Hidrolik Yağı Ne Kadara Değiştirirler?

Tepki
1
İsim
Metehan
Merhaba arkadaşlar salcano bayisinda hidrolik yağını ne kadara değişirler ön arka ?

Scudo

oguzhan0101

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
oğuzhan tekkardeş
Bisiklet
b'Twin
Demek benden küçükte varmış forumda :D

Ne kadara değiştiriyolar bilmiyorum ama DOT 5.1 yağ doldurttur iyisi oymuş.

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
c'mon hodja c'mon ! cmylmz
Kamon bisikletforum Kamon ! hsnbykkls

benim de ihtiyacım var bu cevaba :D

Tepki
4
Ben en son 50 TL na ön+arka yağ değişimi yaptırdım.Ancak şuna dikkat eddin iyisi dot 5.1 dir mantığı değil olay.Hidrolik fren sistemlerinde kullanılan 2 farklı sıvı var yaygın olarak.Mineral yağı ve dot sıvıları.Dot sıvıları genel olarak iki çeşidi kullanılır 3 ve 5.1 .Hangi sıvıları kullanabileceğiniz ya da kullanmanız gerektiğini iyice araştırın ona göre götürdüğünüz yere uyarıda bulunun.Birde ben İzmir'de yaptırdım bu değişimi.

Tepki
30
İsim
memo
Bisiklet
Pinarello
50 tl mi kendim değiştitririm hdrolik yağı ne kadar ki ?

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@mehmet haliç onun aparatlari var yag almakla bitmiyor bence beceremezsin gotur yaptir ben yarim litre yag aldim 9tl dot 4 28tl ye de aparatlari i altim 37tl ye mal oldu doldurdum bisikletciye artik gitmem internetten freninin markasina gore arastir doldurma videoalari izle kendine guvenirsen al aletleri doldur

Tepki
4
@nbacıshaquılle

Aynen bana aparat pahalı geldiğinden dolayı yaptırmayı seçmek zorunda kaldım.Aparatı 130 TL gibi bir fiyata buldum Türkiye'de sadece bir yerde o da Muğla'da idi yanlış hatırlamıyorsam.Ve artı hidrolik sıvısıda var daha masraf olarak.Ancak shimanoların aparatları ve sıvıları sanırım ülkemizde daha yaygın olduğu için daha uygun fiyatlara bulunabiliyor.Bunun için ucuza mal ederseniz aparat ve yağ alıp kendiniz değiştirin.Değiştirmeye karar verirseniz profesyonellerce hazırlanmış videoları izleyin ve her adımı dikkatlice uygulayın ve en önemlsi uyarılara uyun.Bide işin sıvı kısmını belirtilen özelliklerde olmak koşulu ile arabalar için satılanlardanda kullanabilirsiniz.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
Piyasada en yayın bulunan markalardan olan Shimano'nun hidrolik frenleri mineral yağ, AVID'in frenleriyse DOT hidrolik sıvısı kullanır. Sakın ola ki Shimano frenlerinize DOT sıvısı, AVID frenlerinize de mineral yağ koyayım demeyin; frenlerde ciddi arızaya sebep olursunuz.

Shimano frenlerde yağ dolumu işi nispeten daha basit. Bir şırınga, hortum ve Shimano'nun üretip sattığı özel bir dolum hunisi ile yapılıyor işlem. Youtube'da birçok video mevcut işlemi görebileceğiniz.

AVID frenlerin dolumuysa daha zor ve detaylı bir uğraş. Benim görebildiğim kadarıyla, özellikle küçük şehirlerde, ilçelerde AVID frenlere dolum yapabilecek bilgi ve ekipmana sahip bisiklet servisleri yok. O yüzden böyle yerlerde yaşıyorsanız, biraz da mecburiyetten ötürü dolum kiti alıp bu işi kendiniz yapmanız gerekiyor. Yine bununla ilgili Youtube'da çeşitli videolara bakabilirsiniz.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Arkadaslar 130tl felan cok pahali ben 28tlye aliexpress den aldim avid kitini.

Etna

Üye
Tepki
0
İsim
Etna
Arkadaşlar slm fren kolunda ıngilızce sadece dot3 yada dot4 yağ yazıyor marka önemlimi yoksa herhangi bir yağ kullanabilirmiyim ?