Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hidrolik disk fren zahmetli bişey mi?

Konu, 'Frenler' kısmında fulham tarafından paylaşıldı.

1. fulham

fulham Forum Demirbaşı

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    bakımı, ayarı vs gereği var mı ?
    yoksa v fren gibi basit mi herşey?

Uğur Taşdemir bunu beğendi.
  2. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Her ne kadar disk fren kullanmasam da, sağlam bir v-fren, şartlar aşırı zor olmadıkça(Hızlı çamur sürüşleri, hızlı engebeli inişler vs...) ihtiyaçları karşılayabildiğini görüyorum. Ayarının ise zor olduğunu sıkça duyuyorum...

3. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Kesinlikle basit değil.Profosyonel yarışlara girmeyeceksen ve sadece amatör kullanıcıysan V-fren'den şaşma derim.İyi forumlar dilerim...

4. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    kesinlikle hidrolik fren çok keyifli v frene göre çok daha duyarlı ve güven verici (paralel baskılı v fren kullanmadım belirtleyim) ayarıda çok zor bişi değil eğer biraz meraklıysan hertürlü ayarını kendin yapaman imkan veriyor fikrimce.

5. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    biraz bilgin ve birazda malzeme sıkıntın yoksa süper bir sey.sen yine sanslısın adanada yasıyorsun götür kadis ustaya halleder ama ben her işini kendim yapmak zorunda kalıyorum bu biraz basımı agrıtıyor.

6. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    can abi me katılıyorum kesinlikle bir amator icin gereksiz su an bende disk fren var surtmesi ile ugrasmaktan(artık kolayını buldum allahtan ) keyifli bisiklet suremiyordum ayrıca disk frenlere alısana kadar 2 tane dıs lastik erittim :(

7. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    v fren kullanıcısına göre profosyonel kullanıma da uygun olabileceğini anlıyorum??? eğer ole ise v freni tercih edebilirim.. ÖLEMİ?? v fren iyi çalışmayı sağlamak için jantları sürekli düz tutmayı gerektiriyor disk ise jant düzlüğünü biraz unutmamıza neden olabilir gibi geliyo bana. bu açıdan v fren daha iyi olabilirmi??????

8. Emir Alaca

Emir Alaca Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence disk frenin ayarı basit v frenin de öyle her ikisini de kendin yapabilirsin.Ben kendi hidrolik disklerimi uzun zamandır ayar yapmadan kullanıyorum.Çünkü ayarı bozulmadı bozulsa dahi bir 5 mm.alyen ile ayar tamam.:in:

euzun72 ve soneryen bunu beğendi.
  9. silvercloud

silvercloud Yeni Üye

Seviye:
    Disk frenlerin V frenlere nazaran daha ağır olduklarını da unutma;yağmurda çamurda sürmeyeceksen boşa zahmete ve masrafa hiç girme derim...

10. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    tam agırlıgından dolayı v frene geçmeyi düşünüyorudm gaziantep yarısından sonra hakan yazman abi ile beraber geçen sene yapılan göreme parkuruna girdik ve fikrim yine degişti çamurda hiç güzel olmuyor v fren kullanmak.

soneryen bunu beğendi.
  11. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar disk frenin ayarları gayet kolaydır ama tek yapmanız gereken arada sırada ilgilenmek... Siz hiç ilgilenmez padler bite taban demiri rotorlara sürtmeye başladığında aaaa fren bitmiş derseniz o zaman ayarlar zor olur çünkü o zaman rotorda yamulma olabilir kaliperler kayabilir vs. vs. Ama her binişten sora göz ucuyla bisikletnizi temizlerken padlerin durumuna baksanız şöle bir sürtme felan varmı kontrol etseniz sorun yaşamadan kullanırsınız...

Fakat yağmurda çamurda yada uzun ve teknik inişlerde sürekli arazide kullanmıyorsanız o zaman size disk fren için bir kez daha düşünün derim...

