Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik disk freni ilk günkü haline getirmek?

Konu, 'Frenler' kısmında Yigit Kabadayi tarafından paylaşıldı.

1. Yigit Kabadayi

Yigit Kabadayi Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba. Frenlerimden ilk günü performansi alamıyorum artik. Bugun 2 haftalik bisiklete bindigimdekiyle kendiminkileri karsilastirmiyorum bile. Uzatmadan, sorum frenlerimi ilk gunku gibi nasil yapabilirim. Degerli yorumlariniz icin simdiden tesekkurler.

2. 0geday

0geday Aktif Üye

Adı:
    Ögeday Bener
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    eğer olması gerektiğinden yumuşak diyorsanız hidrolik hava yapmış olabilir

3. Özden Özdemir

Özden Özdemir Bisikletist

Adı:
    Özden Özdemir
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Balataları kontrol ettiniz mi? benim organik balatalar bir sezonda bitmişti. Hatta arka balata o kadar bitmiş ki HS1 rotoru da değiştirmek zorunda kaldım. Sonunda ilk günkü gibi oldu hakikaten. Eksilmediği takdirde Fren yağı ise çok daha dayanıklı. (10.000 km gibi)

4. Yigit Kabadayi

Seviye:
    Havayla ilgili bi sıkıntısı yok onu yeni hallettirdim fakat artik dinamik degil keskin değil (nasil anlatacagimi da bilemiyorum) arka diske biraz yag bulaştığından onlari balata spreyiyle silmem gerekiyor. Arka balata daha yeni değişti

5. Gökhan G.

Gökhan G. Aktif Üye

Seviye:
    rotorları etil alkolle silebilirsin. balataları değiştirebirsin. max verim alırsın

6. Yigit Kabadayi

Seviye:
    Dedigim gibi balata daha cok yeni gecen hafta degistirdim

7. İsmail Emre Kocakaya

İsmail Emre Kocakaya Üye

Adı:
    i.Emre Kocakaya
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Balatalari degistir baska bir marka ile,benim bisikletlerde cube marka balata vardi ilk bir ay cok guzeldi sonra tat vermemeye basladi,dediginiz gibi tutup tutmama arasi performoansi dusuk,shimano balata ile degistirdim,3 aydir super.

8. Özden Özdemir

Adı:
    Özden Özdemir
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kesinlik diyince ben anladım galiba. Şöyle hafif bir parmak dokunuşuyla tık diye tutan frenler için balataların ve diskin hiç yağ veya gaz yağı gibi maddelerle temas etmemiş olması lazım. Ben çekiş aksamını gazyağıyla temizlediğim için ister istemez diske de bulaşıyor ve o keskinlik hissi kayboluyor maalesef.

9. Yigit Kabadayi

Seviye:
    Derdimi anladiginiz icin tesekkur ederim. Bunu nasil cozebilirim peki bazilari kaynar suya sok diyor bazilari balata spreyi sık diyorlar. Siz nasil hallediyorsunuz?

10. Özden Özdemir

Adı:
    Özden Özdemir
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de epey araştırdım ama çözüm bulamadım. Kaynar su ve balata spreyinin çözüm olacağını sanmıyorum. Sprey organik balata için sorun olabilir. Bende her bakımdan sonra kavrayış çok zayıflıyor. Ancak hızlı ve uzun bir yokuş aşağı inişle yandıklan sonra balatalar kendine geliyor. Merak ettim doğrusu frenlerim buna rağmen hala ilk günkü gibi diyen var mı ve işin sırrı nedir?

Yigit Kabadayi bunu beğendi.
  11. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Geçmiş olsun, bende aynı hatayı yaptım balatalar değişti, rotoru yıkamadığım, ovmadığım malzeme kalmadı, harcadığım parayla kaldım. mevcut durumu başına gelip de işe yarayan tavsiyesi olan biri umarım vardır.. ama balata spreyi, alkol, benzin sadece birazcık fark ettirdi.

12. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    hidrolik fren kullandığımda bende bu sorunu çok farkettim balata değişimiylede yada rotor temizliğiylede gelmemişti o keskin fren hissi
    deore m-596 dı sanırım kullandığım model
    v fren kullanıyorum şimdi fren yüzeyi ve pedler temiz olduğu sürece keskin fren tutuyorlar (ıslak çamur hariç) her zaman o hissiyat değişmedi mesela 1 senede ama hidrolikte değiştiğini hissediyordum
    hidrolik frenin yeri ayrı tabi param olduğu zaman tekrar geçmeyi düşünürüm :)

13. Güncemden

Güncemden Zamane Gezginlerinin Güncesinden...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Yigit Kabadayi Balata temizleyiciler organik balatalarda hiçbir işe yaramıyor çünkü balata yağı emiyor onunla rotorları temizleyebilirsiniz ancak yağ emmiş organik balata neyazıkki çöptür. hidrolik yağını değiştirtin yada kendiniz değiştirin ama havasını iyi alın 5 senede bir yağın değişmesi gerekiyor diyor shimano ayrıca eğer orjina shimano mineral oil kullanmazda dot 4 falan kullanırsanız frenlerden birdaha zaten hayır gelmez onada çok dikkat edin. ayrıca üst hazneyi iyice doldurup yağ ile iyice pompalayın yağı ki iyice dolsun sistem hem bu şekilde kollar birazdaha sertleşir ama keskinlik tamamen balatalar ile alakalı yağ ile alakalı olsa kollar boşalmaya başlar çünkü ;) metal balata olarak jagwire taviye ederim kesinlikle süperler yada direkt orjinal shimano alın:harika: metal balata daha iyi bir performans sunar ama sisteminizin uyumlu olması gerekir daha doğrusu rotorunuzun

ikisinide bir izlemenizi tavsiye ederim biraz fikir olur yağ değiştirme ve hava yapma konusunda ;)

14. Yigit Kabadayi

Seviye:
    @Yiğit Kirazpınar Gercekten cok guzel anlatmissiniz. yorumunuz için çok çok teşekkür ederim .

Güncemden bunu beğendi.
  15. Güncemden

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Yigit Kabadayi Rica ederim birbirimize tecrübelerimizi aktarıyoruz ki hepimiz daha iyi daha sağlam bilgilere ulaşabilelim umarım sorununuzu çözebilirsiniz kısa zamanda:):harika:

16. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kendi frenimde balata eksildikçe kaliperde piston balatayı ittiği için kolu biraz daha sıkmak gerekiyor.
    Balatayı değiştirince yağı da yenileyince eski haline geliyor.

17. Yigit Kabadayi

Seviye:
    @ Yiğit Kirazpınar izninizle bir soru soracağım. organik balatalari hava aldirma isleminden sonra yeni taktirdim fakat hala gıcirti var. soz ne demek anlatmissinizdir nasil çözebilirim

18. Güncemden

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Yigit Kabadayi Rotorlar temizlenmeden takıldıysa eğer o yeni balatalarda almıştır yağı ama disk frenin güzelliği o bir iki gün evde yattımı gıcırdar sonra 4-5 km sürünce bisikleti biraz diskleri ısıtıp frenle gidip tabiri caizse yakınca balataları hemen düzelir bir deneyin kaya gibi olur bu işlemden sonra ;)

19. Yigit Kabadayi

Seviye:
    malesef olmuyor kopuklu suyla yikadim gecmiyor da geçmiyor. arka freni kullanmiyorum neredeyse. sonunda full fren setini degistirecegim :gicik:

20. Güncemden

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Yigit Kabadayi gerçekten hiç gerek yok bu yakma işlemini yapın yani bir yokuş bulup fren sıkarak inin o gıcırtı gidicektir