hidrolik v-fren

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
hidrolik v-frenin normal v-frenden farkı ya da avantajları ve dezavantajları nedir?shimano böle bi sistem kullanıyo mu?ben hiç görmedim.bilgilerinizi bekliyorum

Scudo

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
yetkin
üst yapısındaki nal denilen köprü ile kadroyu esnetmemesi sağlanıyor...
bu nal denilen rijiteyi arttıran parça zaten maşalarda kendisinden mevcut...

senin el ile basınç uygulayarak yaptığın basıncın çok daha az a indirgenmesi için yağ basıncı ile çok yumuşak bir frenleme mümkün hale gelmekte....

ve kullananların şikayetini okumadım forumda
sanırım baya iyiler...
Sorunları olsa forumda paylaşırlar ve bazı modellerinin balataları ve parça malzemeleri mevcut bisikletçilerde ;)

• Beğen
Tepkiler: Yetkin Şahin

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yetkin Shimano böyle bir sistem üretmiyor. Hatta bildiğim tek üretici Magura.
HS 11 ve HS 33 diye 2 ayrı modeli mevcut ancak aralarında da dağlar kadar fark var. Kullananların genel kanısı HS 33 almanın mantıklı olduğu yönünde, HS 11 için ise pek gerek olmadığı söyleniyor.

Forumda araştırma yaparsan, biz daha önce uzun uzun tartışmıştık bu konuyu, o bilgilere ulaşabilirsin ;).

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İlk olarak Bu frenlere v-fren yerine jant freni demek daha doğru olur çünkü bunlar v şeklinde çalışmıyor.Şimdi Ercancım o nal kadronun esnememesi için değil.Frenlerin bağlanma şeklinden dolayı eğer o nal olmassa frenler sabit duramayacağı için janta değdiği anda yana açılır ve fren yapmaz bu sebeple o nallar fren mekanizmasını sabit tutmak için..Yani o nal varken bile deli gibi esniyo kadro...

Bu mekanizmanın şikayet edilebilecek noktası yedek parçasını bulmanın zorluğundan kaynaklanıyor.Yani es kaza bir parçası arıza yaparsa parça buluyosun ama uğraştırıyo onun haricinde fren pad leri bile min 4 sene 5 sene dayanıyo yani...Ama bu fren mekanizmasıyla kaliteli bir jant kullanmakta şart çünkü jantın fren yüzeyini çabuk eskitiyor...

Hidrolik v-fren sistemi yaklaşık 10-12 senelik bir geçmişe dayanıyor ve bunun şuanda hala üreten ve satan tek firma oda Magura...Magura hidrolik disk ve Jant freni konusunda çok önde gelen iyi bir marka...
Hs serisin iki modeli mevcut biri 33 biri ise 11 modeli bunlar kendi içlerinde bikaç farklı modele daha ayrılıyo ama mekanizma sadece 33 ve 11 arasında fark var...

Bu farklar genel olarak Hs33 deki piston çaplarının farklı olmasından dolayı HS33 ün daha üstün bir güce sahip olması ayrıca kollarının metal olması ve takıp çıkartma mekanizmasındaki bazı ufak kolaylıklar HS33 ü üst model yapmış oluyor...HS11 ise bu özelliklerden mahrum ve fren kollarıda plastik...

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
evet arkadaşlar şimdi daha iyi anladım teşekkürler:)

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
hs33'ün ağır olduğu söyleniyor. Ağırlığı hakkında bilgisi olan var mı?