Hidrolik Disk Fren Sorunu

Tepki
1
Bisiklet
Kron
Selamun Aleyküm herkese.
Uzun zamandır beni uğraştıran bir sorunum var frenlerimle ilgili.
1 hafta önce bisikletçiye gidip patlak olan ön tekerime yama yaptırdım. Ancak bisikletçi emekçi abimiz bisiklet lastikte takılı değilken frenlere bastı ve frenlerde o günden beri bir sıkıntı var(lastik takılı değilken basılmaması gerektiğini sonradan öğrendim). Sonradan eve gittiğimde fren pabuçlarının sürttüğünü fark ettim ve internetten araştırdığım kadarıyla freni söküp fren pistonlarını tornavidayla içeri doğru dikkatlice ittim. Ancak tekrar freni takıp sıkmamla beraber pabuçlar sürtmeye devam etti. Rotorun sürtmeme durumunu ayarlayamıyorum çünkü pabuçların arasındaki boşluk hemen hemen rotorun kalınlığı kadar. Anlayacağınız pistonlar sıkılı kaldı. Lütfen yardım edin. Bisikletimi 1 ay önce bir hevesle aldım bütün hevesim kırıldı.

Scudo

demir.demiray

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Demir Demiray
Bisiklet
Sedona
Benim bildiğim size göre papuç normalde "balata"diye geçen şeyleri değiştirmelisiniz. :( keriz bisikletçi:mad:

• Beğen
Tepkiler: invadereagle
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Shimano kılavuzunda pabuç yazıyor da ondan öyle dedim :D Çok teşekkürler biraz araştırmaya devam edip çok büyük ihtimal dediğinizi yapıcam. Başka bişey yazmıyor internette hiç :)

demir.demiray

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Demir Demiray
Bisiklet
Sedona
Ayırma yöntemleri yine vardır ama bilmiyorum. Ben v fren kullandığım için. Belki bilenler varsa yardımcı olacaktır.

N

Necip Reis

Misafir
Bence hidroliklerinde hiçbir sıkıntı yok.Sadece hidroliğin yerini iyi ayarlaman lazım.Büyük bi ihtimal bisikletçi jantı geri takarken buna dikket etmedi.Sen al eline 5 numara alyanı elinle güzelce rutin bi şekilde alt üst şekilde yavaşça sık hidroliğin vidalarını güzelce oturt sürtmeyecek şekilde.Yok eğer hiç sürtmemesi için yer yoksa balataların evet balatada ya da hidrolikte sıkıntı var.Ya da çıkart balatayı az bişi genişlet esneklik kazandır.En iyisi servis varsa oraya götür.

Tepki
1
Bisiklet
Kron
Teşekkür ederim. Acaba içindeki yağdan dolayı bi sıkıntı olabilir mi? Hava kaçma durumu falan.

N

Necip Reis

Misafir
Hava olabilir bende olduydu bu olay ama zamanla alışırsın bisiklet tamir etmeye düzeltmeye.
Bilgi ile tecrübe hiç bir zaman aynı değildir.

Tepki
1
Bisiklet
Kron
Hmm çok teşekkürler. Bundan sonra bi bisikletçiye gittiğimde ilk sorum ''Hidrolik frenden anlıyor musun abi?'' olacak. :D Gerçi bu soru bizim insanımıza ingilizce bilip bilmediğini sormak gibi bişey ama :D ''Ben mi? Kamoon'' cevabını alıcam muhtemelen bisikletçilerden :D

N

Necip Reis

Misafir
Sana tavsiyem olsun balatalara ve rotorlara asla yağ damlatma.Bazı bisikletçiler spreyli yağ kullanır aman dikkat...İyi bir bisikletçi bulman lazım.

Tepki
1
Bisiklet
Kron
Onu yapmak pek de mantıklı değil zaten ya. Frenin tutmasını istiyorsak tabi :) Teşekkürler abi tavsiye için.

Tepki
5
Bisiklet
Kron
Herhangi bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu sanmıyorum. Bende birkaç defa bisikleti araca yerleştirmek için ön tekeri çıkarttıktan sonra yanlışlıkla ön freni sıktım. Tabi doğal olarak pabuçların arası kapandı, bende her defasında bir kart ile o aralığı açtım ve hiçbir problemle karşılaşmadım.

• Beğen
Tepkiler: mmnmtl

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
kron modeli ne acaba?

Yigit K.

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
Bendede aynı sorun vardı frenleri kullanıncaya kadar şimdi dik bir yokuş bul ve çık ondan sonra freni sıkarak in bir süre sonra sürtme kesilecek ve aradaki açıklık artacak

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@Baran Özerhan @Yigit Kotuz Arkadaşın dediği gibi yaparsanız balatalrınız erir ve dediği gibi sürtmez,ayrıca kronda 1 aylık bakım var yani 1 ay kullanınca rodaja götürüyosunuz buda ücretsiz bendce aldığınız yere gidin bu sorunu onlar görür zaten

Tepki
1
Bisiklet
Kron
@Owlknife
Kron TX500 hibrit bisiklet.

@Owlknife
Götürmeme gerek kalmayacak sanırım, yerini ayarlayınca milimetreden daha küçük bir aralıkla ortalanıyor ayarlayacağım yarın yine de teşekkür ederim.(aldığım yer de biraz uzak ulaşım zor olabilir zaten) :)

@Yigit Kotuz
Hmmm. Yarın bir deneyeceğim bunu çok teşekkür ederim.

@Baran Özerhan
Bisikletlerimiz aynı sanırım sene farklı olabilir ama :)

• Beğen
Tepkiler: Baran Özerhan