Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Disk'in Anlamsız Sorunu

Konu, 'Frenler' kısmında Krstylmz tarafından paylaşıldı.

1. Krstylmz

Krstylmz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yaklaşık 1 ay 10 gün oldu Sedona 720 alalı. İlk aldığım günden berı frene basınca kalın sertbir ses geliyor bisiklet titriyordu.Würth basdık bisüre sonra hala aynı sorun vardı. Bisikletci zamanla geçer dedi,geçmedi. Geçen gün Wd-40 aldım onu bastım rotora balataya peceteyle sildim kapkara oldu rotorlarıda sildim yine aynı pislik çıktı, daha sonra balataları taktım ilk defa karşılaştığım ince kulakları tırmalayan sesle karşılaşıyorum ve hala yaşıyorum bunu. Ayrıca frenler eskisi gibi tutmamaya başladı hafif zımparaladım yıne aynı. yaklaşık 100 metre gittim toz bile yok yolda, balataları söktüm wd-40 ile tekrar sildim hala aynı pislik cıkıyor anlamadığım nerden geliyor bu pislik. İlk zamanlarda siliyorum bınıyorum daha 100 metre gitmeden sildiğimde aynı siyahlık pecetede var.Tüm yardımlara açığım.:agla:

2. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    wd-40 yağ bazlıdır. rotora ve balataya sıktığınızdan frenleriniz artık tutmayacaktır. ona göre sorununuzu bir daha gözden geçirin. muhtemelen rotoru ve balatayı değiştirmeniz gerekecektir ama hd fren konusunda daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlar umarım.

3. Erhan.Ö

Erhan.Ö Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Siyah pislik dediğiniz şey frene basıldığında diskle olan sürtünmeden dolayı aşınan balatanın tozudur, gayet normal. Sürtünme sayesinde durmayı sağlayan bir şeye yağ sıkmak yapılacak en son şey. Yağ aşınmayı önlemek ve kayganlık sağlamak içindir, frenlere yağlı bir şey sıkılırsa ne olacağı malum. Diskleri yağdan arındıracak şekilde temizlemelisiniz. Balatalar için yapacak pek bir şey yok, hele ki organik balata ise yağı emip çöp olmuştur.

Ercan Cebeci bunu beğendi.
    Krstylmz

Krstylmz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    yağ çözde beklettim bulaşık deterjanı ile sildim yağlanma biraz geçti kaynar suda bekletıyorum birazdan tekrar deterjan ardından balata demızleyıcısı.

5. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    rotor ve balatarı sökün. Prill ile iyicene yıkayın. Rotorun yağdan arındığına emin olana kadar yıkayın. Daha sonra dik bir yokuştan frene basarak inin, sistemi ısıtın iyicene. Büyük oranda geçmiş olacaktır.

Krstylmz

Krstylmz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    rotorun vidasına uygun elimde birşeyyok yarın sökmeden deneyeceğim dağdan ineceğim bakalım ne olucak okul başlamadan bi mtb yapalım dedık pazara kadar yetişir heralde şuanda incekum zımparayla zımparalıyorum.

7. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    avid db1 frenler sorunlu kardeşim sedona 320 var bende de aynı ses var titreşim var forumda bi kaç kişide daha gördüm

Krstylmz

Krstylmz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    su yagı temızlesem yeter firmayla görüşüp yenisini isteyeceğim aynısını sende yap eğer hukuksal süreci başlatırım gibi beyanda bulunursan mutlaka işini görürler gerçi sadece olayı anlatsan yine düzeltmeye çalışırlar.

9. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Rotorlari temizleye bilirsin ama balatalari artik temizlemen mümkün degil, yag yiyen balata ölü bir balatadir. Degistirmekten baska caren yok. rtotorü ve balatalari zimparalaman olayai cözmez ama rotor celik yada aluminyum oldugu icin normal catal bicak temizler gibi temizleye bilirsin.

Su WD40 isini de biraz unutun artik, bu her derde deva olan bir ilac degildir ve ölüyü de diriltecek kadar gücü yoktur. Bu sadece bir temizleme isinde ara sira ise yarayan bir temizleyici dir.

Gelelim titreme isine. Frene basinca neden titreme olur...
    1. Bunun sebebi %80 rotorun balans ayarindandir, bu tür bozuk balans, üretim hatasindan ileri gelir.
    2. Balata ve rotor uyumsaglamazdir.
    3. Rotor da egrilik vardir.

