Hidrolikmi Mekanikmi

Abdullah T.

Aktif Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
BisikletForum ailesi olarak bir istişare yapalım.

Benim bildiğime göre hidrolik fren mekanikten daha iyidir.

Belki başka fikirler vardır diye açıyorum bu konuyu disk fren kullanıcılarıda yorum atarsa güzel olur eğer ilerde veya herhangi bir gün bisikletimi satıp yenisini alıp veya takas edicek olursam diskli bir bisikletle hangisine dikkat edeyim hidrolikmi daha iyidir farkı nedir hangisi daha randımanlıdır hidrolikde yağlama süresi bakımları pahalımıdır vs.

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
V fren candır. inanın..

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mekanik kullanıyorum geçen hidrolik kullanma şansı buldum, fren yaparken hiç zorlanmıyorsunuz tek parmakla bile tekerleri kilitleyecek kadar güçlü fren etkisi yaratabiliyorsunuz. Alışma döneminde çok zorlar ama ileride çok konforlu olur gibi. Çünkü mekanikte ne kadar basarsanız o kadar fren etkisi var, benim kullandığım hidrolikte azar azar artıp sonra bi anda öne gömüyordu bilmiyorum belki bakımsızlıktan veya yağ eksilttiğinden filan olabilir ama bende durum böyle.
Bir sonraki bisikletimin maşası da freni de hidrolik olacak ama :)

Abdullah T.

Aktif Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
@serdar k

Aynen bende v fren kullanıyorum v freninde tektro olanları iyi bi tane hidrolikli ng 550 ye bindim dokunmatik gibi dokundunmu duruyor ama bi patladımı kötü tabi bi tanıdığn başına geldi vadiden inerken

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Edip Dinçer

Şu 4 başlıkta toplam 20 sayfa yazı yazılmış bu konuda. Hele son linki tıklayınca zaten 10'larca başlık çıkıyor karşımıza. Sanırım gözden kaçmış ve hala gözden kaçmaya devam ediyor gibi. Dikkat çekmek için alıntılama ihtiyacı duydum.

"Yeni konu" butonunu hunharca tıklamadan önce google'da 1-2 dakika arama yapmak iyidir. Ruhu dinlendirir. Kilo verdirir. Başı göğe bile erdirebilir belki.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
kim ne fren kullanıyosa onu beğenir.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Edip Dinçer
Haklisiniz konu acilmadan once arastirma yapilmalida buradaki konularda bilgi yok ki :) sadece kavga var hidrolik kullananlar mekanige , mekanik kullananlar v frene, v fren kullananlar hepsine igrenc demis genel olarak.

Arada bir kac kisi cikip duzgun bir seyler anlatmaya calismis onlarda arbede de kaynamis.

Ama konunun sonucunu cok merak ediyorum.
Suan sedona 920 var orta seviye hidrolik fren var sanirim ustunde memnunum hic bir sorunum yok ama cyclocross almak istiyorum ve gucum max mekanik disk frene yetiyor ve nedense v frende istemiyorun. Bu konunun sonucu karar vermemde cok yardimci olacak...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
- Ağırlık ve tamir bakım olarak en önde V fren gelir. Disk fren setleri daha ağırdır ve daha fazla parça ile karmaşık tasarımlıdır; bakımı ve kontrolü düzenli yapılmaz ise yolda bırakabilir, yedek parçası her yerde kolay bulunmaz. Oysa V frenin hemen hemen her parçası tüm bisikletçilerde bulunabilir.

- Fren performansı olarak kuru ve tozsuz asfalt yollarda en iyi performans V frendedir. Bunun sebebi fren için güç uygulanan yüzeyin merkezden uzak olmasıdır, fizik dersinde kaldıraç prensibinden hatırlayın: dayanak noktasından (çemberde merkez noktadır) ne kadar uzaklaşılırsa daha az kuvvet ile aynı iş yapılabilir. Dolayısı ile aynı kuvvet ile fren kolu çekildiğinde rotor yarı çapı olan 16cm den ettiği etki ile 28" lastik için jant yarı çapı olan 60cm mesafeden edeceği etki kat kat fazla olacaktır.
Bunun yanında toz toprak, yağmur, çamur gibi dış etkenlerden V fren ve U fren en fazla etkilenen fren tipleridir. Pabuçlar arasına dolan toz toprak, ıslak jant ve daha kötüsü çamur fren performansını azaltır veya yok seviyesine kadar getirebilir. Disk frenin en büyük avantajı burada ortaya çıkıyor, yere temas eden yüzeyden uzakta olduğu için hava koşullarından nispeten etkilense de yol koşullarından çok daha az etkilendiği için performansında V / U fren kadar performans farkı ortaya çıkmaz.

- Disk frenlerde mikanik frenler tek taraflı hareket ettiği için uzun süreli frenlemelerde aşırı ısınma ile birlikte ve/veya uzun vadede diski yamultabilirler. Hidrolik disk frenler iki taraftan da eş zamanlı diske yapıştığı için bu sorun yaşanmaz. İstisnai olarak çift taraflı çalışan mekanik disk fren olarak (link) modeli vardır.

- Ayrıca mekanik disk frenler genelde 2 pistonludur, hidrolik frenlerde 4 pistonlu örnekler de vardır, bu da artan fren yüzeyinden dolayı artan fren performansı demektir.

