Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hidrolik yardım

Konu, 'Frenler' kısmında Özcan ÇAKAR tarafından paylaşıldı.

1. Özcan ÇAKAR

Özcan ÇAKAR Aktif Üye

Seviye:
    merhaba yeni bisiklet aldım.hidrolik frenli. avid juicy three. tam olarak çalışmıyor.balataların yanması gerek demişlerdi.4-5 gündür hafif freni sıkılı vaziyette geziyorum.fakat halen tam verime ulaşamadım. ne yapmam gerekli tam anlamıyla frenlerimin çalışması için?

2. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Baştan yeni bisikletiniz hayırlı olsun.
    Şunu size sormalıyım,Balataların yanması gerektiğini kim size söyledi,acaba.
    Ayrıca sorununuzu biraz daha ayrıntılı anlatırsanız,yardımcı olabilirim.

3. Özcan ÇAKAR

Özcan ÇAKAR Aktif Üye

Seviye:
    daha önce hidrolik kullanan arkadaşlarım söyledi. yeni olduğu için alışması gerek.yanması gerek dediler.arkadaşalarımın bisikletlerine biniyorum.çok fark arada.benim frenler geç tepki veriyor. veya daha fazla kuvvet uygulamama rağmen yavaşlatıyor, daha sonra durduruyor.

4. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlarınızın dediği sözlerin,bu konuyla hiç alakası yok.Aynı sistem araçlarda da mevcuttur ve araç sahipleri balataları yakma gibi bir durum yapmazlar.
    Frene bastığınızda geç tepki veriyorsa,büyük ihtimalle sistem içerisinde hava vardır veya fren kablonuzun gerginliğini kontrol edin.

ateze ve Fatih Şengöz bunu beğendi.
  5. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Eğer bisikleti bakım için ters çevirdi iseniz anında hava yapar , bas çek olarak sürekli yaparsanız kendine geçici olarak gelir , daha ilk alındığında frenlerden zaten tam verim gelmez , biraz sürdükten sonra rotor ve balata uyumlu hale gelir ve performansı artar ama bu 4-5 gün değil max. 1gün yeterli :) Büyük ihtimal hava yapmıştır juicylerin kronik sorunu :)

Özcan ÇAKAR bunu beğendi.
  6. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ısınmışmı diye elinizi rotora yada fren padlerinin temas yüzeyinede sürüyorsanız elinizdeki yağ rotora bulaşıp hafifte olsa fren performansını etkilyecektir heleki eliniz terli olup ozaman sürerseniz rotora frenleriniz belli süre az tutacaktır bilginize.

hava olayı ise basit bisikletinizin hafif sektirerk ve sonunda biraz pompalayarak sorunu halledebilirsiniz. hidroliği eksilmişte olabilir kontrol etmekte fayda var..

eğer hala sorun devam ediyorsa..bilgilendirin farklı öneri verecek olanlar vardır..

7. Özcan ÇAKAR

Özcan ÇAKAR Aktif Üye

Seviye:
    teşekkür ederim. dediğiniz gibi :in: sektirerek ve pompalayarak uygulayacağım.

8. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Şimdi türkçem pek iyi değildir ama anladığım kadarı ile hem sektirip hem pompalarsanız gene yararı olmaya bilir pompalarken yağ haznesindeki havayıda pomapalaya bilirsiniz..(bende olmuştu ondan söliyeyim dedim)...

bisikleti sektirin ondan sonra pompalayın..aynı anda ikisini yaparsanız belki sıkıntı oluşabilir..:)

9. Arif Sami

Arif Sami Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ilk önce hayırlı olsun demeliyim... yazılan cevaplar çok dikkatimi çekti. )Arkadaşlar lütfen bilmediğimiz konu hakkında yalan yanlış yorumlar yapmayalım.) senin frende sorun falan yok. o ilk zamanlarda avidlerde olan bir olaydır. gerçektende balataların tam verimili olarak tutabilmesi için biraz kullanmanız gerekiyor. ben de ilk aldığımda dedim ki: keşke almasaydım v fren bile bundan daha iyi............ ama kullandıkça frenlerin balataları açılıyor. yani biraz kullan......

10. Serhat Aktas

Serhat Aktas Aktif Üye

Elazığ(okul)/Karabük(ev)/Eskişehir(memleket) :))
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bende Shimano brm-575 aldım 100 km kullanıyorum arka gayet iyi durumda fakat önde var sadece bu problem ve ayrıca frene çok basınca tiz bir ses çıkıyor nedeni aynı mı?

11. Özcan ÇAKAR

Özcan ÇAKAR Aktif Üye

Seviye:
    arifsami teşekkür ederim. içimi rahatlattın gerçekten. frenlerin açılmasını bekleyeceğim artık :rolleyes:

12. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Özcan bu sorunu balataların bıtıpte degıstırdıgın zaman da yasayacaksın cunku yenı balataların rotorlara alısması yanı bıraz asınarak olan bır etkılesım herseyı halledecek.Eger yıne devam ederse bana ugra ılacı var hallederız..

13. Özcan ÇAKAR

Özcan ÇAKAR Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler. sorun devam ederse yanındayım :in:

14. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    balatalar yeniyken genellikle bu tarz sorunlar olabilir. veya size tavsiyem eğer frenler daha önceden kullanılmış frenlerse balataları açıp kontrol etmelisiniz. bide hazır açmışken güzelce temizlerseniz muhtemelen istediğiniz verimi elde edersiniz.