Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Disk fren- V fren Ağırlık farkı ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erhan Ağır tarafından paylaşıldı.

1. Erhan Ağır

Erhan Ağır Üye

Seviye:
    Hemen hidrolik fren, V fren kapışmasına dönmesin bu konu :)

İkisinin de artılarını ve eksilerini biliyorum. Genel olarak, hidrolik fren,bakımı zor,pahalı ve ağır.Fren konusunda V'den daha başarılı,konforlu.
    V fren ise ucuz, bakımı kolay ve hafif.

Aslında bakım konusunda maddi kısımda değilim ben.Benim kafamı bi kaç gündür kurcalayan "ağırlık" meselesi.

Sırf daha hafif diye V fren almayı düşünüyorum şuan. Ama ağırlık farkını tam olarak bilmediğim içim disk frenin o "görkemli duruşunu" da kaçırmak istemiyorum boşu boşuna.

Net, kısa ve öz olarak soruyorum. Aralarındaki ağırlık farkı ne kadar ? V fren almaya değer mi ?

2. bkagan

bkagan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende salcano astro 212hd var 14kg.... arkadaşımda aynı bisikletin V si var 13.6kg benim frenler shimano M446 artık siz karar verin.. :)

3. volkan Öz

volkan Öz Forever Young

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    17 yaşındasın zaten tüy gibi olmalısın ne farkeder ağırlık vs.

bkagan bunu beğendi.
  4. Anıl Küçükgöksel

Anıl Küçükgöksel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şimdi çok net bi fark söylemek yanlış olur. Hidrolik sistemde rotor kalitesine göre ağırlık farkı ortaya çıkar, aynı şekilde kullanılan sistemin ağırlık farkı kaliteye göre değişir. Hidrolik yap gitsin. Hiç bakım masrafı olmuyor onu nereden çıkardın. Sadece balata değiştirmen yetiyor

bkagan bunu beğendi.
  5. Erhan Ağır

Erhan Ağır Üye

Seviye:
    Seneler kullandığım bisiklet ne idi biliyor musunuz ? "Bianchi Platoon" Ağırlığı ne kadar dı ? 23 kg. Artık o hafifliği hissetmek istiyorum :) takıntım bu yüzden.

Şu aşağıdaki sitede hidrolik fren seti ağırlığı 1066 gram diyor.Yani 1 kg.
    http://www.mtbtr.com/haber/haber.asp?kayitno=2989
    1 kg fazla değil mi ? arka ön hesaplasak 2 kg ? yanlışım nerede ?

6. Efecan UZUN

Efecan UZUN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    1 kg ağırlığın da 2 kg ağırlığında aşırı proya gidilmediği sürece bir önemi yok kafan rahat olsun o kadar ince düşünme. Hangisinde kendini güvende hissedeceksen onu kullanmanı öneririm. Zaten iş o ince ağırlıklara kaldımı kıyafetin var suluk var doldurması var çantan var malzemelerin var farkında olmadan bir hayli yükün oluyor yani 2 kilo için bu kadar yorma kendini. ŞAHSİ GÖRÜŞÜM hidrolik daha güvenli geliyor bana hele heleki dik yokuşlar taş toprak kullanacaksan şüphesiz hidrolik. Düz yol diyorsan v frende gayet işini görür.

7. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İkişer STI kolu, rotor ve frenin toplam ağırlığı o. Aynı serinin (Ultegra) mekanik kaliperli sisteminde de kollar ve kaliperlerin ağırlığı 750 gram civarında.

8. Anıl Küçükgöksel

Anıl Küçükgöksel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kardeşim sen ne yaptın yahu. İki rotor alsan 150 gramdan 300 yapar. Geri kalan parçalardan kampanalar 100-150 olsa 300de oradan. Fren kollarını koy bide 100er 150şer gram yaptı sana takım olarak 900 - 1000 gr. Ee V frenler çok mu hafif. Fren kolu, fren sistemi derken yine sana 600 gr. bulacak. Arada 300- 400 gr fark için ağırlıktan bahsetme yani. Hangisini istiyosan ondan al.

9. Mert KARAÇAY

Mert KARAÇAY Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Esas soru sen bisikleti nerede kullanıcaksın. Dağ çamur gezeceksen disk almasın yoksa benim gibi uğraşır durursun :) ama asfaltan dışarı çıkmaya pek niyetin yoksa v frenle devam etmeni öneririm.

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    evet doğru yorum bu.
    çünkü verilen makalede bahsi geçen olay "yol bisikletinde hidrolik disk fren"

mtb'de disk ile v-fren arasında max 400 bilemediniz 500 gr oynar.

11. Erhan Ağır

Erhan Ağır Üye

Seviye:
    Asfalttan dışarı çıkmayacağımda, yorumlara bakılırsa hidrolik almam konusunda ısrarcılar.Tamam beyler, abiler. Hidrolik alıyorum, hepinize teşekkürler :) Senelerin alışkanlığı olsa gerek v fren alma isteğim. Hidrolik sanki hemen bozulacakmış gibi duruyor.Yapısı itibariyle.Yada bana öyle geliyor.

12. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    bisiklette ağırlığa takıksan eğer, bunu sadece tek bir ekipmandan beklemek yanlış olur. kadronu karbon yapamıyorsan eğer ağırlıklardan en kolay şekilde kurtulmanın yolu, karbon sele borusu ve gidon alarak ve düz maşaya geçerek sağlayabilirsin. buda 2kg civarı bir tasarruf demek (tahminen)
    300-500 gramı pek farkedebileceğini sanmıyorum.

bu biraz şuna benzer. x telefon 170 gr iken; y telefon 185 gr. ve insanların y telefonuna güzel alet ama ağırmış yorumu yapması kadar saçma olur.

13. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    her zaman ve daima V for bike. Bir tek kusuru şehir efsanesi olarak dolaşıyor. Oda uzun yokuşlarda ısınmadan mütevellit iç lastiği patlatması. Çok hoş bir şey olmasa gerek. Onun dışında her zaman ve daima V for bike