Anliyacagin bu tür sorulara cevap vermek zordur ve kimse de hatayi görmeden cözemez.

10. Ercan Cebeci

Ercan Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    O balataların başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir heralde :)

11. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    balatalara yağ sıkılmaz hatta ıslak mendil bile sürülmez ıslak mendil sürmüştüm ben tabi wd 40 ın yanında daha hafif kalıyor bir süre kullanınca geçti yanlız su ve sabundan etkilenmezler geçmiş olsun kaş yapalım derken göz çıkarmışşınız uzun bir rampada hafif fren yaparak inmeyi deneyin ısınma içindeki yağı atacaktır olmadı çıkarıp ateşe tutun hafif hafif, zaten en kötüsü olmuş daha ne olabilirki bunlarda işe yaramaz sa çare yeni balata.

Krstylmz

Krstylmz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sorun Galiba Çözüldü. Dün gece tüm olumsuz yorumlara rağmen yılmadım besmele çekip başladım ilk önce deterjanlı suda yıkadım ardından kaynar suda beklettim daha sonra zımparaladım balata temızleyıcısınde biraz beklettım daha sonra karar olan yerlerı bırazdaha zımparaladım. Saat gece 3 oldu kapalı bi cam kavonuzun içine balata temizleyicisini sıktım baltaların 4ünde attım içine uyudum. Sabah kalktım rotorlara balata temızleyıcısı sonra deterjanlı suyla yıkadım duruladım kaliberleri diş fırçaası deterjan ile sildim bisiklet yere düşecekken refleksif olarak elcikten ve frenden tutunca fren içine girdi onuda çıkardım tekerleri taktım yaklaşık 1km sürdüm bu 1kmde çok ani frenler sıktım nadir olarak ince ses biriki kere geldi. Sonuç olarak şimdilik hem fabrikasyon hatasını hemde benim kendi hatamı çözdüm. Gelişmeleri tekrar yazarım.

13. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Siz baya baya ince işçilik yapmışsınız. Ben olsam o kadar uğraşacağıma yeni başlatan alırdım

14. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ben balatalara Würt sıktım düzeldi düzelmese yenisini alacağım dedim gittim aldım 25 TL yenilerini takmadım frenler düzeldi belki de hemen müdahale ettigim içindir

Eski model İphone' dan yazılmıştır..

Krstylmz

Krstylmz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Orman gezintisi yaptık eskisi gibi ses yoktu sadece bi sürtme sesi vardı oda büyük ihtimal balataları tutan metal parçanın egilmiş veya busebepten m dolayı tutucunun rotora temas ediyor olmasıdır bu parçayı satın alabilecegimiz bi yer varmı? :)

Los Angeles Lakers

16. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Allah aşkına şu bisikleti bisikletçiye götür de o söylesin sana neyi yanlış yapıp yapmadığını.
    Balatayı resmen çin işkencesinden geçirmişsin. Umarım balata frenleme sırasında param parça olup dağılmaz. O kadar çözücü maddeye karşı dirençlidir inşallah.

Son gelen ses büyük ihtimalle kaliper adaptörünün rotora sürtmesidir. Onu da kaliperi gevşetip 2 kere fren kolunu sıkıp 3.ye kolu bırakmadan kaliper vidalarını sıkarak düzeltmeyi dene. Olmazsa tekrar dene, vidaları eşit torklarda sıkmaya çalış.

17. Barış C. Şentürk

Barış C. Şentürk Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Biraz daha uğraşsaydınız sentetik uyuşturucuyu bulabilirdiniz. Bir adet balata almak daha kolay olurdu

Krstylmz

Krstylmz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    abi öğrenci adamız zaten çalışıp almıştım bisikleti bütün paramı bitirdim bisiklete oyüzden uğraştım

19. Çağatay Y.

Çağatay Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İyiki sedona 720 almamışım astro hd 'de disk sorunu yok hemde fiyatı daha ucuz astro candır.

20. Atilla G.

Atilla G. Delaney

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence hidrolik bakımı zor ve maliyetli bir fren seçeneği. Bunun yanında mekanikler tepkime süreci hidroliklere göre yavaş olsa bile daha iyi. Decathlona gittiğimde iki kere hidrolik fren sorunu yaşayan arkadaşla karşılaştım. Bunlar kullanıcı hatası da olabilir. Yalnızca bir tanesi sıcaklıktan kaynaklanan bir problem yaşıyordu bunu biliyorum.