Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hidrolik

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında bekir odabaşı tarafından paylaşıldı.

1. bekir odabaşı

bekir odabaşı Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar bisikletimizi ters çevirince neden hidrolik hava yapar ve hidrolik degişmeden nasıl düzelir

i.akbay bunu beğendi.
  2. Sercan KOCA

Sercan KOCA Aktif Üye

Seviye:
    bende merak ettim acaba doğrumudur ve sebebi nedir? çözümü nedir? Cavaplanınca bu Başlığa dönüp bakıyım :)

bekir odabaşı ve i.akbay bunu beğendi.
  3. i.akbay

i.akbay Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende merak ettim bilgisi olan arkadaşlardan yazılarını bekliyorum merakla

bekir odabaşı bunu beğendi.
  4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Fren kollarının hemen üstünde, pistonun arkasında yağ haznesi var. Bu hazne normal duruşta en üstte durduğu için yağ aşağıda sistemin içinde duruyor. Fakat ters çevirdiğiniz zaman, tamamen dolu olmadığı için yağ kaliper ve hortumdan bu hazneye doluyor.

Bisikleti tekrar düzelttiğiniz zaman da bu sistemin içindeki hava sorun çıkartıyor. Çözmek ise çok kolay, freni 10-15 kere pompaladığınız zaman sistemin içindeki hava tekrar yukarı hazneye çıkarak eski haline geri dönüyor frenler.

Çözüm olarak, bisikleti ters çevirmeden önce kalın bir lastik yardımı ile freni sonuna kadar sıkabilirsiniz. Bu şekilde piston haznenin girişini kapattığı için sistemin içerisindeki yağ hazneye geri akmayacak. Fakat bu durumda da jant sökme gibi işleri yapamazsınız.

Son olarak söylemek istediğim, eğer bisikleti ters çevirdiğiniz zaman sistemde kaçak oluyorsa, bu durumda sisteminizde sorun var demektir. Sonuçta bu sistemlerin tamamen kapalı olması gerekiyor ve herhangi bir pozisyonda kaçak oluyorsa kötü sonuçlar doğurabilir.

5. Sercan KOCA

Sercan KOCA Aktif Üye

Seviye:

Hiç Başıma gelmedi ama başıma gelirse diye merak etmiştim çok teşekkür ederim arkadaşım.