Hidrolik fren bakımı ve sorunu

Tepki
1
Merhaba arkadaşlar

Bisikletimde Shimano SM Bh59 fren kolları ve Shimano brM535 frenler mevcut. Ön fren balatası nasıl olduysa disk e sürtüyor ve ses çıkartıyor(sürtünme sesi)
Bunu nasıl halledebilirim. Ayrıca ön fren fazla iyi tutmuyor. Fren kolu üzerinde ayarda bulunmuyor. Frenleri daha iyi bir şekilde nasıl ayarlıyabilirim? Hidrolik havası nasıl alınır, bakım nasıl yapılır hiç bilmiyorum
Yardımlarınzı bekliyorum :eek:

Scudo

GaLiP_

Aktif Üye
Tepki
36
biraz araştırırsan bulursun arkadaşım

bu kadar hazırcı olmaya gerek yok muhlemeden sana cvp verecek arkadaşlarımız da zaten bu güne kadar öğrendiklerini okuyarak öğrenmiştir forumda bir ton konu var neyse

fren setinin markası ne ? ve üretim yılı kaç yani farklılıklar gösterebiliyor ...

• Beğen
Tepkiler: abbaskara
Tepki
1
hazırlı olmak gibi bir yanım yok, forumu araştırdım bulamadığım için yazıyorum.

fren setinin markasınıda yukarıda yazdım

levent sünger

Aktif Üye
Tepki
413
Bisiklet
Cannondale
Fren Balatasını amortisöre bağlayan 2 vidayı hafif gevşettikten sonra freni sık ve fren sıkılı halde iken vidaları tekrar sık büyük bir ihtimalle sürtünme problemi ortadan kalkacaktır , disk yamuk değil ise fazlada kafaya takma arada sırada sürtmeler olur , vidaları sıkarken fazlada zorlama yalama olmasın, frenin az tutmasına gelince bir bilen bul derim .

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Disk rotorun büyük ihtimalle 6 vidalıdır.Vidaları gevşekse frende boşluk yapıp bu boşluğu giderek artabilir.6 vidayıda sıkmayı ihmal etme...

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
@GaLiP_

kusura bakmayın ama ben işte bunu anlamıyorum
burası forum arkadaşlar
elbette herkes istediğini sorabilir. ister araştırıp da sorar, ister araştırmadan sorar. yardımcı olmak isteyenler de cevap verir.
forum yani bu
hep araştırıp da bulacaksak, foruma yazmayacaksak, gidelim direkt bilgi veren siteleri okuyalım, burada forum yapmayalım, di mi ama?
soracağız, konuşacağız, paylaşacağız, tekrar tekrar soracağız...
bu tür tepkilerin forumda sık olduğunu gördüğüm için yazma gereği duydum

abbaskara

Aktif Üye
Tepki
154
@OguzhanEren

Öncelikle arkadaşımızın sinirli olduğu bir ana denk gelmiş sanırım sen takma kafana.

Diske sürtmenin 2 sebebi olabilir.
1- Ayarda kayma vardır. bu durumda siz Levent Sünger arkadaşımızın tarif ettiği şekilde kendiniz ayarlayabilirsiniz. ama bu noktada size tavsiyem tecrübeli bir bisikletçiye götürüp ayarlatmanız ve bu ayarlamayı yaparken pür dikkat izlemenizdir. daha sonra balatalar aşındıkça bu ayara yine ihtiyacınız olacak. o zaman kendiniz denersiniz. olmadı yine götürür ve bir kez daha izlersiniz. öğrenene kadar tekrarlayabilirsiniz ;)

2- Rotor (Disk) yamulmuştur. Bir çarpma, aşırı ısınmadan sonra su teması gibi sebeplerle rotor yamulmuş olabilir. bu durumda sürtme sesi aralıklı olur. bu noktada yamulmanın oranına göre ya rotor çöpe gider yada özel disk düzeltme aletleri ile (Park Tool'un var) düzeltilmesi gerekir.

Hidrolik ekleme ve havasını almak ise özel dolum seti gerektiren bir iş. zaten sık sık yapılması gerekmiyor. bunu da bir kere bisikletçine yaptırmakta yarar var. ama tabii ki yine her aşamasını pür dikkat izliyoruz ;)

Ben bu izleme yöntemi ile öğrendim ve büyükçe bir enjektör ile bir set yaptım kendime. sorunsuz yapabiliyorum bu işi ama yine de sonunda bir bilene kontrol ettiriyorum. Malum Fren bisikletimiz üzerindeki belki de en hayati sistem. o yüzden dikkatli olmakta, 2 kere kontrol etmekte fayda var.

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
@galip_

onu yazana kadar cevabını da yazabilirdi...madem herkes herşeyi sormadan kaynaklardan öğrenecek neden forum denen birşey var?biraz mantıklı olalım..şu son zamanlarda forumda çok yazılmaya başlandı bu araştırsaydın bulurdun,e madem o araştırsaydı buluyodu sen biliyosan yaz ki bir faydan olsun bilmeyenler de öğrensin dimi:) ayrıca mesajı tam okumadan cevap yamışsın yukarıda belirtmiş modelini sen modelini yaz diyorsun..belki de cevabını bilmediğin halde mesaj kasmak için yazıyorsundur

• Kızgın
Tepkiler: Fatih AYTAÇ

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba tektro m 275 model frenimin frenleme gücü düşmüş galiba balatası azalmış. Buna uyunlu önerebileceğiniz uygun fiyatlı balatalar var mıdır acaba? Bir de balata değişimini ben de yapabilir miyim kolay bir işlem mi ?

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.355
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba tektro m 275 model frenimin frenleme gücü düşmüş galiba balatası azalmış. Buna uyunlu önerebileceğiniz uygun fiyatlı balatalar var mıdır acaba? Bir de balata değişimini ben de yapabilir miyim kolay bir işlem mi ?
Fonte marka balatalar uygun fiyatlı uyumlu olanı bulursan bence gayet başarılı
(link)