Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Disk Hakkıda Bir Soru Arkadaşlar.

Konu, 'Frenler' kısmında aykutseker tarafından paylaşıldı.

1. aykutseker

aykutseker Üye

Seviye:
    Shimano br 446 seri dışı frenlerim normalde ön lastiği kitlemesi için çok fren kuvveti istiyor bu normalmidir
    birde geçen çok dik bi yokuştan 8 10 km indim frenler ondan sonra kitlemek için daha fazla fren kolu mesafesi istiyor sizce problem nedir kusura bakmayın tam anlaşılır bir şekilde yazamadım şimdiden yazan herkese teşekkürler

2. efeballi

efeballi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben de BR-M445 kullanıyorum. Frenin tutmamasının birkaç tane sebebi olabilir, balata bitmiş, balata veya disk kirlenmiş, hidrolik yağ boşluk yapmış olabilir. İlk olarak balatalarına baktır. Balatayı ve diskleri temizlettir. Bunlar olmazsa yağ boşluk yapmıştır muhtemelen, bleeding yapman gerekli.
    Uzun inişlerde fren gücünün azalması normal, balatalar ısınınca yapıları değişiyor. Ön ve arka frenler arasında paylaştırırsanız bu problemi daha az yaşarsınız.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.

3. aykutseker

aykutseker Üye

Seviye:
    Teşekkürler yorumunuz için frenler daha 190 km yaptı balataları iyidir fren balata temizleyici sıksam temizlesem sizce iyi olurmu ?

4. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kol yetmiyorsa mineral yağın değişmesi gerekebilir.

5. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    190 km ise balataların sapasağlamdır. Fren kolun eskisine göre daha fazla kuvvet ile frenleme yapıyorsa bu demektir ki ya mineral yağın eksilmiş ya da kablo içinde hava kabarcığı oluşmuş. Bisikleti ters çevirdiysen yağ kaliperin orada gitmemesi gereken yere gitmiştir. Yani kolun yanıbaşında boşluk oluşmuştur. Rotorlarını kuru bezle sil, balatalarını fren/balata spreyi ile temizleyip üzerine kaynar su dök. Sonra tekrar kontrol et. Son çare balataları kaliperdeki pimi çekerek çıkart. Sonra düz bir tornavida ile kaliper içinde balataları ittiren pistonları iyice yuvalarına ittir.(Biraz bile önde olsa boşluk olur ve sürtme yapar diske) Bu aşamada sakın fren kolunu sıkma. Pistonları iyice geriye bastırdığından emin olunca tekrar balataları ayırıcı ile beraber yuvasına yerleştir ve kaliperi kadroya monte et. Yine istediğin gibi değilse en yakın bisikletçine gidip yağ takviyesi yaptır. Kullanman gereken yağ mineral yağdır.(Dot 4 veya 5 vs. değil)

6. aykutseker

aykutseker Üye

Seviye:
    Teşekkürler Yorumunuz için Hemen Deniycem :)