Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Disk Fren (Shimano BL-M395 Hidrolik Disk Fren Takımı) Nasıldır? Isınır mı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kubilay Şahinbey 1998 tarafından paylaşıldı.

1. kubilay Şahinbey 1998

kubilay Şahinbey 1998 Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ng 550 26v alacam ve hidrolik oldugunu öğrendim. yapılan yazılarda da hidroliğin en kötüsünün bile süper oldugu söyleniyor. Ama sorun şu ki şunu öğrendim. Galiba balataları mı ne bitiyormuş? bu ne demektir? ısınması yüksek mi? malum öğrenciyim ve insan paraya kıyamıyor kıydıgında ise en iyisini almaya çalışıyor. Hidrolik alırsam ne gibi sorunlar beni bekler? ya da sorunları var mıdır? kısacası bunu öğrenmek istiyorum. ya da şöyle hidrolik mi almalıyım yoksa v brake mi? bütçem en fazla 900 tl dir? yardımlarınızı bekliyorum.

EN AZINDAN 5. KONUM VE CEVAP YOK. !!!

2. yasin çalış

yasin çalış Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    v frende pabuçların bittiği gibi hidroliktede balataların biter öyle ayda bir değil ama 5-6 ay kadar götürür seni pahalı bişeyde değil ayrıca 20-20 40 tl tutar ikisi

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    En kötü hidrolik bile v frenden daha konforludur.
    hidroliğin prensibi budur zaten mekaniğe göre ; daha az kuvvet ile daha çok etki.
    ama bakımı v frene göre daha zor ve daha pahalıdır.

başlıklar belirttiğiniz brm 395 fren ise shimanonun en alt seviyelerindendir.
    ama bu çöp bir işe yaramaz değildir.
    sonucta hepimiz şehirde kullanıyoruz.
    daha üst seviyeler (dore slx xt gibi) frenlerin tabiki performansı çok üstetir ama fiyatlarıda bir bisiklet parasıdır.

gelelim brm395 frenlere ; ben 800 km kadar kullandım tek problemi uzun süre frenlemelerde şişerek performans kaybı yaşatıyor.
    tabiki bu rotorların kalitesinede bağlı.
    ayrıca balatada performans belirliyen bir diğer öğedir.
    balatalarda 2 çeşittir ; organik ve metallik.
    organik balatalar daha iyi performans sağlar fakat ömürleri kısadır.
    metallik balatalar ise daha orta bir performansa sahip fakat ve uzun ömürlüdür.

örneğin ben brm 395 frenler ile icetech rotor kullanıyorum.
    frenler en alt seviye fakat rotorlarım shimano rotorlarının arasında en iyisi.
    öyleki rotorlar fren takımından pahalı :)
    sonuç olarak istediğim performansa ulaştım.

kısaca belirttiğiiz fren takımı "fazlası ile" iş görür.
    yarın öbür gün performansından şikayetçi olursanız önce balata sonra rotor değişimi yaparak daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Yasin Görcü bunu beğendi.
  4. Nazif KOÇ

Nazif KOÇ Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    SHIMANO M596 DEORE HİDROLİK DİSK FREN TAKIMI kullanıyorum.. Gerçi kullanmaya başlayalı 2 gün oldu.. İlk disk fren denemem.. Gayet memnunum.. Balatalar çabucak biten birşey değil.. Bittiğinde de değiştirilebiliyor.. İnternetten videolarını izleyip evde kendin bile değiştirebilirsin..

5. Behram Belek

Behram Belek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende arka balatalar 2500 km civarı gidiyor. Önlerin ömrü çok daha uzun. Bir fikir versin diye yazdım. Yol ve kullanım şartlarına göre daha uzun ya da daha kısa sürede bitebilir. Isınma konusuna gelince elbette sürtünme sonucu ısınma oluyor ama bunun size bir etkisi olmaz. Her türlü inişte gayet yeterli frenleme yaparlar. İniş sonrası rotoru elle tutmaya kalkmadığınız sürece ısınma bir problem değil.

6. kubilay Şahinbey 1998

Seviye:
    Yani birde yag problemi var mı. Cinku cok heves ettim. Yumuşacık olması dikkate alınır. Ama aralık mi boşalma mi frende oluyormus. Birde ogrenci adamim cok masrafliysa almiyayim daha iyi. Ne kadardir. Ve ng 550 iyi midir.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Baki S.

Baki S. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bahsettiğiniz frenden kullanıyorum v frene göre çok rahat ve performanslı ama şehirde kullanım için hidrolik biraz lüks v fren gayet yeterli imiş. V frenin bakımı ayarı çok daha kolay kaliteli bir pabuç alıp kendiniz değiştirebilirsiniz gerektiğinde. Hidroliğin balatalarının da değişimi kolay ama detay olan ayarı biraz daha tecrübe istiyor ve yağ değişimi var bu konularda servis ya da tamirci desteği almanız yüksek ihtimal gerekebilir.

8. Koray BASKIN

Koray BASKIN Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hidrolik fren gerçekten oldukça konforlu bir sistem. Tek parmakla bile frenleme yapabilirsiniz. Ama bende şehir kullanımında hidroliği gereksiz bulanlardanım. Yağmur çamurda kullanmayacaksanız iyi bir pabuçla (örn. baradine) çok başarılı v frene sahip olabilirsiniz. Kendiniz bile gerek gördüğünüzde ayar yapabilirsiniz. Ama hidrolikte bilginiz yoksa usta ellerin müdahelesi gerekecektir. Havası alınması gerekebilir, yağ kaçırabilir. Hele ki yağ rotora değerse tamamem temizlenmeden kullanılmamalıdır. Rotorda en ufak bir yamulmada ses yapmaya başlar ve fena rahatsız eder, az da olsa hızlanmanıza engel olur. Ama bakımlarını aksatmazsanız da uzun süre sıkıntısız kullanırsınız. HD bir miktar daha ağırdır ama bisiklete de çok yakışır :) Akort ayarınız kaçsa bile sorun yapmaz.

Koray BASKIN

9. kubilay Şahinbey 1998

Seviye:
    bakın açıkça söyleyin bana yada ben size neler yapıcağımı anlatayım bisikletle.
    1) arkadaşlarla mahalle aralarında saatlerce turlarız.
    2) arada sırada 3 haftada 1 kez özdilek,konak,çankaya gibi yerlere ineriz. sahiden vururuz bisikleti tüm gücümüzle inciraltı balçova falan. ( bu yaz acayip çok gidecez)
    3) asfaltlarda gece özellikle arabaların olmadıgı zaman kaldırımlarda takılırız.
    yani arkadaşlar benim amacım bunlar. bunlara göre hidrolik disk fren fazla ise ve gereğinden bile aşırı ise söyleyiniz. yavaş yavaş kafamda şekillenmeye başladı olaylar. zaten hidroliğin bakımı zormuş. ve ben bu tür durumlardan nefret ederim. tamam v brake alalım dedik 1 kişi şey demişti daha iyilerinle değiştirirsin diye? zaten 700-800 tl lik bisiklette daha iyi nasıl v brake olabilir ki? yorumlarınızı bekliyorum. HİDROLİK OLMASSA KAFAMDA ŞEKİLLENEN BİSİKLETLER.
    1) SALCANO NG 650 26V
    2) KRON XC 150 ( TEK KAT JANT ! )
    3) KRON XC 250 (VİTESİ VE FRENLERİ SORUNLU DİYORLAR)
    4) bianchi speed 4000 ( SPEED LERE GENELLİKLE DIŞI İYİ İÇİ BERBAT DİYORLAR)
    5) Salcano Astro 210 V 26 ( ÇOK ÖVÜLÜYOR AMA TEK JANT )
    6) Carraro Force 500
    7) Kawasaki Image 26 (TEK KAT JANT ! )
    8) Mosso Wildfire V Turney 26 ( TEK KAT JANT ! )
    9) Kawasaki Ravel 3.0 26
    10) Salcano Astro 40 26 ( hasta oldum ) hidrolik ama bilmiyorum nasıldır performansı?

10. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    O kadar araştırmışsın ama seni üzmek zorundayım:
    Dediğin gibi sürekli asfaltta gideceksen ya yol bisikleti al ya da şehir bisikleti/trekking bisikleti. MTB alma.
    Kalın kadro, kalın tekerlek, hidrolik fren pek işine yaramaz. Ağırlık yapar boşuna.

Carraro Sportive 224, Salcano City Sport ya da Decathlon yol bisikleti filan bakılabilir.

metin t. bunu beğendi.
  11. kubilay Şahinbey 1998

Seviye:
    hyr. sürekli yolda gitmeyeceğim merak etme. bende seni sevindireyim :D engebeli yerler çok bizim burda. dağlık araziler dolu.

12. kubilay Şahinbey 1998

Seviye:
    ArkadaŞlar mekanİk dİsk alsam ne tÜr sorunlarla karŞilaŞirim

13. Ahmet Enes Saraç

Ahmet Enes Saraç Üye

Seviye:
    Mekanik Disk Fren bence en kötülerindendir.Kaliteli bir V fren al mekanik disk frenden 10kat daha iyi kullan.Çünkü disk frende ötme sorunu var ve mekanik fren sert oluyor.fren yapmak için güç kullanman gerekicektir.

14. kahramancaliskan

kahramancaliskan Yeni Üye

Adı:
    Kahraman çalışkan
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    shimano accera'nın v fren ayaklarını kullanıyorum süper kadroya monte ediyosunuz vidalarken bacakları istediğiniz şekilde sıkın bacak sıkışmıyor ya bilmem işte anlatabildimmi

15. Ghost

Ghost Forum Bağımlısı

Adı:
    Ghost
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sert fren yapman gereken yerde sen farkında olmadan gayet güçlü sıkarsın :) kendimden biliyorum, mekanik kullanıyorum arka teker kafamın hizasına geliyor bazen, mecbur yoksa önüme çıkana çarpacam