hidrolik fren sorunuuuu ltfn yardım..... :(

A.fox

Üye
Tepki
11
Arkadaşlar öncelikle mrb...
Bisikletimi bakım ve temizlik amaçlı ters çevirdim (ters çevilmemesi gerektiğini biliyordum fakat unutmuşum sonradan aklıma geldi ) ,daha sonra tekerleri çıkarttım tekerleri çıkarttığımda acaba kaliper in içinde disk olmadan pistonların hareketi nasıl olacak diye bir bakayım dedim ve fren e bastım :) piston ileri doğru hareket etti ve o şekillde kaldı sıkıştı..Diski takacak boşluk kalmadı ve bende vidalarından kaliper i ikiye ayırdım fakat o sırada elime bir parça yağ geldi,sonra disk i takıp kaliperi birleştirdim ve bisikleti düz çevirdim ve fren kablosunun kompe yağ ile kaplandığını fark ettim ve frene bastıgımda fren kolu hiç bir tepkime vermedi sanki boşta gibiydi ve doğal olarakta frenler tutmadı.daha sonra kolun üzerindeki yağ haznesini açtım acaba yağın hepsimi gitti diye hepsi gitmemiş fakat açtığım sıradada bir miktar döküldü :) sonra fren kolunu topladım, ama ön frenim tutmuyor sizce ne yapmalıyım tasalanmamı gerektiren ciddi bir durum olabilirmi hava alması gibi şeyler duydum hava alması durumunda nasıl giderilebilir ve tahmini maliyeti nekadar olabilir, teknik servis e gerek duymadan giderebileceğim bir konumu ? konuya hakim olan bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ve minnettar kalırım.
Saygılarımla...

Scudo

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@A.fox

Üzülme her şey yolunda.. Uygun yağ ekleyeceksin biraz.. Hava varsa frenin çalışma düzeninin bozulduğunu görürsün.. O zaman bisikletçide havası alıncak hepsi o:in:

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
korkacak birşey yok sadece içindeki yağ basıncı bitmiş haliyle uygun bir hidrolik yağıyla (Avid ise dot 4.1 yada dot 5, Shimano ise mineral yağ ile ) fren sistemindeki boşalan yağı tekrar doldurman. birde havasını aldıktan sonra tıkır tıkır çalışır. ama kesinlikle yanlış yağ koyma frenlerin çöp olur sonra bilgin olsun. yada en iyisi iyi bir bisikletçiye götür ferrn yağını tekrar doldurdun :) ve yağ bulaian yerleri elinizde varsa fren balata spreyi ile yoksa sabunlu su ile iyice temizleyin ve balatalara yağı bulaştırmamaya çalışın

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Aslında bir hidrolik frene yapılmaması gereken herşeyi yapmışsınız. Bence kendiniz daha fazla uğraşmadan işinden anlayan bir bisikletçiye yaptırın. Ayrıca frenlerinizin markasına bağlı olarak eğer dot türü bir yağ kullanıyorsa hiç vakit kaybetmeden yağ bulaşan her yeri bulaşık deterjanı ile iyice yıkayın yoksa frenlerin üstünde boya namına birşey kalmaz. Eğer shimano veya magura gibi mineral yağ kullanan bir marka ise o kadar endişelenmeye gerek yok ama gene servise götürmeden önce temizlemekte fayda var.

başarist

Forum Bağımlısı
Tepki
682
Merhaba :)
Yanlış yağ kullanırsan, fren contaları hemen çürür ve frenler kullanılmaz hale gelir,en önemli nokta bu (Ülkemizde yedeği satılmıyor).

Kaliperi ikiye ayırdıktan sonra pistonları elinizde içeri doğru itin (avid lerin pistonları seramik tarzı kırılgan bir maddeden yapılmışlar, pense gibi sert şeyler bir anda kırabiliyor pistonu) sonrada doğru tipteki yağı basarsan eskisi gibi olur. (marka ve model yazarsan daha çok bilgi alırsın)

A.fox

Üye
Tepki
11
bilgi ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim... fren setim bu resimdeki setin aynısıdır.

(link)

(link)

birde şöyle bir durum var aynı hataları arka frende de yapmıştım, onda yağ boşalması gibi bir şey olmadı ama frende bir tutukluk oldu pistonlar disk i biraz sıkıştırıyor ve sürtünme oluşuyor kendiliğinden düzelir mi ? yoksa müdahale etmem mi gerekir ?

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
sen bi servise ugra. eger kendin yapmak istiyorsan kaliperin yag doldurma vidasini ac kolun yag deposunu ac. zaten yag kendi kendine gidicektir. ustten surekli yag ekleyin.(kesinlikle mineral yag olucak). asagidanda ne zaman havanin gelmesi kesildi o zaman o vidayi sikin. ozaman isiniz cozulmus olucak. egerki cozulmezse daha farkli biseyler yapmissiniz demektir. arka fireninde pad ler arasina tornavida sokup arasini acabilirsiniz.

