Hidrolik Disk Fren Tutmama Sorunu Çözümü

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar genelde hidrolik disk fren kullanan arkadaşların frenlerine az da olsa yağ geldiğinde neredeyse tutmaz ve çok ses çıkarır bunun çözümünü en doğal yöntemle buldum TOPRAK disk freninizin üzerine biraz toprak atarak (tabi toz gibi olan toprak attın mı toz çıkaracak ) toprak attıktan sonra daha doğrusu kum sonra biraz kullanın freni performansı artana kadar tekrarlayın sonra suyla yıkayın ( sadece üstündeki toprağı alacak kadar su yeterli olacaktır) ben hep bu taktiği uyguluyorum yani toprak tüm yağı emiyor balatalarını çok yağlı ise söküp 1 gün kumun içinde bırakın yağdan eser kalmayacaktır

Bu konuyu yeni başlayan arkadaşlar için açtım daha disk frende acemi olanlar için :)

Scudo

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Deniz anlattığın durumu yapmamanı ve frenlerinin bakımını yaptırmanın daha iyi olacağını düşünüyorum.
İlerde bisikletine bir fren seti alabilirsin,maalasef....

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
@ilkay çağda

Arkadas yardimci olmaya calismis siz baska bir sey demisiniz cok garip

Tepki
5
Bisiklet
GT
ben daha faydalı olacağını düşündüğüm bir tecrübemi paylaşayım o halde. Bahsettiğiniz toz halindeki toprak değil de , rotorlara direkt olarak çamur sürüldüğünde , frenlerinizin eskisinden daha iyi tuttuğunu göreceksiniz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Deniz Caz

deniz dostum ilerde ne olacak yalnız bu topiğe yaz şimdi bi şey olmaz gibi görünür sonra bi bakarsınki başına bi olay gelmiş ,,ha hiç bi şey olmuyor ise sorun yok evet benim karbon hidrolik frenli idi ama bazı teknik ayrıntıları bu konuda uzman bi arkadaştan öğrendim ama çok geç kaldık tabi...şimdi scale scott 30 karbon bisikletin hidrolik borusu 2 sene sonra sorun yaratmaya başladı boru kalitesiz idi sıcakta borudan küçük minik parçalar kopuyor idi bu küçük siyah noktaları kapağı önden açınca gördüm bunlar arka frenin hava yapmasına sebebiyet veriyor idi. tabi 2 sene sonra,
2008 de aldım bisikleti ve 2010 un sonlarına doğru sorunlar başladı bir kere yalnış yağ kondu tabi bilmeyen bir bisikletçi tarafından,,şimdi, bu ülkede öyle yetişmiş eleman yok yani hidrolik fren ustası, hangi yağın kullanılacağı bilecek,özellikle hidrolik borunun kalitesi bunlar önemlidir ,gerçi artık hidrolikten çıktım daha doğrusu sıkıldım sorun yapmasına ..

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Disk arasındaki toprak kum balatalara yapışarak rotorların çizilmesine, zamanla ses yapmasına ve hatta fren performansında azalmaya kadar sorunlara yol açacaktır. En etkili yöntem sıvı temizleyici kullanıp yağı uzaklaştırdıktan sonra iyice kurulamak ve balataları zımparalamaktır...

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
@ilkay çağda
İlkay bu mesajın dan belli oluyor ki konuyu okumadığın çok belli oluyor mesajındaki amaç mesaj sayın çoğalsın rütbe atlayasın. Konu da yazıyor çözümü yeni başlayıp ta bisikletcilere çok para vermemeleri için açtığım bir konu.

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
Halil abi kum derken mesela çimentonun kıvamın da toz olur ya öyle tozu hafif atacaksın veya balataları ve rotoru kuma batirirsin ben kum atıyorum üstüne tutması iyi olunca suyla temizliyorum balata spreyi tam temizlemiyor şahsen arazide kullanan bütün arkadaşlarımın frenleri tozun etkisnden çok iyi tutuyor

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
@Kudret Kurtcebe
Kudret abi valla karbon frende sorun yapar mı bilmiyorum açıkcası karbonda sorun yapabilir diye tahmin ediyorum

onur tuna

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
Balatalara ve rotora kumlama veya zımpralama şeklinde öngörülecek bu işlem ileride diğer parçaların zarar görmesine sebebiyet vermezmi