Hidrolik disk fren tehlike yaşıyorum

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
Osman arkadaşımın söylediklerine biraz daha açıklık getirmek gerekirse:
- bisiklet ve motosiklet gibi iki tekerli araçlar panik fren ile durabilen araçlar değildirler, durmak için yavaşlamış olmaları gerekmektedir,
- fren yaptığınızda (ön arka farketmez) bütün yük ön tekere biner, arka teker neredeyse yeri tutmaz hale gelir, artık ön teker üzerinde durmaya çalışıyorsunuz,
- dönmeyen (yeri tutmayan) bir tekeri asla kumanda edemezsiniz, kilitlenmiş bir tekerin artık bir sandalyeden farkı yoktur,
Bu nedenle;
- arka freni ön tekeri yeri daha iyi tutması için kısa süre frenleyip serbest bırakınız, arka teker dönsün ki, yeri tutsun,
- ön fren ile durmaya çalışınız.
kaymış bir arka tekerin frenini bırakmayınız. ön teker ile artık kaymış ve gönyesi şaşmış olan arka teker fren bırakıldığında farklı açıyla sizi iteceği için ve ön fren sıkılı olduğu zaman yüksek düşüş (bisikleti aşarak ön taraf) yaşarsınız. En kontrolsüz, en tehlikeli düşüştür.
- arka teker kilitlenip yanınıza doğru geldiğinde ayağınızla yerden destek alarak ya da almayarak yatmak dışında seçenek kalmamıştır.
Sonuç olarak; arka frensiz de bisiklete bir süre (tamirciye kadar) binebilirsiniz, ön frensiz asla..

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay
Scudo

Alp Berk

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Bianchi
Ani durumlarda iki frene de durana kadar basılı tutsak

mersault

Daimi Üye
Tepki
285
İsim
İlhan G.
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar merhaba. Yeni Hidrolik Disk kullanıcısıyım. dün lastik değişikliği için söktüm ama tekrar takınca fren çok aşağıda kavrar oldu yani neredeyse sıktığımda fren kolu elcige kadar değiyor. Nasıl ayarlayabilirim ?

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@mersault öncelikle tekeri tekrar çıkartıp sakin kafayla tekrar takıp düzgün şekilde takıyoruz. Ardından halen istemediğin gibiyse kaliperin iki tane vidası vardır. İkisini de gevşetip, sonra freni sık, sıkılı haldeyken vidaları sık. İşle tamam.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Taylan

Üye
Tepki
32
@mersault
@mersault
bence sorun bu değil, sürtme olsa çözüm bu olabilirdi. Muhtemelen sistem hava yaptı, fren kolunu 100-150 kez sıkın bırakın hızlıca, bisiklet düz olmalı bunu yaparken.

• Beğen
Tepkiler: mersault

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006 Benimde bi ara havali maşam da tuhaflik vardi. Bisiklet giderken cukura falan girince boyle "boink boink "diye yaylaniyordu. Ula dedim "_kesin hava yapti bu havalı maşa. " Bisikletciye goturdum. "_Bu havalı maşa hava yapmiş bilader " dedim. Bisikletci tuhaf tuhaf bakti. "_Zaten havali bu maşa dalga mi geciyosun la benle ?" dedi. Boyle de bir anım geldi simdi aklıma nedense hüzünlendim ...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti