldu mu? başınızdan geçeni anlatabilir misiniz?

17. Adem Kaya

Adem Kaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bakan Elvan, ayrıca trene bisikletiyle binmek isteyenler için de bir çalışma yaptıklarını, onlara bu imkanı sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

hurriyet

Muhammed Şamil Deniz bunu beğendi.