Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Fren Pistonlar Nasıl Ortalanır?

Konu, 'Frenler' kısmında ctorhan tarafından paylaşıldı.

1. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu soruna benzer bir konu görmüştüm bikaç gün önce altına devam edecektim ama bulamadım yeni konu açtım.
    İki fotoğraf çektim ilk fotoğrafta; soldaki piston çok dışarıda olduğundan disk sürtmeyecek şekilde adaptörü ayarladığımda disk adaptörün sağ iç kısmına neredeyse sürtecek kadar yaklaşıyor ve sürerken özellikle bisikleti yatırarak dönerken esnemeden dolayı daha çok sürtüyor bu arada tekerleği boşta çevirdiğimde ne ses var ne sürtme.
    İkinci fotoğrafta; göründüğü gibi sağ balata adaptörün içinde yada tam sınırda duruyor.
    Bu sorun birden bire oluştu, disk sürttüğü zaman gelen ses belli ki balataya sürtme sesi değil metal metale sürtme sesi gibiydi dün adaptörü söktüm iç kısımda sürtmeden dolayı aşınma vardı.
    Düz tornavidayla dışarıda olan pistonu ittirmeye çalıştım fakat çok sert ve çok az ittirebildim yeniden eski haline döndü bile, ön frene de baktım onda sorun yok tam ortalanmış şekildeler, bunu nasıl düzeltebilrim?

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Öncelikle fren pabuçlarını sökün, bu sayede pistonları içe doğru rahatlıkla itebilirsiniz. Fakat, sonrasında kullanım esnasında tekrar pistonlar tekrar dışa taşma yapıyorsa, hidroliği boşaltıp bu işlemi tekrarladıktan sonra tekrar hidrolik eklemesi yapmalısınız. Hidrolik eklemesi yaptığınızda piston dışa taşma yapmayacaktır.

BFOkuru ve suat akman bunu beğendi.
  3. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Dediğiniz gibi balataları çıkarıp ittirmeye çalıştım ama esneyip tekrar eski haline geliyor, birşey daha farkettim freni sıktığımda dışarıda olan piston daha çok hareket ediyor.

4. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    havasını aldınız mı?

5. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hayır almadım ama fren tutuşunda problem yok yine de hava olabilir mi?

6. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    İtekledikten sonra geri geliyor demişsiniz; sıvılar ne kadar basınç uygularsanız uygulayın hacmi küçülmez; gazların hacmi küçülür, basınç uygulayan etken kalkınca da genişleme eğilimi gösterir.

aliburak bunu beğendi.
  7. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Peki teşekkürler bilgileriniz için, keşke evde yapabilseydim ama frenle ilgili hiç tecrübem olmadı bisikletçim yapsa daha iyi, hem onu izleyip tecrübe edinmişte olurum. :)

8. eRay.Akdeniz

eRay.Akdeniz Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aynı sorun aynı fren sisteminde bende de oluştu. Pad'leri söktüm pistonlardan biri içeride biri dışarıda. Dışarıda olan fren koluna bastıkça dışarıya doğru hareket etti en sonunda dışarıya bir miktar hidrolik sızdırdı. Eski haline getirmek için sırasıyla;
    1)Frendeki hidroliği boşalt.
    2) Kaliperdeki pistonları yerine oturt.
    3) Yeniden hidrolik yağ doldur.
    4) Sistemdeki havayı al. Şeklindeki adımları izlesem eski haline döner mi?