hidrolik frenler ne zaman piyasaya çıkacak?

Tepki
37
Bisiklet
Trek
Başlıktan da anlaşıldığı gibi yol bisikletleri için hidrolikler ne zaman piyasaya çıkacak, bilgisi olan var mı, shimanonun yapacağı söyleniyordu, bisiklet topluyorum da.
(Jant setimi almadan önceden frenleri kesinleştirmek gerek diye düşünüyorum.)

Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Shimano değil, SRAM yaptı. Piyasaya yurtdışında çıktı diye biliyorum. Fakat henüz yarışçılar hariç alınabilir mantıklı rakamlarda olduğunu sanmıyorum.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Shimano değil, SRAM yaptı. Piyasaya yurtdışında çıktı diye biliyorum. Fakat henüz yarışçılar hariç alınabilir mantıklı rakamlarda olduğunu sanmıyorum. Disk fren kullanmak istiyorsanız yol bisikleti için kendi bisikletimde kullandığım Avid BB5 Mekanik disk freni ve üst modeli olan Avid BB7 Mekanik disk freni araştırmanızı önerebilirim. Birçok hidrolik disk frenden daha iyi performansa sahiptir.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
2011'de vites kollarından çıkan kabloları hidrolik sisteme çeviren adaptörler çıkmaya başladı (Hope V-Twin, TRP Parabox gibi) ve 2013'te SRAM Red 22 ile tam disk fren uyumlu ilk grupset çıktı. SRAM ayrıca S700 diye bir vites kolu da çıkardı, bununla herhangi bir 10 vitesli SRAM grubu hidrolik sisteme çevirmek mümkün oldu.
Shimano da Ultegra 6870 Di2 için bir hidrolik disk sistemi üretti (BR-R785), bu da Ultegra Di2 vites kollarının içine entegre edilmiş bir hidrolik fren sistemi.

Yol bisikletinde disk fren kullanmak istiyorsanız kadroya da dikkat etmeniz gerekli, zira çoğu kadroda disk fren için gerekli bağlantı yerleri bulunmuyor.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer
Tepki
37
Bisiklet
Trek
pinarello dogma65.1'e düşünüyorum, bir zaman önce bir ürün fotosunda görmüştüm, daha sonra aradım bulamadım, kablo göbekteki fren kaliperlerine değil, bildiğimiz fren ayaklarına (jantı sıkan fren pabuçları) geliyordu. Yani fren teli yerine yağ kablosu konulmuş oluyor. yakup beyin verdiği linkte görülen fotolardı gördüklerim.
Efeballı ve Yakup Kohen bey verdiğiniz bilgi ve linkler çok yararlı oldu.
Tolga bey kendi bisikletiniz için kullandığınız sistemi tanıtan bir link verebilir misiniz?
Verdiğiniz linklere göz attıktan sonra şunu merak ediyorum, sram 11'li ruble (11/28), 52/36 aynakol, hidrolik rim brake ayakları (rim brake legs), hidrolik fren/(vites) kolu ve bunlara uygun vites değiştiricileri (ön ve arka) nereden bulabilirim? Bir de konu dışına çıkacak ama bikeradar'daki fotolarda ve yazıda test sürüşünde (hidrolikfren) zipp 303 jant setinin kullanıldığı belirtilmiş. Zipp 303 hakkında bildiklerinizi merak ediyorum, daha önce bir konu açmıştım zipp 808 hakkında. yandan gelen rüzgarlar biraz kötüydü 808 için, 303 için olmaz herhalde.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Dogma 65.1'in hem disk hem de normal fren uyumlu versiyonları var, bkz: (link)

SRAM Red 22 hidrolik vites/fren kolları, geri kalan parçaları da SRAM Red veya Force 22 almanız lazım. SRAM Red 22 HRR((hydraulic road rim) grupset de alabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Türkiye'de SRAM distribütörü yok, bu nedenle yurtdışından getirmeniz gerek.

Bikeradar'da gördüğünüz muhtemelen HRD(hydraulic road disc) modeliydi, onun için disk uyumlu Zipp 303 Disc kullanılmış. HRD alırsanız disk uyumlu jant almanız gerekir, HRR için herhangi bir jant işinizi görecektir.

Zipp 303 derin profilli tam karbon bir jant. Aerodinamiği ve ağırlığı çok iyi ama 56 mm profil, şekli Firecrest olsa da yan rüzgarda ciddi şekilde sallayacaktır. Bir de tam karbon jant olduğu için alu jantlardan daha hassas olacaktır, bir kazada veya çukurda çöp olma ihtimali var.

Tepki
37
Bisiklet
Trek
Hidrolik frenin diskli olması ısınma açısından güzel bir seçenek ama tekere, dolayısıyla bisiklete yarım kilo (rotor + kaliper) fazla ağırlığa sebep olacak, ön teker de olursa 1 kilo. Bu açıdan iyi değil. Klasik janttan hidrolik fren ise bildik sorunları beraberinde getiriyor, jantın ısınması, dolayısıyla tekerin, iç tekerin ısınması... Ama Bikeradar'da çok küçük bir parmak hareketi ile büyük iş gördüğü, virajlarda, viraj öncesi çok daha sonraları frene basma gereği duyulduğu belirtilmiş ve ısınma sorununun karbon jantlarla kısmen engellendiği yazılmış.

Benim kanım şu: janttan hidrolik frenlerle beraber alu kaplamalı bir karbon setin çok verimli olacağı. Yurtdışına çıkan bir arkadaş getirse ne de güzel olurdu :rolleyes:

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Karbon/alu lamine jantlar azıcık daha ağır olsa da daha sağlam ve frenlemede aşırı ısınma problemi yok. Bu nedenle dediğiniz gibi tercih edilebilir. Zipp 60, Easton EC70, Shimano Dura-Ace C35 aklıma gelenler arasında.