Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hile yapılamayan tek gıda yumurta

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Nedret Günaydın tarafından paylaşıldı.

1. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    Hile yapılamayan tek gıda yumurta

Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca hazırlanan broşürde yumurtanın doğal ambalajı içinde, hiç bir şekilde hile yapılamayan tek gıda olduğu belirtiliyor.

KONYA - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığınca bastırılarak vatandaşlara dağıtılan broşürde yumurtanın faydaları sıralanıyor. “Neden Yumurta? Yumurtanın Besin Değeri” başlıklı broşürde, yumurtanın, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan tüm besin ögelerini bulunduran tek gıda olduğu vurgulanıyor.

“Yumurtanın, ‘yeni bir yaşamın özü’ olduğu düşünülecek olursa, besleyici değerlerinin yüksek olması hiç de şaşırtıcı değildir” denilen broşürde, yumurtanın içinde bulunan proteinlerin tüm besinler içinde en kaliteli protein olduğu, yumurta proteininin yüzde 100 oranında vücut proteinine dönüşebildiğine dikkat çekiliyor.

“Hafıza vitamini” olarak da bilinen, bir çeşit B vitamini olan Kolin maddesinin yumurtada da bulunduğu ifade edilen broşürde, şu bilgiye yer veriliyor:
    “Özellikle çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde önemli rol oynayan yumurtanın düzenli tüketilmesi kanser, kalp damar hastalıklarından korunmada ve tedavisinde, sindirim sisteminin sağlığında ve korunmasında, menopoz semptomlarının hafifletilmesinde, osteoporozun önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Gözün iyi görmesini sağlayan A vitamini, vücut gelişimine de yardım eder. İnsan vücudunda kalsiyumun kullanılmasına yardımcı olan D vitamini, yumurtanın sarısında bulunur.”

Yumurtanın yağ içeriğinin düşük olduğu belirtilen broşürde, bir yumurtada yaklaşık 4,5 gram yağ olduğu, bunun 1,5 gramının doymuş geri kalanının ise doymamış yağ olduğu ifade ediliyor.

Dengeli beslenmek ve sağlıklı yaşamak için yumurtanın önemli bir besin maddesi olduğu vurgulanan broşürde, “Yumurta, doğal ambalajı ile hiçbir şekilde hile yapılmayan tek gıdadır” deniliyor.

Kaynak ntvmsnbc.

2. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Peki tavuklarımız yumurta kadar dogalmıdırlar?:) Yani yumurta tavuktan cıktıgına göre 45günde büyüyen tavuklar hakkında ne diyebiliriz:eek: Bu durumda yumartanın dogallıgından bahsedebilir miyiz:)?

basri, acumur ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Abi tavuktada yaptıkları şeyler gene yumurtaya denk geliyordur ... Çünkü nasıl ineğin eti sütü yediği yemekten etkileniyorsa tavuğun yumurtasıda etkilenir... Ama tabiki diğer gıda ürünlerine göre kesinle çok azdır herhalde...

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  4. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Söylediklerin çok doğru boşuna vatandaş köy yumurtasıni tercih etmiyor

5. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    maketlere gittiğimiz zaman tabii sizlerinde belirttiğiniz gibi köy yumurtası ibaresi altında hasır örgü sepetler içinde samanlara bürünmüş al benisi olan köy yumurtası adı altında bu ürülerin satışı mevcut.
    iyide bu köy yumurtasını veren tavukta sonuçta yine bir çiftlikte besleniyor ve hasan ağbininde belirtiği gibi bu yumurtda yine besi yeminden meydana gelmekte olup vitamin düzeyide ona göre dir.

ZekiAlper bunu beğendi.
  6. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tam emin olmamakla birlikte yumurtalık tavukla besi tavuklarının yemlenmesi farklı idi ... sonuc olarak besi tavuklari o zaman zarfı icinde kesilecek hale geliyor olabilir belki amma. yumurtalık tavukların oyle bir yemlemeye tabi tutuldugunu sanmamaktayım ... yinede okulum acıldıgında bir zooteknist hocasıyla danısım kesin dogru cevabı paylasagım ...

7. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Acilen kasaplara yetiştirilmek için içi östrojenden (kadınlık hormonu da diyebiliriz!) başlayarak bin türlü hormonla ve diğer zevatla doldurulan tavuklardan ayrı olarak yumurtlamak için ayrılan tavuklar en azından o şekilde yoğun bir yabancı madde bombardımanına tutulmuyorlar. Ben yumurtanın hala nisbeten güvenli bir besin olduğuna inanıyorum.

Son yapılan bazı araştırmalar, beslenmeyle ilgilenen ciddi uzmanlar kolesterolün bir zamanlar düşünülen kadar da zararlı, adeta bir öcü olmadığını söylüyorlar. Bundan dolayı ¨Amman kolesterol!¨ diyerek yumurtadan imtina etmenin de doğru olmadığı ortaya çıkıyor.

Yumurta yiyiniz, kararında bırakarak. ;)

Hasan Çağri bunu beğendi.
  8. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    İneklerin sütü hileli, tavukların yumurtası hileli deeee...

Biz insanlar çok mu hilesisiz şu alemde... ve şu günde... ???

Allah dağına göre kar verir...

Haydi afiyet olsun. :)

Topik için, paylaşım için tekrar teşekkürler Nedret Bey. :)

ateze ve tayfur bunu beğendi.
  9. acumur

acumur Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben pek inanmıyorum bu cümleye.Biraz ''yerse'' olmuş.
    Bmx rider a katılıyorum.
    Öyle yumurtalar görüyorumki zannedersiniz devekuşundan çıkmış.
    Sarısını görsen zaten başka bir renk.
    Tavaya kırınca falan görsel olarak hoş oluyorda,belliki dayamışlar işte hayvana birşeyleri.
    Piyasadaki nerdeyse her ürün hormonlu artık...
    Organik ürünler satan yerlerden alışveriş yapmak lazım ki onlarında hepsine güven olmuyor.
    Neticede üzerine ''organik'' yazmak bedava.Herhangi bir denetimden geçtiklerini sanmıyorum.Baksana denetimden geçirecek mercii bile yol veriyor yerse diye.Doğal kabuğu varmış...

Geçen bir domates sipariş verdik onlarca karpuz! geldi yerine -sözde- organik pazardan.

Teşekkürler paylaşım için.
    Hayırlı ramazanlar herkese..

10. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Tavuklar hızlı yetiştiriliyor bu herkes tarafından bilinmekte bu yüzden yumurtalarında kalitesiz olduğu görülmüş(taşınırken veya dizilirken veya tavuktan düştüğü anda kırılması sebebiyle) yemlere !!!kireç!!! katılmış kii kabuklar sağlam olsun.Beki bu kireç sadece kabuğu mu sertleştiriyor?
    Sakın ha eklemlerimizde kireçlenmelerin o kadaaar sebebi varken bi de bu eklenmesin...

11. günkut

günkut Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar önce herkese selamlar.Bir süredir formu inceliyorum ve mümkün olduğunca hepsini okumaya çalışıyorum.Konuların faydalı oluşu, paklaşımların akılcı ve düzeyli oluşu ben de bayağı bir bağımlılık yarattı diyebilirim.Aranızda olmaktan keyif aldım emeği geçen herkese teşekkür ederim.
    Bu arada yumurta sohbeti de bayağı güldürdü beni.Sevgiler..

12. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Hileyi hayvanlar değil insanlar yapar.