Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hidrolik frenlerin monta işlemi.

Konu, 'Frenler' kısmında Samet Demirtaş tarafından paylaşıldı.

1. Samet Demirtaş

Samet Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşlar.bisiklet alıcam yalnız frenleri hidrolik.ve yakınlarda servis yok.belki kastamonuda vardır ama 100 km uzaklıkta.ben bu frenleri kime yaptırabilirim.yaşadığım yerdede bisikletten anlayan bir sanayi var onlarda bisiklete kim bilir neler yaparlar hiç bilmiyorum.elektrikden veya arabaya birşeyler monta etmekten anlayan birisi bunu yapabilirmi ? sizce nerde yaptırabilirim ben bunu.veya hidrolikten vaz geçip v mi almalıyım.cevaplarınız için şimdiden teşekkürederim.

2. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Selam .
    Hidrolik fren setinin markası ve modeli nedir arkadaşım.
    Saygılar.

3. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hidroliğin bakımını düzgün yapacak bir atölye yoksa etrafında,eli yüzü düzgün bir v fren kullanman senin açından daha rahat olur bence.

4. Samet Demirtaş

Seviye:
    SHIMANO BRM-445 DISC budur.yani bahsedilen kron xc 2000 abim.ne yapmamı tavsiye edersiniz ?

5. Samet Demirtaş

Seviye:
    sizinle aynı fikirdeyim ama anlıyorumki ben bir hidrolik delisiyim. nedense hidrolik olmayınca alasım gelmiyo bisikleti :) ama bir çözüm bulamassam mecburen alıcam.teşekkürederim ayrıca.

ibrahim m yaradilmis bunu beğendi.
  6. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Eger elinden biraz mekanik işler geliyorsa başaracağından eminim.
    Bisiklet alacağın yerden hidrolik disk fren hidrolik kitiistersen ki ilerde sana lazım olacak rahatlıkla yaparsın.
    Ha bire ayar için bisikletçiye gidip para vermek zorunda kalmassın. Hidroligi bir alan pişman bir almayan...
    Teknik olarak şu linkleri incele.

http://techdocs.shimano.com/media/t.../BL/EV-BL-M445-2994_v1_m56577569830702224.pdf

http://techdocs.shimano.com/media/t...0A/SI-8V40A-002-TUR_v1_m56577569830755065.pdf

http://techdocs.shimano.com/media/t...R/EV-BR-M446-R-3227_v1_m56577569830753728.pdf

http://techdocs.shimano.com/media/t...R/EV-BR-M446-F-3226_v1_m56577569830753727.pdf

Saygılar.

Samet Demirtaş bunu beğendi.
  7. Samet Demirtaş

Seviye:
    linkleri inceliyorum ancak bisikleti alacığım yer site üzerinde olacağı için kit isteyebilirmiyim bilmiyorum :) ama çok teşekkürederim.linklere bakmaya devam ediyorum.

Levent Sönmezer bunu beğendi.
  8. Ali Aktürk

Ali Aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Ben aynı sistemi kullanıyorum ve alırken çekincelerim vardı.Çekinceler bisikleti alıp kullanana kadar devam etti.Çekinmeden alabilirsiniz.Bence bakım meselesini gözümüzde büyütüyoruz.Zaten sitemiz bu tür tamir ve bakım işleri için yeterli kaynağa sahip.Gerisi sizin beceriniz ve bu becerinin sizde de olduğundan emin olun....
    Şimdiden hayırlı olsun...

9. Samet Demirtaş

Seviye:
    ali abim sizede teşekkürederim.yapılışlarına baktıklarıma göre bazı yerleri kolay ancak bir hatada hepsi gidicek gibi.bilmiyorum belki yaparım.bakıcaz :) yorumlarınız için tekrar teşekkürederim.

