Hidrolik fren nasıl ayarlanır?

Gökhan S.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
Merhaba arkadaşlar. Kesin birisi daha önce sormuştur dedim ama aramada bulamadım.

Arka frenim, arka fren kolunun üzerine düşme sonucu yumuşadı ve eski sertliğine getirmek istiyorum. Nasıl ayarlarım?

Daha önce bu mevzu geçtiyse linkte paylaşabilirsiniz.

Scudo

Coşkun Kumru

Aktif Üye
Tepki
33
Sistemden yağ eksilmiş olabilir, görünürde yağ sızıntısı var mı onu kontrol edin derim ben. Eğer varsa freninizin marka ve modeline göre yapılacak işlemler forumda mevcut..

• Beğen
Tepkiler: Gökhan S.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Fren hala tutuyorsa(yumuşamış da olsa) kabloda sorun yok demektir. Ya hava oluştu, ya da balatada oynama oldu. Fren kolunda hasar olabilir, kaliper ve rotor sağlam anlattığına göre. En yakın bisikletçiye götürüp fren kolunu açtırıp baktırmalısın. Sistem ve tamiri hakkında hiçbir fikrin yoksa bence sen şu an için müdahale etme. Önce bir görerek anlamaya çalış, ileride tekrar bir sorunla karşılaşırsan ve yapabileceğine inanırsan açıp düzeltirsin...

• Beğen
Tepkiler: Gökhan S.

Gökhan S.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
acaba eski usül, kablo sonlarında ki halkaları çevirsem sertleşirmi diye düşünüyordum ellemediğim iyi olmuş. teşekkürler cevaplar için.

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
Kendın yapabıleceıgn en kolay yontem : Örneğin arka frenı mı ayarlıcaksın : kalıper adaptorunu hafıf aç alyan takımıyla.hafıften oynasın yanı yerınden.Sonra arka frenı sık.sıkılı konumda ıken kalıperı alyan yardımıyla sık.bunu önede yap.

Veya kolun ordaki sertlik ayarı yapılan yer gevşemiş olabılır.Eğer oyle bır ayar dugmesı yoksa sağlam bir bisikletçiye gidip ayar yaptır.Yağ falan oyle olaylarda azalmaz.Önemlı bısey degıldır.

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
@Aykut Subaşı

dostum fren serbest iken sanki bir miktar rotoru tutuyor. tekeri kaldırıp döndürdüğümde birden duruyor teker akışında dönmüyor. kolu sıkmaya başladığında da zaten sert geliyor ve az birşey sıkınca fren tutuyor. bu bahsettiğin ayar bununla mı ilgili acaba? değilse de nedir :/

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@ahmet can baydar

Fren ayarın bozuk demek ki. Fren kolunu sıkmadan balata pedi rotora değiyorsa sıkıntı var demektir. Ya rotor yamuktur ki bu düşük ihtimal, ya da pistonlar itili kalmıştır. Bilen biri 1 dakikada sorunu halledebilir...

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
@Halil EROĞLU

dediğin gibi pistonlar gördüğüm diğer kaliperlerdekilere göre baya bir önde. sanırım sorun bu. teşekkürler... ; )

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi&kardeşim anlatıyorum ne yapılacağını :)
Öncelikle arka fren kaliperini söküyorsun.Balatalara bakıyorsun.Kaydıysa yerinden bir alyan anahtarıyla tam ortasından içeri doğru bastırarak balataları tekrar yerine oturtuyorsun :)
Daha sonra kaliperi tekrar takmadan önce diskte yamukluk varmı kontrol ediyorsun.Disk düz ise iş kolay;
Kaliperi takıyorsun ama vidaları tam sıkmıyorsun.Rotorla kalipere yukarıdan bakıp rotoru balatalara sürtmeyecek şekilde ortaladıktan sonra arka frene basılı tutup alyanla vidaları sıkıyorsun.Ve halloluyor :)
Kullanman gereken alyan 5 numara.
Rotorunda yamuksa çınar bisiklete götürüyor disk pensesi ile rotoru düzelttiriyorsun oluyor bitiyor.