Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hissediyorum, Geç değil

Konu, 'Triathlon' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. 35 yaşındayım, kendimi çok genç hissediyorum:) bunda biraz da mesleğimin payı var sanırım, Öğretim Üyesiyim ve hep gençlerle beraberim. Şimdi biraz da onlardan aldığım enerji ile Triatlona katılmaya karar verdim. Üzüldüğüm nokta, bu kadar güzel bir spora neden bu kadar geç ilgi duyduğum ama sanırım bunun da önceki uğraşılarımla ilgisi var. Biraz spor geçmişimden bahsedip sonra size sormak istiyorum, sizce geç kalmış sayılır mıyım, yaptığım diğer sporların Triatlona katkısı işimi kolaylaştırır mı?
    Yıllardır lisanslı olarak pek çok kulüpte Basketbol oynadım, hala Aydın Bölgesinde kendi takımım var ve oynamaya devam ediyorum. Hala 40 dk yı yerime kimseyi almadan tamamlayabiliyorum (Hocam çık da biraz da biz oynayalım diyenlere "Ben zaten kendim oynamak için kurdum bu takımı" diyorum :))
    Yaklaşık 15 yıldır hem scuba yapıyorum ancak özellikle serbest dalış ve zıpkınla nefesli balık avında çok mesai harcadım. Skin dalışlarda 30 metreye indim, zıpkınla ortalama av derinliğim 15-20 mt arası ve bu derinliklerde iyi sayılabilecek bir dip zamanına sahibim. Ayrıca serbest dalışlarda yüzme antrenmanımızın bir parçasıdır. Yarı olimpik havuz çalışmalarında 20 defa aralıksız yüzebiliyorum ama zaman tutmadım hiç.
    Bu hobiler sanırım yüzme ve koşu gruplarında fayda sağlar, eksiğim sanırım bisiklet. Kron XC 1000 MTB sahibiyim, yazın okula (20 km mesafede) 55 dk da gidiyordum, ancak yol bisikletim yok ve bu mesafeyi yol bisikleti ile almadım hiç, nasıl yaparım pek bir fikrim yok.
    Şimdi ilk hedefim bir yol bisikleti sahibi olmak, bu noktada bir soru sormak istiyorum, Triatlon için kullanılan yol bisikletlerinin bir farkı var mıdır normal yarışlarda kullanılanlardan. Şimdi gidip bir bisikleti alırım, ondan sonra demesinler bununla katılamazsın diye :) bu hususta yardımlarınızı rca ederim.
    Ayrıca bana nasıl bir antrenman programı tavsiye edersiniz
    Triatlon camiasına tekrar Merhaba diyor siz değerli arkadaşlarımın fikrine başvuruyorum. Sağlıcakla kalın.

2. Levent_K

Levent_K Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu sporun yaşının olmadığını düşünüyorum, kendi kendimle yarışmak için ben de başlayacağım.
    Sorduğunuz sorulara ustaların vereceği cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  3. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    veteranlardan bir ekip kuralım Levent Bey, antrenmanları beraber programlarız :)

4. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Selam, yol bisikleti yerine triathlon-TT bisikleti almaniz daha uygun olur bence. Sirketlerin web sitelerinde ayri siniflanmistir, boyle bir TT alirsaniz sanirim yarislara katilmanizda problem olmaz. Turkiyede ne kadar bilinmesede Felt markasi triathlon kategorisinde iddialidir. Simdiden basarilar dilerim.

5. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Teşekkürler, FELT in sitesine baktım, modeller güzel görünüyor. Bir sorum olacak. Triatlon bisikletleri hep sitedeki gidonlarla mı satılıyor ya da triatlon için bu tür gidonun avantajları nelerdir?

6. Levent_K

Levent_K Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Triatlon bisikletlerindeki sürüş pozisyonu, bir sonraki etapta kullanılacak kasları bisiklet etabında olabildiğince pasif konumda tutacak şekile tasarlanırmış.

7. duyguny

duyguny Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yanlış TT bisikletleri olimpik mesafeli triatlon müsabakalarında yasak.
    Bilmeden yorum yapmayalım arkadaşlar, tt bisikletleri ayrıca açılarından dolayı yokuş için de uygun değil
    triatlon yarışlarında kullanılacak bisikletleri gidon barlarının vites kollarını geçmemesi gerekiyor kurala göre. tt bisikletleri ya da eski deyimiyle triatlon bisikletleri diyelim sadece ironman, half-ironman, long distance triatlon ve bazı yurtdışında age-group müsabakalarında kullanılabiliyor, ama bu müsabakalarda normal yol bisikleti de kullanabilirsiniz.
    Asıl konuya gelecek olursak, bence yaşınız geç değil, ki sportif olarak oldukça aktif birisiniz, ben de 24 yaşında triatlona başladım ve kısa sürede ulusal başarılar elde ettim.
    Antrenmanlarınızın çok komplike olmasına gerek yok, mühim olan mesafe katedip vücudunuzu alıştırmak, daha sonra sezon öncesi koşu-bisiklet antrenmanlarına geçersiniz, 1-2 tane de yüzme-bisiklet yaparsanız olur, belki 1kaç tane kısa deneme alabilirsiniz imkanınız var, benim tavsiyem şimdiden hazırlıklara başlayın, önümüzdeki sezonda bikaç sprint yarış koşar sonra alanya da olimpik mesafe yarışı koşarsınız...

8. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yeni bir başlık açmaya üşendim aslına bakarsanız.Triatlon dediğimiz olay tam olarak nedir acab?

9. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çok teşekkür ederim. Olimpik mesafe için kendime şu aşamada güvenemiyorum tabii ama sprint için sanırımyarışı tamamlayabilirim. Şu yol bisikletimi de alabilirsem çok güzel olacak. En kısa zamanda umarım bir yarışa katılır sizlerle yüzyüze de tanışırım, saygılar