Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Disk Fren, uzun kadrodan önemli mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Cem Avcı tarafından paylaşıldı.

1. Cem Avcı

Cem Avcı Yeni Üye

Seviye:
    Meraba Arkadaşlar,

Ne zamandır bir bisiklet almak istiyorum. Öncelikle istanbul içinde dolaşmak akşamları caddebostan sahile inmek için düşünüyordum. Forumda dolaştıkça uzun yollar, dağlar aklımı çeldi. Ama öğrenci olmak da bütçeyi zorluyor.
    Boyum 1.87. 19-21'' arası kadro boylu bir dağ bisikletinin bana uygun olduğunu düşündüm. Piyasada da fiyat araştırması yaptım. Şöyle ön amortisörlü, kilitli maşalı sağlam bir bisiklet arıyordum. Bu iki bisiklete nerdeyse aynı fiyata rastladım.

Bahsettiğim igman 2010 model. Farkettiğim kadarıyla önemli artısı hidrolik freni. ama kadro boyu 18''. http://www.bilgiindir.com/e-alisveris/salcano-igman-26-jant-dag-mountain-bisikleti

Astro 210v. 2011 model. V fren. kadro boyu 20''. http://www.salcano.com/d21.asp

ilk sorum şu. Hidrolik fren için kendime göre kısa bir bisiklet almam mantıklı mı? iki bisiklete de bindim. ama gezme fırsatım olmadı. o yüzden kısa gelip gelmediğini anlayamadım.

ikinci sorum ise, eğer yazın istanbul'dan egeye bir yola çıkmak istesem -bir günde bitircem demiyorum- bu bisikletlerden biri benim için yeterli olur mu, başka bir şey bakmalı mıyım?

2. Taner Yavuz

Taner Yavuz Bisikletkolik

Seviye:
    Amaç uzun yola çıkmaksa zaten MTB yerine melez veya Citybike tarzı bisikletlerede bakmanı tavsiye ederim.Ama araç araziye çıkmaksa bir beden küçük kadro sorun olmaz aksine manevra kolaylığı dahi sağlar diye düşünüyorum.Bu arada MTB ile uzun yol yapılmaz mı ?Tabi ki yapılır,uygun ayarlamalar ile (Boğaz açısı,sele ayarı vb.) büyük ölçüde bisikletini bu amaç içinde kullanabilirsin.Hidrolik frene gelince,çamur ve ıslak havalarda kesinlikle tavsiye ederim ama V fren ile yarışlara dahi katılıp iyi dereceler yapan arkadaşlarımız var.Uzun yolda Hidrolik frende bir sıkıntı olsa gidermen çok zor olabilir.Hatta gene forumdan Nedret Günaydın arkadaşımız geçtiğimiz yıllarda Karadeniz turunda, 9'lu sistem vites grubunda zinciri koptuğunda yedek parça bulamadığı için turunu yarım bırakmıştı.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir:)

Erol KOLAS, Deniz ve Cem Avcı bunu beğendi.