Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hidrolik frende abs özelliği...

Konu, 'Frenler' kısmında Cihan ÜRÜT tarafından paylaşıldı.

1. Cihan ÜRÜT

Cihan ÜRÜT Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,

Bisikletler için hidrolik disk frenlerde abs özelliği olabilir mi?
    Özellikle ön fren için bu gayet önemli bir konu.

İnce bir ayarla veya parça ilavesiyle böyle birşey mümkün olur mu acaba?

2. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    ABS için elektonik bir devre,sensörler vb gerekli..olamaz demiyorum...bazı motorsikletlerde var ancak bisiklet üzerinde o kadar parça pek sağlıklı olmaz gibi.

Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
  3. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    benim bildiğim abs dede kitleniyor ?
    yani tam kitlenmiyor ama bence işe yaramaz arabalarda gördüğüm
    kitlenip bırakması sürekli

4. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    hidrolikte yokta baradine absli pabuç üretti diye biliyorum forumdan

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    ABS elektronik bir sistem, bu yüzden bisikletlerde fazlaca hayal. Otomobil ve motorsikletlerde kullanılıyor, ona diyecek birşey yok.

Shimano'nun telli fren sistemleri için ürettiği bir adaptör var, frene çok yüklenince içerisindeki yay sayesinde frenin kilitlenmesini engelliyor ama bu da ABS demek değil...

Emrah Pektaş bunu beğendi.
  6. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Dag bisikletlerini hem kaymak asfaltta, hem yumusak toprakli ya da kumlu zeminlerde, hem kayalik yerlerde surme olasiligimiz oldugu icin ABS sisteminin ayarlarini her cesit yuzeye uygun hale getirebilmek neredeyse imkansiza yakindir buyuk ihtimalle. Sonucta bu zeminlerin hepsinde optimum frenlemeyi saglayan kayma degeri farklidir.

Yol bisikletlerinde uygulanaabilir, ama orada da kim agirliktan feragat etmek ister bilmiyorum. Ayrica ABS sisteminin ek masrafi surdugumuz arabalarin fiyatlarina kiyasla az olsa da bisikletin kendi fiyatinin yarisina denk gelecekse bu sisteme kimin para verecegini de bilmiyorum. Zira bisiklete buyuk meblaglar odeyen yol bisikletcilari buyuk ihtimalle limit frenleme konusuna da bayagi calismislardir diye dusunuyorum.

KaanDurgut bunu beğendi.
  7. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Shimano'nun ürettiği o adaptörün adı "Güç Modülatörü"ydü. Bir süre ürettiler, sonra bir daha gören olmadı. :) V-frenlerde kullanılıyordu, daha çok şehir içinde kullananlar içindi.

Buna benzer bir sistemi disk frenler için de üretebilirler, ama ben pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Mtb alanında bisiklet sürüp, böyle bir modülatör kullanılırsa saçma olur. Fren kuvveti azalıyor çünkü. Şehir içinde bisiklet sürüp disk fren kullanıp, bir de güç modülatörü varsa bu da tuhaf olur. Çünkü şehir içinde disk fren kullanımı bence sadece lükstür...

8. berkay iriyarı

berkay iriyarı Kıdemli Üye

Seviye:
    siz böşverin abs yi bizm kazık frenler en iyisi tabi frenleme yaparken tekerlerin kilitlenmemesine dikkat edin kilitlenen teker buzda gitmekten çokda farkı yok teker zaten kilitlendiyse artık son noktaya gelmişsin demektir bisklet durmuyo yada sen fazla yüklendin anlatabildim herhalde (zaten elim abs gibi bas çek bas çek al saana abs )

9. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    eliniz saniyede 100 defa bas çek yapabiliyormu :D

o abs, fren pabucunun üretiminde kullanılan malzemedir, elektronik frenleme sistemi olan abs ile alakası yoktur.

Alperen KIR ve Deniz bunu beğendi.
  10. erol elbyk

erol elbyk Üye

Seviye:
    abs güvenli duruş dışında yüksek hızada karşınıza bir engel çıktığında tekerlerin kilitlenmesini önleyip sağa yada sola kaçabilmenizi sağlar.bence bisikletler için gereksiz...

BULUT ÇELİK bunu beğendi.
  11. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    gereksiz ama
    bisiklettede onun için gerekiyor zaten arka teker kilitlendimi sağ sol yapamazsınız yaparsınızda tehlikelidir

12. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Artik cogu hidrolik frende kol dozaj ayari mevcut.. Sert ve guclu frenleme yerine daha yumusak ve kontrollu frenleme tercih ediyorsaniz, basit bir ayarlama ile istediginiz hissi yakalayabilirsiniz.

13. Y.Toygar

Y.Toygar Kıdemli Üye

Seviye:
    ABS için hidroliğin içinden geçecek bir valf lazımki sürekli aç-kapa yapabilsin.. Hidrolik valfler genellikle ağırdır.. Yani biryere sabitlemeniz mümkün olmayabilir.. Sabitleseniz dahi.. Fren sistemlerimizdeki hidrolik hortumların uyabileceği valf bulmak zor diil imkansız gibi.. Ayrıca valfin tetiklenmesi içiin elektronik bir devre lazım.. Buda ayrı bir zorluk.. Lise stajımı büyük bir otomasyon firmasında yaptım kime sorduysam hikaye o dediler =)

+ Olarakta Ön frende kitlenip açılmalar bisiklet üzerinde kontrol kaybına yol açabilir kanaatindeyim.. Basit bi sisteme bile gerek duymadım =))

Bora, Cihan ÜRÜT ve gurkankas bunu beğendi.
  14. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    İyi de bisiklette tamamen gereksizdir ABS. Fren tekniğinizi geliştirirseniz, kaydırabilmenin işe yaradığını da görürsünüz. Bazı virajları arkayı kilitlemezseniz dönemezsiniz bile.

15. Cihan ÜRÜT

Cihan ÜRÜT Kıdemli Üye

Seviye:
    Tüm cevapları toplarsak ortaya şu sonuç çıkıyor ki, hidrolik fren dahi olsa iş kullanıcıda bitiyor. Sürekli kullanım sonucu bisikletiniz ve siz her türlü yol koşulunda bütünleşmelisiniz. Bisiklet size değil, pedalından gidonuna, freninden vitesine her parçaya siz hükmetmelisiniz.

Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim...

16. Turkishflier

Turkishflier Aktif Üye

Seviye:
    ABS faydalı bir sistem ama iş gürol abinin bahsettiği konuda bitiyor.
    Otomobillerde ve motosikletlerde ABS kullanılıyor fakat ne bir off-road aracında ne de bir arazi motorunda ABS görmedim şu ana kadar ben.Arazide ABS faydalı değil tam tersine gereksizden öte dezavantajı olan bir uygulama.

Selamlar.

Cihan ÜRÜT bunu beğendi.
  17. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    abs elektronik bir mekanizma olduğu için bisiklette baya bi tuzlu olur ama olur neden olmasın ben olmaz demiyorum :in:

aslında ön-arka fren ayarını iyi yaparsanız bir şekilde kiitlenmeyi en aza indire bilirsiniz buda size kalmış biyolojik -hidrolik birnevi abs dir kanımca;)

Alp Kaan Donmez bunu beğendi.
  18. ozan çanakçı

ozan çanakçı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bas-çek kardeş. abs ye ne gerek var. bas-çek-abs