Ayrıca disk fren ağırdır diyenlerede şunu söylemek istiyorum shimano Centerlock göbeklerle sadece v-fren için olan göbekler arasında 5-6 gr bir ağırlık farkı var sadece ( hatta xtr da disk göbekler daha hafif :D ), v-frenlerde ise çok üst model bir v-freniniz yoksa xtr-lx yada avid Single Digit Sl gibi gibi o zaman zaten V fren bacaklarınız ağırdır demektir. Yani orta sınıf xt yada Avid Juicy 5-7 gibi bir sistemde disk alırsanız (shimanoda sadece fren kolu yani vites kolu olmayan sistemden) v frenle disk fren arasında sadece rotorlar kadar ağırlık farkı olduğunu göreceksiniz ve bence bu ağırlıkta verdiği performansa göre taşımaya değer bir ağırlıktır...

12. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Ben mekanik disk fren kullanıyorum.

V fren'e göre yağmurda, çamurda, karda, kışta çok büyük avantajları var. Disk fren ayarı, V frenin sürekli cantlara tam oturması için yapılan ayardan daha kolay olduğu da kesin. Detaylı ayarlarını bi kere öğrendiniz mi sorun kalmıyor zaten. En güzel yanlarından biri ise akort bozulmalarından disk frenin hiç etkilenmemesi.

Özellikle yüksek hızlarda çok daha güvenli. Ağırlık tek dezavantaj ama bence avantajları daha çok.

13. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    bencede mekanik disc freni düsün derim....

14. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Mekanik disk frenin tek özelliği janta bağlı olmaması yoksa ağırlık ve yağmurda az kazanç sağlar... ama benim v-frenlerim herzaman makanik disklerden çok daha iyidir çamur dahil...

15. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    gercekten bilmediğim için soruyorum yoksa magura falan da olabılır :D ama camur da nasıl daha iyi oluyor?

16. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Magura mekanik değil Hidrolik bir sistem zaten... Çamurda nasıl daha iyi oluyor kaliteli bir çember ve iyi bir pad kullanırsan aynen öyle oluyor... Çok çamurda bindim çok mekanis disk balatasının 1 çamur binişinde bittiğini ve zorlanmaya başladıklarını gördüm ama ben v-frende öyle bişey yaşamadım....

17. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    hmm görüşleriniz için teşekkurler ben su ana kadar 10 15 kere çamurda bindim ama gercekten baya camur vardı ve arka ve önde v frenlerın baglı olduğu yerlerde muthıs camur bırıkıyor ve cok da kotu ses cıkarıyor o benı cok rahatsız edıyor. maguranın hıdrolık oldugunu bılıyordum ondan soledım
    bırde arkadas demıstı kartuslu papuc falan dıye onları mı kasdedıyorsunuz?

18. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sadece kartuşlu papuç değil jant yanaklarının işçilik kaliteside önemli... Zac19 la mavic xc717 nin jant yanakları bir değil...

19. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    tamam cok tesekkurler ama bende tam mechanıc almak ıcın para bırıktırıyordum hatta ve hatta haftaya haftasınu alıcaktım hevesımı kırdınız:p
    ben kullanımımdan bahsetsem sız de bana uygunluğunu söylesenız;
    yaz kış biniyorum yazın hep kusadasına götürüyorum ve çiftlikte olduğumuz için dagdan başka yerde binmiyorum kışınsa bazen izmirde bazende haftasonları kusadasına goturup bindiğim için çamurla baya bir hasırnesır olucagım uzun yola da cıkıyorum ama agırlık o kadar onemlı değil çünkü scoot reflex 50 kadro üztüne 30 un donanımı var
    benım takacak olduğum dıscler deore fıyatı ıse 130 milyon
    bana tavsıye edebılecegınız ve fıyatı assagı yukarı o cıvarda olan bır v fren soylersenız sewınırım bırde jantlarımın kalıtesı orta sewıyenın bıraz assagısı(markasını unuttum)..

20. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Eğer şuanda üstünde v-fren varsa 130ytl üstüne bir 130 ytl daha biriktir 150€ Avid Juicy 3 al bence... zaten acelen yoksa ve v-fren kullanıyorsan bence iyibir hidrolik disk seçeneği...