Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik diskte ses sorunu.

Konu, 'Frenler' kısmında Gencay ŞİMŞİR tarafından paylaşıldı.

1. Gencay ŞİMŞİR

Gencay ŞİMŞİR Yeni Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    4 Ay once aldığım salcano astro 212 hd nin frenlerinde ses çıkarma gibi hiçbir sorun yokken bisikleti son yıkayışımdan sonra yavaş giderken frene bastığımda eski v frenli bisikletlerdeki gibi çok kalın bir ses çıkıyor nedeni ne olabilir ve bu sorunu nasıl düzeltebilirim . Yardım ederseniz çok sevinirim...

2. Deniz Caz

Deniz Caz Misafir

ben mekanik kullanıyorum simdilik bendede yıkayınca basınca ses geliyor seninkide balatalar felan kuruduktan sonra ses geliyorsa onu bilelmem bende ıslaınca ses geliyorr

3. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ben de yıkarken su tutuyorum. Hatta temizleyici sprey falan sıkıyorum, hiç öyle ses olmadı.

4. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    sürtmedendir büyük ihtimal yağ durumunu kontrol etmenizde fayda var ayrıca bu aletlere nazik dvranmak gerekiyor :D

5. Gencay ŞİMŞİR

Gencay ŞİMŞİR Yeni Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Yikarken frenlere ozellikle dikkat ediyorum yanlis birsey yaptigimi sanmam yag seviyesi de normal. Sadece dusuk hizda olmasi garip geliyor bana

6. Erhan Erdoğan

Erhan Erdoğan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

disk frenlerde su ile karşılaşınca ses normaldir! Balata temizleme spreyi kullanman gerekiyor. Ses kesilecektir. Ayrıca bu spreyleri düzenli olarak balata ve rotorda birikecek olan asbest tozunu temizlemek için kullanmanda fayda var.

7. Soner SAĞ

Soner SAĞ Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yıkarken balata ile rotor arasina bir şey yapışmış olabilir. Bende bir çok kereler yıkadım ama hiç bir zaman sesle karşılaşmadım. Sadece frenin gevşediği bir durumla karşilaşmiştim. Onda da frene basınca "tak" diye bir ses geliyordu. Fren kendini ileri atmak istiyodu. Vidaları sıkıldı ve düzeldi. Bisiklet boştayken fedal cevirerek gözle kontrol yapmanızda fayda var.

8. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok ince bir zımpara ile diski ve balataları zımparalayın.

9. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    o yıkadıkdan sonra biraz kullanınca ses gidmiyosa muhtemelen zincir temizleme veya yağlama sırasında yağ sıcramıştır bunun cözümü balata ve rotoru bılaşık deterjanı hatta varsa balata rotor temizleyicisiyle yıkamak egerki balatanız organikse bazen dibine kadar işleyebiliyo yağ o durumda balatayı değiştirmek gerekiyo tabiki rotoru yine yıkamanız lazım

10. Derviş Özcan

Derviş Özcan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    eğer diskleriniz sihimano frenler avid ise böyle bi sorun çıko

11. serdar yıllar

serdar yıllar Üye

Seviye:
    çakmakla balataları ısıtın, içindeki pislik vs. üste doğru çıkacaktır. bu şekilde temizledikten sonra sesi bile giderebilirsiniz.

12. enderyigit89

enderyigit89 Kıdemli Üye

Seviye:
    eğer ilk zamanlar yoktuda şimdi yapmaya başladı ise ilk önce kaliperin ve diskin yerlerine iyice sabitlendiğinden emin olmalısınız, en ufak gevşeklik vibrasyona yol açabilir eğer sistem rijit iyice sabitlenmiş ise problem balata ve disk uyumsuzluğundan kaynaklı olabilir...
    diyebilirsiniz ki uyumsuz olsaydı ilk zamanlardada yapardı..

cevap olarak, disk de balatada üretim koşulları itibari ile en dış yüzeyleri ile içleri farklı olabilir...öerneğin diskin sert tabakası aşınmış olabilir yada balata malzemesi içe doğru yumuşayabilir, dış etkenler su toz bunlarda duruma eklenebilir...tabiki bunlar uç örnekler ;)

kısaca uzun inişler sırasında sistemin ısındığından emin olduğunuzdada yapıyorsa ilk önce balata, olmaz ise disk değişikliği malesef :(

13. Murat Koç

Murat Koç Üye

Seviye:
    Pislik bulaşmıştır balataya ondandır. Benzer bir durum başıma gelmişti. Dandik bir bisikletçi zinciri yağlarken disklere sıçratmıştı. Sonra pudra döktü biraz işe yaramıştı. Sonra zamanla düzeldi.
    vfrende bazen ses olurdu eski bisikletimde. Yıkanrdım sonra frenleri zorlayıp ısınmasını sağlayınca zamanla azalırdı.

14. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Balata temizleyici sprey nerden bulabiliriz ?

15. Murat Koç

Murat Koç Üye

Seviye:
    Bisikletçilerde bile bulunuyor artık. Olmazsa araba ürünleri satan yerlere bak. Würth çok iyidir. Doğru mu yazdım bilmiyorum. :D İnternettende alabilirsin.