Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik disk frende pad mesafe ayarı

Konu, 'Frenler' kısmında Levent Kırça tarafından paylaşıldı.

1. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar mekanikler için pad mesafesini ayarlayabileceğimiz bir ayar kısmı var kaliper üzerinde. Ya da fren kolundan bunu yapabiliyoruz. Bunun hidrolikler için nasıl ayarlanıyor?

Yani mesela kullandığım mekanik disk shimano'da padler kullandıkça aşınıyor aşındıkça mesafe artıyor. Bende kaliper üzerindeki ayar vidasını azar azar sıkarak padleri rotor'a yanaştırıp mesafeyi tekrar kapatıyorum. Ama Hidrolikte nasıl yapılıyor. Bazılarında Kolda bir vida oluyormuş sanırım. Bu işe mi yarıyor tam bilmiyorum ama

Kısaca hidrolik diskte pad aşındı rotordan uzaklaştı.. ne olacak. Fren gucu mu azalıyor. Yoksa kolu biraz daha mı fazla sıkıyoruz. Yani bir parmak kendimize çekecekken 3 parmak mı çıkıyoruz?

Mesela bu avid juicy 3

bu da 7

2. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hidrolik sistemlerde mekaniklerdeki gibi padlerin acikligini fiziksel olarak ayarlamak mumkun olmuyor malesef.. Ayarlanan, fren kolunun hassasiyeti oluyor.
    Ornegin padler asindiginda veya zamanla sistem hava alip hassasligini kaybettiginde, sartlar izin verdikce ayar vidalarini kullanarak eski ayarlarda kullanabiliyorsunuz.

3. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Juicy 3 ve 7 de görülen vidalar (ikisinde de olan torx) sistemin havasını almak için. Juicy 7'de görülen artı şeklindeki kırmızı vida pad mesafesini ayarlar ancak juicy 3 ve 5'de bunu yapan bir ayar vidası yok.

4. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekkürler. bu videların ne işe yaradıklarını biliyordum ancak kaliperde falan sistemin devamında görmediğim ve bilmediğim bir ayar kısmı var mı diye bir sormak istedim..

teşekkürler yorumlarınız için.

5. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Hidrolik frenlerin hiçbirinde pad mesafe ayarı yoktur. Neden olmadığının cevabı basit: çünkü buna gerek yoktur.
    Hidrolik frenler, padleri otomatik olarak ayarlayacak şekilde tasarlanmıştır. Nasıl otomobillerde veya motorsikletlerde pad ayarı yapılmıyorsa, bisikletlerdeki hidrolik frenlerde de durum aynı şekildedir. Kaliper içinde pistonları tutan o-ringler, padler ne kadar aşınırsa aşınsın, padler ve rotor arasındaki mesafeyi sabit bir uzaklıkta tutar.

Juicy 7 de bulunan ayar vidasının görevi (pad contact-point adjustment diye geçer) ise fren kolunun padleri ne zaman harekete geçireceğini ayarlamaktır. Bunun genellikle pad mesafesini değiştirdiği düşünülse de aslında pad mesafesi sabit kalır. Bu ayar kabaca, fren kolu ile kolda bulunan ana pistonun arasındaki mesafeyi değiştirerek, fren kolunun, ana pistonu ve dolayısıyla fren padlerini harekete geçirdiği açıyı ayarlar.

Bu ayar, ayrıca Magura frenler de BAT, formula frenlerde ise FCS olarak adlandırılır.

6. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ağzına sağlık. yardım budur.

eyvallah arkadaşım.

7. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de pad mesafesi değiştiği için fren kolundaki his değişiyor diye düşünürdüm... Ancak az önce denedim ve gördüm ki mesafe gerçekten de değişmiyor...

8. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Rica ederim... Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

9. ayan

ayan Yeni Üye

Seviye:
    Peki arkadaşlar deore de fren kolu hassasiyetini nasıl yapabiliriz. Ön frenim arkadan önce sıkışıyor ani bi fren yaptığımda ikisine aynı anda heyecanla basarsam takla atmıyım diye çekiniyorum seri kullanmaya

10. onurcan tokuş

onurcan tokuş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Fren kolunun üstünde yuvarlak bir ayar vidası var.Ordan fren kolunun hassasiyeti ayarlanabiliyor...

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    araba -motor -bisiklet ne olursa olsun hidrolik fren sistemi aynıdır.koldan hidroliği basarsın içindeki padin baglı oldugu pistonu ıter kolu bıraktıgın zaman hıdrolığin arkasında basınç kalmadığı için padlar de dıskten uzaklasır. İsaAlp gayet güzel açıklamış üstüne söze gerek yok diye düşünüyorum.