- Aynı kalitede malzeme ve aynı genişlikte rotor kullanan hidrolik / mekanik fren setlerinden, havası düzgün alınan hidrolik fren her zaman daha iyi fren performansına sahiptir, çünkü az da olsa teller kabloya sürtünecek ve çekme esnasında esneme yapabilecektir, bu de performansı olumsuz etkiler; oysa hidroliklerde sıvıların akışkanlığı prensibinden ötürü uygulanan basınç hiçbir değişikliğe uğramadan karşı tarafa iletilir. Burada tabi ki market bisikletlerine takılan disk fren setlerinden bahsetmiyoruz. Ayrıca kaliteli bir disk frenin başlangıç seviyesi bir hidrolik kadar ve daha iyi performans sunabileceğini de unutmayın.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Abdullah T.

Abdullah Bey, sanırım yanlış anlaşıldım..
Ben size "Aha bunlar var, niye yeni konu açıyorsun, bunlara bak" gibi bir şey demek istemedim zaten demem de hiçbir zaman öyle bir şey.
Bir şeyler sormuşsunuz, belki de aradığınız cevaplar bu başlıkların birinde vardır diye o bağlantıları verdim..

Eğer yanlış anlaşıldıysam özür dilerim :).

Abdullah T.

Aktif Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
@Edip Dinçer

Hayır hayır asla ben size demedim nette bi ton kavga var yok md iyi yok hd yok v brake sadece birisi araştır yeni konu aça niye hunharca basıyorsunuz diyen arkadaş dediği için kilit alsın dedim kavgamı bilgimi belli değil bende yeni konu açtım

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tahsin Y.

Bu konunun sonucu olmaz :)
Bu konudaki kavgalarda bitmez...
Halil Ibrahim Duran Bey'in yukaridaki aciklamalari ve yaklasimi en mantiklisi. Bunun uzerine daha genis aciklamalar verilebilir karar verecekler icin. Ancak arastirirsa herkes bulabilecektir bu sistemlerin mantigini, artılarını ve eksilerini. Sonuc olarak herkesin farkli bir tercihi olacaktir. Izleyecegi rota, cikacagi tur, kullanim amaci, mevcut bisiketinin uyumlu oldugu fren sistemleri, bulundugu veya gidecegi yerlerde yedek parca imkanlari ve servis imkanlari, butce ve son olarak basta soyledigimiz kisisel tercih ve tecrube.
Kisacasi net bir sonucu olmayan bir konu :)
Buna benzer diger sonucu belli olmayan konular gibi (hangi tip bisiklet, hangi tip dış lastik vb.)
Herkes neyin ne oldugunu ogrenerek kendi tercihini yapmalıdır kisacasi...

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben sonucu açıklıyorum ozaman.

hepsi fren işini yapıyor :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@c. kırmızı

Yok öyle değil, yol bisikletlerinde drop bar kol ve cantilever (U) frenler durdurmak için değil yavaşlamak için yapılmış :D

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@halil ibrahim duran

durmak istese nasıl yapıyolar. ayaklarını arkaya mı koyuyorlar :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@c. kırmızı

Allaha dua ediyorlar, ya da çarparak duruyorlar. O da bir durma sonuçta :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah T.

abdullah bey,,
ben hidrolik kullandım ama 2 yıl sonra arka fren hava yaptı bu konuda bilgi sahibi olmak gerekir idi.bizler bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya kalkışırsak arızalar olur bu işi türkiyede bilen yok olanda az,mekanikçilik bir meslektir bunun okulu var dışarda bu ülkede diplomalı mekanikçi yoktur bir kaç kişi kendini yetiştirmiştir o kadar.bizler ise başımıza bi olay gelince anladık ,benim başıma gelen olay şu idi bi kere hidrolik frenin kablosu beş para etmez idi üstelik bunu karbona kullanmışlar ,en iyi kablo 100 lira şimdi ise 200 lira olmuştur evet yalnış duymadınız bir kablo 200 lira dışardan getirteceksiniz ,bu kablo asla sıcakta içindeki yağ ile temasa geçmiyor benim kablo temasa 2 yıl sonra geçince yağ içinde siyah noktaları farkettim tabi açtık içine baktık fren kolunu,bu siyah noktalar arka frenin çalışmamasını beraberinde getirdi ,bi arkadaşım bu kablodan aldı dışardan getirtti ve çok memnun hidrolik fren kablosu önemlidir ..şimdi hidrolik frenli bisiklet alanlar 2 yıl sonra eğer arıza arka frenden başlıyor ise yağın içine baksınlar siyah noktalar var ise bilsinlerki boru yağ ile temasta ..evet arkayı mekanik yaptım önü v-break dert kalmadı,yalnız zımba gibi duruyor idi benim frenlerim mekanikte öyle bi durum yok ......

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Neticede arkadasin verdigi cift pistonlu mekanil freni aldigimzda hd fren gibi rotora es zamanli baski yapicagin ilerleyen surecte rotorda yamulma veya uzu sureli frenlerde sorun olmayacaktir.
Anladigim kadari ile ben cyclocross bisiklet alcam camurda gidermiyim bilemiyorum gidedebilirim o yuzden pabuc almak istemiyorum geriye alabilecegim mekanik kaliyor.
Elbetteki hidrolik frene gore fren kollari daha sert olucaktir ama ana mantik ayni netticedd