Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hindistan bile bunu yaparsa!...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hintliler bile ilk defa Ay' a çıkmışken,akla hemen "eller gider aya biz gideriz yaya" deyimi geliyor;evet puta,ineğe tapıyorlar ama bizim yapamadığımızı yapıyorlar;ineğe tapan bir hintli "naber biz aya çıktık siz nerdesiniz?" dese biz ne deriz?
    Biz de dahi olmayan nükleer santrallerle dolu Hindistan'dan işte ibretlik bir haber...

Hindistan'da bir ilk yaşandı
    Hindistan'ın insansız ilk ay aracı Çandrayaan-1, ilk kez aya indi.

Hindistan Uzay Araştırma Kuruluşu (ISRO) tarafından yapılan açıklamada, Hindistan'ın uzay programının 45 yıl önce başladığı hatırlatarak, ay aracının ilk kez başarılı biçimde ay yüzeyine indiği belirtildi.

Açıklamada, aracın başkent Yeni Delhi saatiyle 20.34'de ay yüzeyine temas ettiği kaydedildi.

22 Ekim'de uzaya fırlatılan Çandrayaan-1, Dünya'nın yakınlarında bir süre dolaştıktan sonra ay çevresinde dönmeye başlamıştı.

Hint uzay aracında, Hintliler'in yanı sıra Avrupalılar ve Amerikalılar'ın geliştirdiği bilimsel araçlar bulunuyor. Çandrayaan-1, gerek Ay çevresinde, gerekse Ay yüzeyinde araştırmalar yapacak. Yüzeydeki araştırma, Ay'a indirilecek sonda aracılığıyla yapılacak. Ay görevi 2 yıl sürecek.

İnsansız, ancak görevi uzun, karmaşık ve önemli olan Çandrayaan-1, Ay'ın ilk olarak 1994'te jeolojik haritasının başarılı bir biçimde çıkarıldığı Amerikan Clementine Derin Uzay Programı'nın ayak izlerini takip edecek.

80 milyon dolar tutarındaki Hint uzay aracı, geleceğin pratik, ucuz ve güvenli yakıtı olarak görülen ve fosil yakıtların yerini alabilecek sınırsız füzyon enerjisinin elde edildiği, nadir bulunan ''helyum-3'' izotopunu, Ay'ın yakın yörüngesinden arayacak.

Bilim adamları, Ay yüzey kabuğunda Dünya'dakinden çok daha fazla ve kolay ulaşılabilir helyum-3 rezervleri olduğunu düşünüyorlar.

Asya'da Japonya ve Çin ile yarışan Hindistan, Çandrayaan-1'i gönderdiği roketle bugüne dek değişik ülkelere ait 29 uyduyu yörüngeye gönderdi. İsrail'in uydusunu yollaması, İran'ın protestosuna neden oldu.

samanyoluhaber.com

2. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    "bile" dediğin hindistan'dan dünyanın en zeki insanları çıkıyor
    bilgisayar sektöründe microsoft,ibm,intel gibi firmalarda çalışanların çoğu hintli. adamlar ineğe tapıyo, dünyaya saçma felsefeler yayıyo diye hafife almamak lazım :D

3. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Başlıgı okuyunca şaşırdım :eek: Biz bu kadar geride kalmış olamayız arkadaşlar:( Birileri mutlaka birşeyler yapıyordur bu kadar geride değiliz!!! :eek:

4. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    dünyanın en yüksek reel faizini veren ülkeyiz
    batının demiyorum, gelişmiş ülkelerin demiyorum, tüm dünyanın!
    yani paraya en çok ihtiyacı olan ülke biz miyiz?
    ya da para bulmakta en çok zorlanan ülke biz miyiz?
    Yani kendimizi yüceltmeye pek gerek yok. Maalesef gerçekler yerine duygusal safsatalarla büyütüldük.
    "Kendi kendimize yetebilen bir ülkeyiz"... Tabi canım, buğdayı bile ithal ediyorsun. Çünkü doğru dürüst bir tarım politikan olamadı yıllardır.
    "Jeopolitik olarak çok önemli bir yerdeyiz, kıtaları birleştiren yerdeyiz, boğazlara hakimiz"... Keşke Yeni Zelanda gibi dünyanın derdinden uzak bir yerde olaydık. Bu kadar güzel jeopolitik konumu bize yedirmezler. Burada başımız dertten hiçbir zaman kurtulmaz. Bunun adı bugün şu-bu savaşı olur, yarın öteki-beriki çatışması olur. Ama asıl dert her zaman bizim jeopolitik konumumuzdur. Boğazlara da ne kadar hakim olduğumuz yakın zamanda net olarak göründü. Senin o çok güvendiğin anlaşma maddesini ABD savaş gemileri "çık-tekrar gir" gibi basit bir manevra ile alt ediverdi.
    Konuyu biraz dağıttım, kusura bakmayın. Kastım malum, önce biz yapsa idik Hindistan'ın "Türkiye bile" demeye hakkı olabilirdi. Ama bizim yok malesef.
    "bile" dediğimiz ülke dünyanın en büyük birkaç ekonomisinden birine sahip. Bu gücünü giderek artıracağı da kesin gibi. Bilgi işleme yıllardır çok ciddi yatırımlar yapıyorlar.

Diğer yandan bilime na kadar önem veriyoruz? Gerek birey olarak, gerek devlet olarak... Tübitak'ın özerk yapısını ortadan kaldırdık, bilimi siyasete bağladık, değerli bilim insanlarımızı Bilim ve Teknik dergisinden uzaklaştırdık. Bunlardan bir tanesi aynı zamanda bir bisiklet dostu olan, yazılarında sıklıkla Düldül'ünden bahseden ODTÜ Biyoloji öğretim üyesi Prof.Sargun A.Tont. Bu harika insan zamanında ABD'de yaşarken vatanına dönmüştü ama şimdi pişmandır sanırım.
    "Kolay yönetilir bir kitle" olmamız için bilimden uzak tutuluyoruz. Tüm dünya biliminin kabul ettiği gerçekler için bizim hala metafizik (=fizikötesi, yani bilimdışı) açıklamalarımız var. Çünkü dünyada olup bitenlerden haberimiz yok. Bilim insanlarımızın dolduramadığı boşluğu şarlatanlar dolduruyor. Hiçbir bilim eğitimi olmayan insanlar yurtdışından aldıkları desteklerle bilim üzerine ama bilim dışı kitaplar basıp ücretsiz dağıtıyorlar, toplumun bilimden uzaklaştırılıp "kolay yönetilir" bir sürü olmasına katkıda bulunuyorlar.

Bilim ve Gelecek dergisine küçük bilim gündemi çevirileri yapıyorum. Bu çok değerli dergi hala siyah-beyaz çıkıyor. Türkiye'nin en büyük birkaç popüler bilim dergisinden biri olmasına rağmen neden siyah-beyaz? Çünkü almıyoruz, okumuyoruz, reklam vermiyoruz, önem vermiyoruz.

5. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    diğer taraftan din-bilim ilişkisi...
    ilişkisiz olduğunu iddia edecek değilim. Elbet ilişki var, ama bu ilişki dini nasıl yorumladığınıza göre zaman içinde değişebiliyor.

