Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Frenin Yağının Birazının Alınması? Fren Sürtüyor Diye Yağ Boşaltıldı?

Konu, 'Frenler' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Karamanoğulları

Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar Sedona bisikletimde fren sürtmesi vardı. Gittiğim servisteki eleman gitti hidrolik yağından biraz aldı.. Bu normal mi sizce? Şu an mesela fren kolunu 5 mm civarı bile çeksem hafiften balatalar diske değiyor, kavrıyordu. Bu iki katına çıktı yani iyice çekmem gerekiyor kavramanın balaması için. Bir de fren kolu çok hassaslaştı sıkarken arka tekeri kitleyecek dereceye geldi eskiden iyice sıkmadan arka teker kitlenmiyordu! Frenin sürtmesi de geçmedi boş yere mi yağ eksiltti ve zararı var mıdır? Şahsen memnun değilim en ufak zararı varsa geri götüreceğim yağ eklettireceğim! Çünkü hassaslaştı kavrama noktası. Bilgilendirirseniz sevinirim.

2. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bunu arabadaki fren ile aynı olarak düşünebiliriz. Arabada balata sürtünce yağını boşaltma durumu var mı ? Tabii ki yok. Yağı boşaltıldığında arabanın fren yapması için pedala daha çok basmak gerekecek , olaki bir yağ kaçağında bu fren hiç tutmayacak. Bisikletlerdeki hidrolik frenlerde tamir ettiğim olmadı fakat yağ alınması normal birşey değil.

3. bkagan

bkagan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    gereksiz bir işlem olmuş yağ ile alakası yok... bildiğim kadarıyla balata sürtmesi bir kaç sebepten oluyor.... balata sıfır olabilir, disk eğilmiş olabilir. Kolun içinde ki yağ ile bir alakası yok onlar zaten ölçümlü olarak konuluyor olması lazım....

4. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İnanın hiç mekanik bilgim yok, zaten bu yüzden uğraşıyorum. :) Çok teşekkür ederim bilginiz için. Sedona yönlendirdi bir de beni bunlara.. Aslı Bisiklet'e gittim. Bu servise yönlendirdiler. Hocam o zaman tekrar yağ eklettireyim buna? Dediğiniz çok mantıklı zaten fren hafif boşaltı biraz daha basmamız gerekiyor fren koluna.

5. Gökhan Semiz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Siz katalog değerindeki kadar yağı doldurtun ve balatanın neden sürttüğünü tespit ettirin ve o tespite göre işlem yaptırın.

6. bkagan

bkagan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    içinize sinmediyse ve durumda bir farklılık yoksa "yani ufak sürtme devam ediyorsa" fren yağını eskisi gibi yapmasını isteye bilirsiniz.... keyifli sürüşler...

7. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teşekkür ederim arkadaşlar. Garanti belgesine bir göz atayım, o değerlerde doldurtayım iyice berbat hâle sokmasınlar bisikleti. Bıktım doğrusu.. Sedona'yı arayıp düzgün bir yer önermesini isteyeceğim. Hevesim falan kalmadı bisiklete bazen çok fazla sürtme yaşanıyor zehir oluyor bisiklet sürüşü.

8. Gökhan Semiz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fren ayarında bir sorun yok ise ve sürtme var ise bir parçada kesinlikle bir sorun vardır , bu sefer tespit edilir inşallah , ayrıca yağ boşaltmak kolaya kaçmaktır.

9. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Gökhan Bey size ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim. Şimdi gittiğim zaman doğru değerlerde koyduğunu nasıl anlayacağım o da bir sıkıntı. :) Sedona'ya mail attığımda sağolsunlar ilgilendiler. Durumu onlara izah edeceğim. İş bilmez servislerden bıktım yahu. Hadi çarpsam freni, rotoru derim ki eyvallah böyle böyle oldu garantiye girmez. Parası neyse verelim değiştirelim.. Fakat iş garanti olunca sanki adamların cebinden parasını alıyormuşçasına kolaya kaçıyorlar. Sedona'dan gelen maildeki görevli bu konu hakkında kendilerine ulaşmamı söylemişti ona danışayım.. :)

10. Gökhan Semiz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Rica ederim. Dediğim gibi bisiklet hidroliğiyle pek işim olmadı fakat ne kadar koyulması gerektiğini önce sorun size bir miktar söyleyeceklerdir , o miktarda koyarken yanında bulunursunuz ve sorun çıkmaz diye düşünüyorum. Sedona firmasıda ne kadar yağ koyulması gerektiği hakkında bilgi verir herhalde.

11. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kullanma kılavuzunda tahmin ettiğim gibi yok. Dediğiniz gibi gitmeden önce arayıp bilgi alacağım. Hiç takatim kalmadı, mail attım ilgili arkadaşa. Yarın falan giderim büyük ihtimal. :) Tekrar, tekrar teşekkür ederim. :)

12. Gökhan Semiz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Rica ederim inşallah iyi sonuçlar alıp bize bildirirsiniz.

13. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    sanırım sürtme sebebi kaliperlerin disklere tam ortalanmaması bundan dolayıda bi taraf sürtüp diğer taraf sürtmüyor

14. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Valla öyle gibi görünüyor pek fazla ihtimal de yok gibi. Bakalım ne olacak.. :) Yarın gidip tekrar doldurtacağım yağı boş yere eksiltti!

15. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    kolay gelsin umarım işiniz halledilir :)

16. Yavuz Can CEBECİ

Yavuz Can CEBECİ Üye

Seviye:
    Yağ boşaltarak sorun çözen zihniyeti kınamak gerek...

Hocam disk fren kaliperlerini kadroya sabitleyen iki tane vida vardır buda iki aşamaya ayrılır

Sarı ile göstermiş olduğum kaliperi adaptöre bağlayan yani kaliperi 5'er mm sağa ve sola ayar yapmaya yarıyan vidalar...
    Kırmızı ile gösterdiğim ise adaptörü kadroya bağlayan kısım...

Şimdi sizin işiniz sarı ile işaretlediklerim ile... Öncelikle yağınızı eksiksiz doldurtun hava yaparsa almasını isteyin... Ardından bu iki vidayı gevşetin ama kaliperi hareket ettirecek kadar.. Vidalarınızı yerinden çıkartmayın. Tekerinizi çevirin ve fren koluna sert şekilde basın ve bırakın aynı işlemi 2 kez daha tekrarlayıp sonuncusunda ise fren koluna çok olmayacak şekilde yüklenin ve bahsettiğimiz vidaların bolluğunu sıkarak alın en sonunda tekerinizin sürtmediğine kanaat getireceksiniz o zamanda kaliperi yerinden oynatmadan vidaları gergin olacak şekilde sıkın. Sorununuz hallolacaktır...

Kolay gelsin :)

Ahmet SARI ve Alper Gencan bunu beğendi.
  17. Fırat Karamanoğulları

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Siz ve diğer arkadaşlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Çok sağolun hocam. :) Şey, peki hava yaptığını nasıl anlayabiliriz acaba frenin? :) Dediğiniz yöntemle yapıyordum ben kaliperleri fakat yanlış yapıyormuşum. Vidaları gevşettikten sonra ben elimle sağ sol yaparak oynatıyordum falan ehehe.. O yüzden beceremiyormuşum meğer forumda da baya var anlatımı fakat el yatkın olmayınca. Detaylı anlatım için teşekkür ederim. :) Şu hava olayını iyi bir kontrol edeyim. Fazla veya az yağ da koyabilir bu eleman şimdi kıllık edip Sedona'dan kaç CL, ML artık herneyse ölçüsü öğreneceğim. :)

18. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    benimde söylemek istediğim işte buydu , çok güzel anlatmışsınız :)

19. Yavuz Can CEBECİ

Yavuz Can CEBECİ Üye

Seviye:
    Rica ederim kolay gelsin...

20. Yavuz Can CEBECİ

Yavuz Can CEBECİ Üye

Seviye:
    Teşekkürler kardeşim...

adapolat bunu beğendi.