Hidrolik Fren Yağını Değiştirmek (resimli)

kory

Daimi Üye
Tepki
106
Merhaba arkadaşlar Ben kullandığım Shimano XT hidrolik frenlerin yağını değiştirmek istediğimde bu konuyu nasıl yapacağıma dair bir yazı bulamadım. Shimano nun dokümanlarında yeterli bir açıklama yoktu ancak Bisikletçim Erdoğanlardan Lütfü abinin anlattıkları ve çeşitli dokümanları inceledikten sonraki birikimle işe koyuldum ve bu konuyla ilgili tecrübelerimi de burada paylaşmak istiyorum.
Hidrolik yağı değiştirmek için çeşitli nedenler olabilir benim uygulama nedenim kurcalayıp yanlışlıkla yağ akıtmak olmuştu. Ben fren kablolarını sökmedim onunla ilgili bir tecrübem yok.
1. Fren Kolunu yere paralel duruma getiriyoruz ve fren padlerini kaliperden sökünüz ki padlere yağ bulaşmasın. kaliperin arasına gerek duyduğunuzda koyabileceğiniz bir tahta ya da o tip bir şey ayarlayınız.
(link)
Shot at 2007-08-01
(link)
Shot at 2007-08-01

2. Almış olduğumuz Hidrolik Yağ Kitini hazırlayalım (böyle bir yağla en az 3 kez arka freni doldurursunuz) bu şekilde bir kit değilse mutlaka kaliperinizdeki yağ akıtma tıpasına tam oturacak şekilde 20-30 cm lik bir boru ve bir sigara izmaritinden biraz büyükçe olabilecek bir poşet hazırlayın.
(link)
Shot at 2007-08-01

3. Fren Kolundaki yağ haznesini 1. resimdeki gibi vidalarını sökerek açın. Alttaki resimde görünen sistemi kurun ve kaliperinizdeki yağ akıtma tıpasını açın. Yağ borudan naylon torbaya doğru akmaya başlayacaktır.
(link)
Shot at 2007-08-01

4. fren kolundaki hazneye yağı boşaltın yağ hazneden kalipere doğru akacaktır burada dikkat etmeniz gereken asla yağ haznede tamamen bitmemeli yoksa hava alır. kaliperdeki borudan kesintisiz yağ akana kadar yani hava kabarcığı gelmeyene kadar yağı hazneye boşaltın.
(link)
Shot at 2007-08-01

5. hava kabarcıklarını almanın ikinci bir yolu bu sıraya göre devam edip kaliperdeki yağ akıtma tıpasını kapatıp fren kolunu 3-5 kez sıkarak içerideki havanın kabarcıklar halinde fren kolundaki hazneye gelmesi olur.
sonra tekrar kaliperdeki yağ akıtma tıpasını açarak yağ boşaltın.
(link)
Shot at 2007-08-01

6. Bu arada kaliperden akan yağ kesintisiz ise hızlı bir şekilde kaliperdeki yağ akıtma tıpasını kapatın.(hızlı diyorum çünkü fren kolu haznesindeki yağ kaliperden poşete akmaya devam edecektir ve kaliperdeki yağ akıtma tıpasını zamanında kapatmazsanız hava alır. Sonra sil baştan ya da ikinci bir kişi siz vanayı sıkarken hazneye yağ boşaltmaya devam eder.)

7. kaliperden akan yağı naylon poşetten tekrar Shimano kutusuna boşaltıp bisikletinizi bi güzel temizlersiniz artık. Dikkat etmeniz gereken fren padlerine ve rotara asla yağ değdirmeyin.

Scudo

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
cok tessukerler bilgiler icin fakat yinede cesaret edip kendim yapamam herhalde

• Beğen
Tepkiler: kory

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Kolay görünüyor ama diskli bisikletim olduğunda zorda kalmadıkça denemem. Bu işi tek başına yapmamak en doğrusu.

• Beğen

kory

Daimi Üye
Tepki
106
sizler de sağolun arkadaşlar. ancak iki gündür bisiklete biniyorum frenler çok da güzel olmuş. Mantığı çok basit eğer bi nedenden dolayı (kablosu çıkmıştır, hava almıştır, yağ akıtmıştır) bu işe kalkışırsanız fren kollarındaki hazneden Caliper e kadar hava boşluğu olmadan yağ doldurmanı yetiyor. diğer marka ve modelleri bilmiyorum ama shimano xt de bu iş gayet kolay.
bol pedallı sağlıklı mutlıu günler dilerim.

TriXie

Üye
Tepki
57
@baymineral

bunda korkacak bişey yok ve tek başına oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor :)

ben Shimano deore hidrolik disklerim geldiğinde kablolarını bisikletime göre kesip biçip monteleyip hidroliklerini kendim ve tek başıma koydum.
itiraf etmem gerekirse daha önce hiç yapmamaış ve görmemiştim çünkü burada bende başka kimsede hidrolik disk fren sistemi yok (ben görmedim)

eğer ince ayarı seviyor ve titizlikten hoşlanıyorsanız, Ve ilk kez yapıyorsanız 6 buçuk saatinizide böyle bir işe harcıyorsunuz :D

• Beğen