Hidrolik hortumlarında kabarma

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
9 aydır avid juicy 3 kullanıyorum. bugün genel bir temzilik yaparken farkettim ki hortumlarda tam hortumun fren kolnu giren kısmı ile kalipere giren kısmında kabarmalar olmuş. bu olağan birşeymidir? performansı etkilermi ?( şimdiye kadar herhangi bi performans kaybı ile karşılaşmadım.)

birde arka frende sadece bisikleti eve sokmak için tam dik hale getirdiğimde fren koluna basınca hava varmış gibi fren kolu elciğe değiyor. fakat sürerken böyle bir sorun olmuyor. bunun sebebi hava yapmasımıdır. fren kolunu veya kaliperide hiç açmadım.

Scudo

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
@gurkankas

Dostum hidrolik hortumlarındaki kabarma için birşey diyemem ama bisikleti dik konuma getirdiğinde eğer fren maneti elciğe kadar geliyosa sistem içinde hava var demektir... sürüşte olmamasının sebebi ise hava baloncuğu normal konumdayken kolda olduğu için sen performansı etkilemediğini sanarsın... uzun bir inişte veya sıkı frenlemelerde bu kendini belli edecektir... Sonuc olarak en yakındaki iyi bir bisikletçiye gidip hidrolik yağını değiştirmektir...
Unutmaki hidrolik yağı değişiminde yağın tamamen boşalması gerekir.. Her ne kadar DOT yağları uluslararası standartlara göre tasarlansada yinede tamamen boşaltıp yeniden basmakta fayda var ;) İyi forumlar...

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@gurkankas

Kabarmanın resmini görmemiz mümkün müdür? Bu tarz sorunlarınızda resim eklemeniz yardımcı olabilmek için iyi bir yol gösterici oluyor...

Bu arada fren kolunuzda kesinlikle hava var Doruk'un da söylediği gibi... Juicy3 lerin alışılagelmiş sıkıntılarından, henüz yaşamayana rastlamadım desem yeridir yani... Yeniden yağ bastırın havanın iyi alındığından emin olun yeter...

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
evet hasan ve doruğun dediği gibi firende yağ eksik ondan yapıyodur ve içindeki yağ çok kirlenmiştir en kısa sürede yağını değiştir. kabarma dediğin hortumun sağa sola hareket etmesinden kaynaklanıyor olabilir. benim j5 in hortumunda bükülmüştü performans kaybı yağ kaçırmadığı sürece yaşanmaz ama hortumu değiştiriceksen shimano xtr hortumları juicy lere uyuyor ve avid in hortumundan daha az esniyor performansın artıcaktır.