Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Disk Fren?????

Konu, 'Frenler' kısmında özcan topal tarafından paylaşıldı.

1. özcan topal

özcan topal Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar.Hidrolik disk frenli bisiklet almayı düşünü yorum ama hidrolik disk frenle ilgili hiç birşey bilmiyorum yardımcı olur musunuz bakımı filan vb. bilgilerinizi paylaşır sanız sevinirim...

2. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba;

1. derece bakım olarak yapabilecekleriniz en fazla balataları değiştirmek ya da kayma olduğunda kaliper vidalarını gevşeterek kaliperi ortalamak, bir de rotor vidalarının sıkılığını kontrol etmektir.

Bu aşamadan sonraki bakımlar, biraz ilgi biraz bilgi ve el becerisi gerektirir. Eliniz yatkınsa sonraki aşamalarda yağ değişimini kendiniz yapabilirsiniz. Normal bir kullanıcı için rahatlıkla 2-3 sene gidecektir içerisindeki yağ. Belki daha da fazla.

Ayrıca yolda karşılaşacağınız bir problemde arızi bakımını yapmanız çok zor hatta imkansızdır.

Usta bir elce ayarlanmamışsa sürtme gibi aslında frenin sistematiğinden kaynaklanmayan fakat insanı çileden çıkartan sürtme sorununu yaşarsınız. Her seferinde bisikletçiye de koşamayacağınızdan bu konuda kendiizi biraz geliştirmeniz gerekecektir.

Kısacası oldukça konforlu, güvenli, havalı ( ;) ) ama teknik anlamda bir miktar bilginiz yoksa can sıkabilen ürünlerdir.

özcan topal ve Murat İçlek bunu beğendi.
  3. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    "sürtme sorununu" sorununu biraz açabilir misiniz? ya da açılmış bir konu varsa yönlendirebilirmisiniz?

özcan topal bunu beğendi.
  4. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kaliperlerin ortalanmamasından dolayı rotorlara devamlı balata sürtmesi bahsi geçen konu.

Geriye doğru 2-3 sayfa gezerseniz mutlaka 1-2 tane yakalarsınız.

özcan topal bunu beğendi.
  5. Cüneyt Kılıç

Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu balata ortalaması ya da sürtme sorunlarıyla ilgili resimli anlatım ya da video olsa çok güzel olacak... bu balata ortalama işi nasıl olacak? bir yerde okumuştum, frenler sıkılı halde iken ayarlamak gerekiyormuş.. bu konuda bilgisi olan ayrıntılı olarak yazarsa yeni başlayanlar için disk fren sorunlarından bir tanesi de çare bulmuş oluruz belki...

6. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu video soruna cevap olabilir;)

7. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    buna benzer bir video izlemiştim. ama sadece hidroliklerde işe yarıyor olması kötü :(

bende mekanik var.

8. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Aslinda cogu mekanik diskte, hidroliklerde olmayan pad mesafe ayari var o yuzden hic sorun yasamaman lazim. Kisa sure icin avid bb7 kullanmistim, agirligi haricinde harika frenlerdi.. Hatta paraya kiyarak ultra hafif fren kollari ve kablolama ile agirligi ust seviye hidroliklerinkine cekmek de mumkun oluyor.. Hic bakim gerektirmeyen problemsiz frenler de yanina kar kaliyor:)

9. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    keşke bu videodaki kadar kolay olsaydı ayar :)

marsa uzay aracı gönderiliyor.şu disk fren rotora sürtme problemi çözülmedi gitti.

motorsiklette nasıl oluyorda sürtmüyor yada arabada..az parada değil yani iyi bir hidrolik fren 500 eur..

Ayrıca yukarda bir arkadaş sormuş ilgili konu aşağıdaki linktedir

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=39588&highlight=s%FCrter

10. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evet pad ayarı olayı güzel oluyor. ancak hidroliklerde de ona yakın bir ayar olabiliyor. koldan bir vide ile sıkıldığı zaman vana gibi birşey sanırım. mekanikteki pad ayarı gibi işlev görüyor.

11. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bazen güzelce ayarladığınızda dahi kendi kendine tın tın sesleri çıkarabiliyor ben alıştım artık o sese seviyorum! :) Kaliperin 2 vidasını gevşetip,tekeride elle döndürüp ortalarsınız tabi ışıklı bir ortamda daha rahat olur aradaki boşluğu görmek açısından. Videoya falan gerek yok pek,alın alyan takımını girişin frenlere :)

12. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben daha hicbir kombinasyonda surtme sorunu yasamadim.. Eger problem kolaylikla cozulemiyorsa, rotorun tolere edilemeyecek kadar yamuk olmasi, vidalarin esit torkla sikilmamasi, mandallarin yetersiz sikilmasi ve tekerin tam yerine oturmamasi gibi ihtimaller de surtmeye neden olabilir.

Samet Şenel bunu beğendi.
  13. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Evet, hidroliklerde vana gibi yerden ayar yapilabiliyor ancak padlerin mesafesi mekanik sistemlerdeki gibi degismiyor.. Degisen sadece fren kolunun hassasiyeti oluyor.

S. YILDIRIM bunu beğendi.
  14. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

Motosiklette ve otomobillerde kullanılan rotorun ağırlığı bisikletlerde kullanılanın kaç katı kim bilir. Bisikletlerde ki rotor darbelerden ve ısınmadan dolayı yamulmalara daha dayanıksız, bu şekilde düşününce rotora da hak verirsiniz sanırım :)

15. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    doğru tabi:) ama rotor yamulması haricindede sürtme oluyor..sıfır fren-rotor takıyosun oda sürtüyor..bence sorun daha çok kaliperin yeterli teknolojik olgunluğa gelmemesinden kaynaklanıyor..yada bağlantı parçalarının ...araba zayıf bir halka var :)