Km taşları:
    *Medeniyet çok tanrılı dine sahip olan Mezopotamya ve Mısır'da kuruldu
    *İlk büyük filozoflar yine çok tanrılı dine sahip olan Eski Yunan ve Anadolu'da (özellikle İyonya yani Kuşadası civarı) ortaya çıktı.
    *Yaklaşık aynı dönemlerde -bize göre saçma felsefeleri olan- Çin, büyük ilerleme gösteriyordu. Birçok icat yaptılar. Matbaa, barut, pusula... bi sürü var.
    *Sonra tek tanrılı vahiy dini olan Hristiyanlık başladı, bilim ve felsefe Ortaçağ karanlığına gömüldü.
    *Sonra bir başka tek tanrılı vahiy dini olan İslam başladı. Araplar ve Türkler, Hristiyanlık'ın gömdüğü eski Yunan bilim ve felsefesini dirilttiler. Eserleri çevirdiler, ilerlettiler. Bilim ve felsefede dünyanın hakimi İslam olmuştu.
    *Ama sonra bazı İslam filozofları farklı yorumlar getirdiler ve daha önce Hristiyan dünyası için başlamış olan karanlık yaklaşık 11-12. yyda İslam için başlamış oldu.
    *Hristiyan dünya bayrağı devraldı. İslam dünyasının yapmış olduğu çeviriler üzerinden başladı ve çok ileriye götürdü. Dinde reform, sanatta rönesans, bilim ve felsefede aydınlanma derken son noktayı sanayi devrimi ile koydu ve dünyanın hakimi oldu. Biz o sırada ne yapıyorduk??? Viyana kuşatması ile falan meşguldük.
    Birçok savaşımızın ismini ve tarihini ezbere biliriz. Varna-1444 gibi. Ama bilim tarihimizden ne biliriz?

Yani... ineğe tapıyor olmak bilime engel değil.
    Tıpkı İslam'a inanıyor olmanın bizi bilim dünyasının hakimi yapmadığı gibi.

6. mzgrknc

mzgrknc Kıdemli Üye

Seviye:
    "bile" derken? saçma dediğimiz felsefeler kime gore neye göre saçma oluyor. dünya sadece bizim eksenimizde dönmüyor

mcaliskan23 ve Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  7. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:

Ellerinize Sağlık!!!

Ali AKTAŞ ve gatila bunu beğendi.
  8. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:

Bu tarafsız bakış açısı da Gerçeklerin ta Kendisi Maalesef

Ali AKTAŞ ve gatila bunu beğendi.
  9. ADSL

ADSL Aktif Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    ah.. ahh.. ön yargılar ön yargılarımız.. malesef hintli deyince ineğe tapan akla geliyor. veya ineği kutsal sayanlar. 700 milyon hintlinin aynı inanca sahip olduğunu nerden çıkarıyorsunuz.

mcaliskan23, Ali AKTAŞ ve Raven_35 bunu beğendi.
  10. ADSL

ADSL Aktif Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    km taşlarınızın hepsini desteksiz atmışsınız. vicdan sahibi iseniz;
    kimleri töhmet altında bıraktığınızı bir düşünün derim...

11. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:

Gatila'nın yazdıklarının aksini gösteren bir kaynağınız varsa bizede gösterin, haklısınız diyebilelim. Ama yazılanlara baktığımda Dünya tarihinden kesitler görüyorum. Ne eksiği nede fazlası !

Ali Niyazi Duman ve Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  12. ADSL

ADSL Aktif Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Sayın Burak bey,
    Haklısınız denemeniz için özel olarak kaynakları aşağıda gönderiyorum.
    Gatila arkadaşın km taşlarını diye sıralandırdığı bilgileri kaynaksız kabul etmişliğiniz ise beni bir önceki mesajımda belirtiğim gibi ön yargılarınız tekrar yönlendirdi.
    Teknolojik bir haberin din kisvesi ile yargılandığını anlayabilmiş değilim.
    Kişilerin dini özgür iradesi ile bağlıdır, isteyen istediği şekilde inanır veya her koyun kendi bacağından asılır.Burada ne hintlilerin nede sizin dinlerinizi sorgulacakta değilim. Hassasiyetle bu işe dinin alet edilmemesi gerekteğini düşünüyorum. Bu konuya bu sebepten dolayı mesaj attım. Kendinizi vicdanınızla sorgulayın dedim. Geri kalmışlığın vebalini dine, atalarımıza ve büyüklerimize yüklüyorsak vicdanen rahatmıyız.
    Yukarıda bahsedilen bilimin teknolojinin km taşları bana hiçbirşey ifade etmiyor.

Soru şu; medeniyet neden mezopatamya da oluştu?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Buğday

Soru şu; Hindistan neresi?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hindistan

Saygılarımla,

13. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    ADSL arkadaşım, aynı şeyi söylüyoruz aslında.
    Ben de din ile bilimin direkt bağdaştırılamayacağını söylüyorum, bunun örneklerini veriyorum.
    Mesela diyorum beğenmediğimiz dinler zamanında bilimde, teknolojide, felsefede büyük ilerleme göstermişlerdir. Yine mesela diyorum bizim dinimiz olan İslam da ilk zamanlarında dünya biliminin hakimi olmuştur, onun sayesinde Batı eski eserlerle tanışmıştır. Bir dine mensup toplumlar bi dönem üstün iken, farklı bir dönemde geri duruma düşebilirler diyorum. Bunun örneklerini veriyorum.

Benim yazımda herhangi bir dini yüceltirken diğerlerini aşağılayan bir ifade yok. Yine de yanlış anlaşıldı isem kusuruma bakmayın.
    Tekrar tekrar okuyorum ama yazımdan bu yorumların nasıl çıktığını çözemiyorum.

14. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Biz ülke olarak müslümanız da ne yaptık? Niye bu kadar büyükleniyorsunuz anlamadım...
    Adamlar ineğe tapıyor diye bilimsel olarak ilerlemeyecek mi? Uzaya gitmek için ülke olarak ne yaptıkta bizden önce aya çıkmalarını kabullenemiyorsunuz?
    İşte biz çalışmadığımız halde bazı şeyleri çalışanlardan önce elde etmeyi istediğimiz için ilerleyemiyoruz.

cruphasulie bunu beğendi.
  15. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    yine konuyu dağıttık :)
    Stratus kardeşimizden özür dilerim. Aslında çok güzel bir konu açmış, ama içindeki bi ifade yüzünden neler işitti :)

Tolstoy'dan bir söz:
    "herkes dünyayı değiştirmek istiyor; ama kimse kendisini değiştirmek istemiyor"

Layık olduğumuz şekilde yönetiliyoruz işte. Bugüne veya bu hükümete özel değil. Bu hep böyle oldu. Memleket çıkarını değil, kendi çıkarımızı düşünüyoruz. Kendi çıkarımıza olan vaatlere oy veriyoruz. Gelenler de bir parmak bizim ağzımıza bal çalıp, kendileri arkadan hortumu dayıyorlar. Ödediğimiz vergiler yol-su-elektrik olarak döneceğine yol-suz-luk olarak hep birilerinin cebine gidiyor. Çalışıp çalışıp birilerini zengin ediyoruz, ülke olarak bi gıdım ilerleyemiyoruz.
    Çözüm? Çözüm aslında bu coğrafyada zor ama biz yine de işe kendimizi düzeltmekten başlayalım. İşimizi nasıl daha iyi yapabilirizi düşünelim, her zaman ilerleme odaklı olalım, kendimizi sürekli geliştirelim, okuyalım, tiyatroya gidelim, bisiklete binelim :), araştıralım, interneti chat için değil bilgiye ulaşma amaçlı kullanalım. Bilinçlenelim ki kolay yönetilir bir sürü olmaktan kurtulalım. Hassasiyetlerimizin siyasete alet edilmesine imkan vermeyelim. Oy almak isteyenler boş vaatler veya duygu/fikir/inanç sömürüleri değil, somut programlar koysunlar önümüze.
    Ve aslında siyasete de bulaşmak gerek. Gidelim kentimizdeki partilere üye olalım, bakalım ne yapıyorlar. Sadece partilere değil, ilgimize uygun platformlara katılalım. Bu kimi için Atatürkçü Düşünce Derneği olur, kimi için Eğitim Gönüllüleri olur, Tema olur, artık ne uygunsa. Biz de kentimiz için güzel etkinlikler yapmaya, insanları biraraya getirmeye çalışalım.
    İnanın sizin bir adımınız dalga dalga yayılarak bir kenti ve o kentin insalarını çok değiştirebilir. Bugün sadece futbol veya dizi izleyen, hayatlarında fazla renk olmayan insanları öyle bir noktaya getirebilirsiniz ki, sizin bir sonraki tiyatro etkinliğinizi iple çekerler. Veya ağaç dikme ve piknik etkinliğinizi.

16. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    peki bunların aya araç göndermekle alakası var mı?
    var tabi :) her yönden ileri bir toplum olmakla alakası var

Ali AKTAŞ ve Ouz Deniz bunu beğendi.
  17. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Öküze tapılması çarpıcı bir örnekti sadece,çoğu insanın aklına bu ülke geldiğinde hatırına hangi görüntülerin geldiğini de anlatmama gerek var mı?
    Büyük olasılıkla sizin de hatırınıza aynı görüntüler geldi değil mi?
    O görüntüleri burada vermeme gerek yok ama vermiş gibi anlatan bir yazıyı buraya nakledebilirim; evet Ay' a uydu gönderen ülkenin milletinin hali,vaziyeti;bu yazıyla yukardaki haberi karşılaştırın;işte ben bunu anlatmaya çalışıyorum...
    http://www.haber7.com/haber/20081126/Soforluk-sans-ve-iyi-bir-korna.php

18. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Paylaşımın için tekrar teşekkürler ama zengin ve fakir arasında uçurum her ülkede vardır.Türkiye Ay'a bir araç gönderseydi emin ol bir başka ülkede "Türkiye bile gönderdi" diye konuşulup Türkiye'deki fakir halkın fotoları paylaşılırdı.

Anıl Kuşaksız bunu beğendi.
  19. kron_xc4000 esk

kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

Seviye:
    kimsenin inancına karışamayız herkes en sonunda ALLAHa dönecektir hindistan dünyanın en her açıdan önemli bir ülke

mcaliskan23 bunu beğendi.
  20. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Mesajinin altini cizdigim kismina kesinlikle katiliyorum.

Fakat Hintlilerin 6 dil bilmelerinin bir nedeni var, Hindistan'da konusulan 420'nin üzerinde lehce ve agiz vardir. Hepsi Hintce kökenli farkli dillerdir ve aralarindaki farkliliklar bazen cok kücük (Azerice - Türkce gibi) bazen de daha büyüktür (Kirgiz Türkcesi ve Türkiye Türkcesi gibi). Kücük yastan bu yana böyle bir toplumda yasayanlarin farkli lehce ve agizlari sorunsuz konusmalari sasilacak birsey degildir. Ayrica devletin resmi dil olarak kabul ettigi 24 dil mevcuttur. (Bu bilgiler Hintli bir arkadasimdandir). Onun disinda ciddi bir cogunluk Ingilizce bilir, fakat bu da Ingiliz sömürgesi olduklari zamandan kalma birseydir. Bir kac yil önce, iyi egitilmis insan sayisinin fazla olmasi, ücretlerin düsük olmasi ve hepsinin Ingilizce biliyor olmasi sebebiyle bazi Ingiliz ve Amerikan firmalari cagri merkezlerini (Call Center) Hindistan'a tasimis, fakat Hintlilerin konustugu Ingilizceyi Ingilizler anlamadiklari icin firmalar teker teker cagri merkezlerini geri tasimislardir.

Hintlilerden cok ileri düzeyde yazilimci ciktigi bir gercek, ancak bu tüm Hindistan'a mal edilemez, cünkü nüfusu 1 milyarin üzerindedir ve egitilmislik oranlari cok düsüktür. Nüfusun %50'den biraz fazlasi okuma yazma bilir ve 100 milyonun üzerinde insan sokakta yasamaktadir. Hindistan'dan cikan iyi yazilimci sayisi, nüfusa oranla saniyorum tüm dünya ülkelerinin gerisindedir, tabi bu benim tahminim. Ancak %50'si okuma yazma bilmeyen (500 milyon insan demek oluyor bu!) bir toplumdan 1 milyon tane yazilimci ciksa ne olur? Uzayda üs kursalar ne olur...

kron_xc4000 esk bunu beğendi.