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
@A.fox

sen en iyisi işin uzmanına götür bisikletini yoksa şimdi bizim anlattıklarımız ile daha kötüsünü yapabilirsin frenlerine hemde bu ara shimanonun mineral yağını bulmak sıkıntılı bulsan bile çok pahalı en iyisi dediğim gibi iyi bir bisikletçiye götürmen (hidrolik frenden anlayan bir usta )

A.fox

Üye
Tepki
11
ilgilenen herkes çok teşekkür eserim, hidrolik frenleri iyice kavramak ve bilgilenmek açısıdan kendim yapmayı düşünüyordum ama vazgeçtim sanırım bu seferlik bir ustaya göstermek ve onu izleyip öğrenmek sanırım en doğrusu olacak.
Teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
@A.fox

kesinlikle sana katılıyorum. daha işin acemsisin öğrenene kadar ustasına götür:D

A.fox

Üye
Tepki
11
@müjdat dede

:D kesinlikle

Bugün atilla bisiklet e götürdüm saolsunlan çok ilgilendiler ve fren ile ilgili
problemim kalmadı yapılan işlemleri inceledimde,iyiki ben yapmaya kalkmamışım :D fakat şöyle bir durum var sanırım balatalar a yağ gelmiş ve fren e hafif sert bastığımda çok fazla ötüyor ve temizlersem düzeleceğini düşünüyorum bu model olan balataları nasıl temizlememi önerirsiniz,vede en kolay,fazla risk almadan nasıl sökebilirim bu balataları...

A.fox

Üye
Tepki
11
üstteki mesajda bugün atilla bisiklete götürdüm saolsunLAN yazmışım o saolsunLAR olacaktı :D

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
pad leri cikartip (frene basmadan :D) blasik sungeri ve sabun ile padlari temizliyebilirsin. daha sonra rotoruda temizlemen gerekicek. sonrada geri yerine tak. ilk zamanlar tutmiycak, onun icin surekli frene basarak gezmen gerekiyo balatalarin yanmasi icin. 15dk basili tutup surersen eger bi sorunu kalmaz.

A.fox

Üye
Tepki
11
@ujur

:) tesekkür ederim balataları çıkartmaya cesaret edemedim ve yine atilla bisiklete götürdüm saolsunlar bu seferde çok ilgilendiler...

herkese tekrar tesekkürler frenlerim suan sorunsuzlar :):)

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
bak işte en güzelini yapmışsın daha işin acemisisin ve hidrolik frenler pahalı parçalar yanlış işler yaparsın frenlere çöp olur üzülürüz soonra :D

A.fox

Üye
Tepki
11
evet kesinlikle hidrolik frenlerin çok acemisiyim :)

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
A.fox bende bu işte acemiydim(gerçi hala öyle sayılırım) ama bir çok seyi göze alarak kendi patlayan hortumumu tamir ettim hatta bununlada kalmayıp shimano sisteme orjinal yağı yerine bebek yağı koydum(KESİNLİKLE tavsiye filan değildir).bir çok arkadaştan olumsuz cevaplar aldım ama hiç birini dinlemedim(gerçi bunda yağın nadir bulunması ve bulunan yağında altınla eşdeğerli olmasının önemi büyük), kendi bildiğimi yaptım, komple söktüm, kaliperi dağıttım, kolları söktüm, yağ doldurdum, hava alma işlemini yaptım aslında bir kaç seyi göze alabiliyorsan(örneğin fren setini komple çöpe atmak gibi:D )kendin uğraş yap derim.bu sayade yeni bir fren setinin veremeyeceği bir haz duyarsın artık sende bu meretin nasıl çalıştığını, nasıl sökülüp takıldığını biliyor olursun çünki.öbür türlü küçücük bir şey için bile elin kolun bağlanır, yanlış bir şey yaparım korkusu yüzünden, eğer sistemim bozulması keyfini çok bozmucaksa kendin yapmaya çalış en ucuz nasıl yaparım bunun derdine düş(burda amaç aslen ekonomik olsun diye değildir böyle bir araştırma yaparken ne kadar çok biligiye ulaştığınızı gördüğünüzde ne demek istediğimi anlarsınız).sadece bu konu için değil bütün ekipman içinde bunlar geçerli kafamızda büyüttüğümüz çoğu şey okadar basitki aslında biraz da el becerin varsa en fazla 2 günde olayı çözersin. hadi kolay gelsin:)

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´ ve ujur

A.fox

Üye
Tepki
11
@ender89

:D :D
ahahaa bebek yağı :D:D normalde ben model arabalar ile ilgilenirim bu hobinin verdigi bir el becerisi takma sökme çözüm bulmada vs.de artıları var ve elimden bu tür şeyler fazlası ile gelir bisiklet konusun da da bilgim fena değil ama hidrolik konusunda sıfır biraz kurcaladım ama pek fazla risk almak istemedim :) çünkü bütün paramı bisiklete verdim ( yeni aldım sayılırda :D ) fren setine birşey olursa yenisini alamazdım birde v fren takacak yerde yok ucuz birşeylere de kaçamazdım,anca kundura fren e kalırdım :D:D oda hoş olmazdı. sonuç itibari ile atilla bisiklet e götürdüm ve şuan frenler 10 numara :D buarada bebek yağı ile iyi tutuyorlarmı ? :)