Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hidrolik fren alınlamalımı yoksa ilk baslarken gereksizmi?

Konu, 'Frenler' kısmında Güvenç Terzierol tarafından paylaşıldı.

1. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaslar bazı konularda da belirttiğim gibi ailemle konustum ve salcano NG303SRD alıcam.
    fakat internette az dolaşınca forumda da görünce içime kurt düştü ve sormak istedim.
    alıcağım bisiklet te avid juicy 3 hidrolik fren seti var ama su anda yeni baslıyacğım gerçi sürüş olarak yeni baslayanlar gibi olmıyacak ciddi anlamda kullanıcam yani frenlerı yeri geldiğinde ciddi zorlanıcak yani ve ben burda kararsızım jantlar dayanırmı yada kadroda problem olurmu gibi vede acaba hidrolik fren kullanabilirmiyim gibi çünkü yeri gelicek yağmurlu zamanda da kullanmıs olucam. oyüzden biraz tereddütte kaldım acaba becere bilirmiyim kullanmayı ilk defa kullanacağım çünkü???

2. EmirhanKarasu

EmirhanKarasu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bence kısa sürede alışırsın hidrolik frene bi zorluğu yok. Alıcağın bisikletinde jantları XC sürüşü için gayet yeterli sanırım.

3. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kararsız kalma, hidrolik fren her koşulda istediğin tepkiyi verecektir sana.

4. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kullanımı nasıl peki kolaymı? bakımı faln V frenler gibi çok fazla ayarfaln gerektirmez dimi?
    karsılastırma yapmak mümkünmü? veya link varmı böyle bi Vfren ve hidrolik disk??
    biraz kuskuluyum alısabileceğime dair o yüzden...

5. Burak AŞIK

Burak AŞIK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hidrolik disk seçeneğine sahipken niye hala vfren düşünüyorsun ben onu bile anlamadım...

Bakım konusunda biraz seni zorlayabilir belki ama Eskişehir'de nereye götüreceğini bilirsen sorun kalmaz. Her bisikletçiye elletme o frenleri, tek yapman gereken o...

6. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    V-fren gibi çok fazla ayar mı :D , hidroliğin ayarlaması, bakımı daha uzun iş,
    getirisi bu yönde değil zaten.
    Avantajları:
    -Daha fazla frenleme gücü,
    -Kötü hava şartlarında çamur vs etkilenmeme,
    -Akordu bozulan, 8 çizen jantlarda sorun çıkarmaması.
    Dezavantajları:
    -Bariz yüksek maliyet ve bakım giderleri.
    -Daha ince ayar istemesi (ve kimine göre sürtme problemleri)
    -Kısmen yüksek ağırlık.
    diye özetleyebiliriz.

Aytaç Biber bunu beğendi.
  7. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ya kusura bakmayın yani hiç kullanmadım çünkü bilmiyorum nasıl bisi olduklarını o yüzden bu soruyu sordum

vfern ayarı neden çk dedim eski bisikletimde biraz zorladığımda bosalıyodu hep sürekli ayar yapıyodum o yüzden sordum...

söylenenlere göre evt hidrolik olucak o zaman...
    umarım kolay alısırım...

8. Burak AŞIK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Alışmak gibi bi durum yok. Korktuğun durum başına gelmeyecek çünkü...Hidrolik diskte(eğer ayarları yerindeyse) çok küçük bi el hareketiyle frenleme işini bitirmiş olacaksın. V fren ilk etapta işini görsede hidrolik diskleri bi kere eline alınca arasındaki farkı kendin anlarsın zaten. Hidrolikten vazgeçme...

9. Burak AŞIK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    :eek: Seni Eskişehir'li bir arkadaş ile karıştırmışım kusura bakma...

10. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evt bende düşündüm acaba eskişehir neden:D olsun önemli deil.

11. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    alışması hiç zor değil.v frene göre daha yumuşak ve daha güçlü frenleme yapacağı için en fazla 1 hafta zorlanırsın. ama alışınca bir daha v frene dönmek istemeyeceksin.

bakım ayar zorluğu felan hikaye.ilk alındığında bi miktar sürüşten sonra ayar bozukalcak. ondan sonra çok ince bir ayar yaptırıp bir daha kurcalamazsan sorun çıkartmaz (rotorları bi yerlere vurmadığın sürece:)). onun dışında bakımı zor denmiş.bunada pek katılmıyorum.hidrolik sistemler tamamen kapalı olduğu için uzun süre bakım gerektirmezler(bende juicy 3 kullanıyorum sadece ön frenimi kurcaladığım için hava yaptı onun için bakıma girdi. ) bu frenleri her bisikletçiye elletme. jant sökükken sakın frenlere basma.rotorlara yağ değmesine izin verme ;)

bunlardan tamamen ayrı olarak sana ng 303 srd modeli yerine ng 255 srd modelini öneriyorum. arada 200 TL fark var fakat 303e göre çok daha yüksek performanslı parçalar var. xcm maşa yerine xct maşa shimano acera vites aksamı yerine sram x.5 viteslesler x.7 vites kolları ve daha birçok fark var.

ben sadece arka vites, vites kollarını ve zincirimi 150 liraya aceradan srama geçirdim.

12. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    gürkan saol... özellikle kullanan birisinin yorumu beni daha rahatlattı..
    255SRD konusuna gelince bende fark ettim ki özellik olarak gerçekten iyi hem 9lu sistem hem XCR maşa hemde avid juicy 5 fren seti faln dikkatımı çekti ve fiyat olarakta umarım ailem kabul eder ki sanırım taksitli olucak o yüzden pek sorun olmaz ama bilmiyorum tabiki insallah olur:D

tavsiyen için tessekkürler...

13. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    birsey sorucam bu 255SRD de deki sram vites kolu en nefret ettiğm vites kolu şekli ona nasıl bi çözüm bulabiliriz? fren kolu elciklere uzak duruyo ki buda frene skarken vites deişmesi gibi bi sorun çıkartı gibime geliyo acaba böyle bisi varmı varsa engellene bilinirmi? yoksa trigger bi kolla deiştirmek mi gerekir???

14. Burak AŞIK

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Sorun çıkarmaz...Gripshift vitesi sevmeyen ve hiç kullanmamış biri olarak çok çabuk alıştım. Ama dersen ki ben istemiyorum aldığın gibi çıkar vites kollarını sat kulllanılmadı diye alacak çıkar kesinlikle...Zaten sıfırı 45 euro uygun fiyata satarsan üstüne biraz para ekleyerek makul bir trigger alabilirsin ama bence gerek yok çok fazla...
    Ayrıca al artık şu bisikleti bıktım artık araştırıp durma al da gezelim:D

15. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evt haliç turuna katılan arkadaslarda bira an önce alda bizlerle tura katıldiyor
    insallah alıcam kesin bir tarih veremiyorum çünkü ben almıyacağım için ailemle konustum bu ay içinde insallah :D
    bende artık sabırsızlanıyorum...:D

16. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    benim yorumumu göster :) ama sonradan 255deki parçalara geçmek istediğinzde emin olun o 200 tl farktan daha fazla ödeyeceksiniz. 1 kere zaten aceraları sram x.5 ile değiştirmek en aşağı 150 lira buna ek olarak xcm ile xcr maşa arasında 100 lira kadar fark var. ayrıca 255in 9lu sistem olmasıda avantaj. 303de 8li sistem var. bunu hem sram x.5e geçirmek için zincir+aktarıcı+ruble+vites kolları değişmesi lazım. hatta aynakolda değişmesi lazımda değişmesede büyük bi sorun çıakrtmaz....

17. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    cevabına sabah bakabildim vede dünde yatmadan önce i hesap yaptım 303srd de 255 in seviyesine getirebilmek için ne kadar tutardiye görüce de şok oldum zaten benim tek sorunum aslında onda trigger vites kolu yok ama bilmiyorum burada zaten siz haklısınız yani 9lu sisteme gecerken ortalama 350-400 lira ki aynakol hariç bi masraf etmis olucam beni tek düşündüren fiyata ailem ne der bakalım almaya gittiğimizde açıklarım artık durumu:D

biliyorum çok böyle tutarsız konusuyorum ama karar verme aşamasında olduğum için böyle bi gidip geliyorum..:D:in: