Hidrolik disk fren sürtmesi

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
Salcano İnsomnia 243 sram marka bisikletimin, hidrolik disk frenleri, bazen çok hafif de olsa sürtüyor.Aldığım yere sorduğumda,yetkilinin cevabı şu oldu " Hidrolik disk frenlerin çoğunda öyle sürtme yapabilir,esneme yapıyordur " .. Normalmidir sizce peki arada bir sürtmesi ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
normal de olabilir ama eğer eliniz anahtar tutuyorsa bir alyanla düzeltmeyi deneyebilirsiniz :) Forumda ve ya google da Hidrolik ayarı diye aratırsanız mutlaka birseyler bulursunuz .

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
Elim anahtar tutuyor da,Tamamen bozarım diye korkuyorum.çok çok ince birşey sonuçta. Bisikletin hızını ne oranda etkiler bu sürtme acaba?

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Her turlu tamiciye gitcekseniz siz bir bozun once kurcalayin , ben hic bilmedigim halde tamamen cikartmistim kaliperi vs ama yaptim sonra inanilmaz zor degil biraz sabir biraz dikkat halledersiniz:in:

• Beğen

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Kaliperin üzerindeki alyan civataları anahtarla kontrol edin.

Hem civataların sıkılığına bakın hemde bir adet alyans civatanın hafif sıkı olduğunu hissedeceksiniz.
O alyan civata ayar için size gerekli ve aynı civatayı sıktığınızda balatalar diske yanaşır,gevşettiğinizde ise balatalar diskten uzaklaşır.
Tabii olarak;civatayı çok az ya gevşetip ya da sıkacaksınız.
Her gevşetip sıkmada durumu kontrol edin.
Bu arada servisin söylediği durum işten kaçma amaçlıdır.Hiç bir arızanın çözümsüzlüğü yoktur.
Artı forumda arkadaşlar iş olsun diye konuyu şurada burada arattırın demiş,bunu söyleyeceksiniz bence hiç yazmasanız daha iyi.

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
Dostum yazdığın yazının bana faydası olacağından %100 eminim.Ancak tamamen bozarım diye korkuyorum.Kaliper neresi oluyor tam olarak,onu da bilmiyorum açıkcası :)

• Beğen

Mahsus Mahal

Daimi Üye
Tepki
94
İsim
Aydın Bez
Bisiklet
Specialized
Umarım fotoğraflar açıklayıcı olur... Kaliper denilen balataların rakor üzerinde durmasını sağlayan arabirimdir.

(link)
(link)

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
bu parça kaliper, diskleri kavrayan parça olur kendisi :)

(link)

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
kaliperi maşaya bağlayan 2 alyan var sökün sonra gözünüzü kısarak balatalarla diskin arasındaki boşluğu ayarlayın ve sıkın. ben böyle yapıyorum hiçde sürtme olmuyor ..

• Beğen
Tepki
26
İsim
Erdem
Bisiklet
Merida
Merhaba. Forumdaki ilgili konuları inceledim fakat genel bir kanıya varılamamış anladığım kadarıyla. Ben de anlayamamış olabilirim. Ön ve arka disklerden kesik kesik sürtme sesi geliyor.

Sürten yeri tespit edip kaliper arasındayken freni çekerek ayar yapmak çözüm olacak mıdır? "Türkiye'de hidrolik frenden anlayan usta pek yok, elletme kendin yap" tavsiyesine uymak mantıklı mıdır?

• Beğen

ilgaz96

Üye
Tepki
9
İsim
Ilgaz
Bisiklet
b'Twin
Merhaba hidrolik disk frenlerle alakalı birçok konu var ancak problemimi tam olarak anlatma ihtiyacı duydum hidrolik disklerle alakalı çok acemi sayılmam hemen herkesin başına gelen rotor yamulması rotora yağ buluşması kaliper ayarı gibi problemleri birçok kez yaşadım ve hepsini sorunsuz bir biçimde atlattım ancak 2 hafta önce sıfır bir bisiklet alarak model yükselttim turlara çıktığımda ön diskten düzensiz aralıklarla sürtme sesi geldiğini farkettim ancak defalarca kez kontrol etmeme rağmen hiçbir problem göremedim bu ses bazen çok sık gelip bazen hiç gelmeyebiliyor engebeli yol yada asfalt farketmiyor özellikle dönüşlerde yada düz giderken çıkan bir seste değil tek emin olduğum yüksek hızda giderken daha sık yaşandığı kaliper ayarı yaptım ancak herhangi bir düzelme olmadı işinin ehli sayılabilecek bir Bisikletçide rotoru kontrol etti ve kaliper ayarını yaptı ancak sorun devam ediyor bisikletçininde en son söylediği Avidlerde böyle problemler olabiliyor biraz daha kullan belki düzelir demek oldu ancak ne yapacağımı bilmiyorum rotor yamulması kaliper ayarı bozukluğu lastikte yalpalama gibi seçenekleri eledim bu arada frenin tutuşunda herhangi bir problem yok ancak belki daha önce yaşayan vardır yada sebebi şudur diyebilecek olanlar vardır diye paylaşma gereği duydum şimdiden teşekkürler.

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
288
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Benim de böyle bir sorunum olmuştu. Freni hafif sıktığım zaman (bisikleti yavaşlatmayacak kadar hafif) ses kesiliyordu. Bende fren kolu içindeki vidadan ayar yapmıştım.Belki işe yarar.

• Beğen
Tepkiler: ilgaz96

Harbi Bisikletci

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Uğur Ertürk
Bisiklet
Mosso
Fren tamiri icin videolar var youtubede onlari onerebilirim :)

• Beğen

ilgaz96

Üye
Tepki
9
İsim
Ilgaz
Bisiklet
b'Twin
@pohuman pistonları geri itmeyi denemedim çünkü normal zamanda herhangi bir sürtme yok frenler normal bir biçimde çalışıyor ancak Tavsiyenizi deniyicem

@harun baz bende sizin gibi düşünüyordum ancak Bisikletçiye sorduğumda ondan dolayı yapacağını zannetmiyorum dedi

@Uğur Ertürk dediğiniz gibi videolar çok yardımcı oluyor aslında balata ayarı gibi ufak tefek işleri oradan izlemiştim ancak bu son olayda bisikletçi bile hidrolik fren ayarı hassas iştir dokunup daha kötü yapmayalım dedikten sonra kendim çok fazla kurcalamak istemedim

• Beğen
Tepkiler: Harbi Bisikletci

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@ilgaz96

Öncelikle tekerdeki qr mandalının sıkılığını kontrol el. Eğer normalse diskinde yamukluk olabilir. Ondada yamukluk yoksa fren ayarını yapamamış olabilirsiniz.

QEXEC

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Nurettin
Bisiklet
Mosso
@ilgaz96 aynı sorun bedede var Shimano Acera set bisiklet yani Avid ile pek alakası yok çok ince ayarlar yapmama rağmen düzelmiyor özellikle bisikleti sürerken yapıyor sesi ayar yaparken el kuvveti ile tekeri döndürünce herhangi bir ses duyulmuyor, frenlemedede her hangi bir sıkıntı yok. Salladım artık duymamazlıktan geliyorum :D

• Beğen

ilgaz96

Üye
Tepki
9
İsim
Ilgaz
Bisiklet
b'Twin
@ihsan onur şener ayrıntı ve video için ayrıca teşekkürler dediklerinizi denedim buradaki Bisikletçide kontrol etmişti ancak kendiside problemi çözemedi @QEXEC'in bahsettiği problem benimkiyle harfiyen uyuyor ayar sehpası üzerinde yada kalipere bakıldığında Hiç bir problem gözükmüyor ancak sürüş esnasında belli oluyor daha önce problemi Bisikletçiye anlatabilmek adına ses gelirken video çekmiştim en kısa zamanda burayada atmaya çalışıcam

@QEXEC Son birkaç haftadır bu problemi yaşayan sadece ben miyim diye düşünüyordum ki değilmişim dediğiniz gibi bende defalarca ayar yaptım ben mi yapamıyorum acaba diyerek Bisikletçiyede götürdüm ama hiçbir gelişme olmadı bugün aldığım yerle görüştüm yarın incelemek üzere getirmemi söylediler eğer çözüm bulunursa yardımcı olabilmek adına sizlede paylaşırım