10. ibrahim m yaradilmis

ibrahim m yaradilmis Kıdemli Üye

Seviye:
    samet bisikletle kurulmuş vaziyette gelir zaten merak etme bisikletci sadece vida sıkacak bide ön tekere hava vuracak alyen takımın varsa bence yapabilirsin ama vites ayarları açısından da bisikletcinin görmesi iyi olur abi sen kurdun vitesi de bikaç güne gösteririm dersin :in:

11. Samet Demirtaş

Seviye:
    gerçekten kurulmuş vaziyettemi gelir.eğer öyleyse burada birileri vida işlerine yardımcı olur tabii vitesede.teşekkürederim sizede sağolun.

12. emrah karadeniz

emrah karadeniz Üye

Seviye:
    eğer kendm yapmak istyrm dersen kardeşim zorluğu yok inan ....yapman gereken hidrolik set yeni olduğu için boştur tabii ki sen ne yapacaksın bisikletin gerekli yerlerine kaliper ve fren kollarını takıp bağla sonra kaliperin içinde balatayı itme mekniğinin iç taraflara itilmesini sağla bir cisim ile sonra balataları tak eğer bunlar hazırsa disk klipere rahat gireblyorsa bunlara yapmaya gerek yok ...sonra tekerleği takıp disk ile tabii ki bağla sonra fren kolundan yağ kapağını aç dikkat et vidaları yalama olmasn fazla zorlama açtığında o boş yağ haznesini braz doldur fren kolundan sık emmesini sağla kalpere gitmesi için bu esnada kaliperin hava alması için hortumunun diğer tarafın da vidalı yağ boşaltma yeri var onu gevşet ve devam et bombalamaya fren kolundan yağı kalipere doğru bittiğinde yağ tekrar koy tekrar aynı işlemi yap bu işlemi yaparken yavaş yavaş diski tutmaya başlayacak balatalar sonra klaiperden açtığın bu hava vidasından yağ dışarı sıçaramakta o esna da fren sağlamlaşmışsa kalperin bu vida yerini sık fren kolunun da kapağını kapak etrafa şıçarayan akan yağı temizle ve bisikleti önve arka için öneve geriye doğru kuvvetli bir itme yap frenler sıkı bir şklde tutmaktaysa başarmışsnzdr ve rahat rahat kullanablrsn ! kolay gelsn !

13. Samet Demirtaş

Seviye:
    bende tam bunu sorcaktım yağ nasıl konulur diye.bunu daha ayrıntılı anlatan bir link varmı yardımcı olursanız.monta işlemini becerebilirim belki ama yağ koyma hakkında pek bilgim yok.ayrıntılı bir link verseniz yada anlatırsanız çok memnun kalırım. teşekkürler.

14. emrah karadeniz

emrah karadeniz Üye

Seviye:
    yağı fren kolundan koyacaksn ..yani o fren yağ kapağını aç ve o hazneye yağı taşmayacak bir şklde doldur ...ve fren kolunu sonuna kadar sıkıp bırak ki kalpere doğru yağ insin ne zaman fren kolu ağrlaşacak yani sıkılanacak o zaman kapağı kapat ...tekerlekleri döndür ve freni sık sağlamlaştr ! bu kadar kolay ...çoğu kişi yapamyr gibi aslında çok bast diğer insanlar nasıl yapmaktalar bu işler biraz merak ve kabiliyet ister sonrasında korkma ...:))ben kendm sfr set aldm deore dual lx hidrolik ve kendm doldurdm kullanmaktym da gayet iyi ister fren kolunu tek parmağm ile hafif dokundğmda tutmakta isterse de yağıbnı azaltp sonuna fren kolunu çekerken tutmakta o sana kalmş birşey !

15. Deniz Ali

Deniz Ali Üye

Seviye:
    hidrolikten vazgeçme derim. var git 100 km olur her gün gitmeyeceksin ki dostum bence değer..

16. RobinKarademir

RobinKarademir Yeni Üye

kron xc 2000 in arka balatasıyla oynarken baya yağ döküldü fren tutmuyo ne yapmam lazım teşekkürler.