Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Disk fren balata sürtmesi

Konu, 'Frenler' kısmında Eness27 tarafından paylaşıldı.

1. Eness27

Eness27 Yeni Üye

Merhaba arkadaslar 2hafta önce sedona 721 aldim 770 liraya soruma gelicek olursak arka disk frenler fren koluna basmayorken biraz tutuyor gibi oluyo tekeri cevirince hemen duruyor birde islik gibi bir ses geliyor forumu biraz arastirdim ama çözum bulamadim rotorlarimda yamuk değil acaba balatalari biraz geri cekebilme şansimiz varmı ? Frenlerim avid elexir 1

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Balatayı geri çekme şansın şöyle var. 5 numara alyan anahtarı ile kaliperin 2 vidasını gevşetiyorsun. Elinle sağa sola rahatça hareket ettirebilecek şekilde gevşettiğin kaliperi ayarlamak için arka fren kolunu bu haldeyken sıkıyorsun. Sonra kaliper vidalarını fren kolunu sıkılı tutarken sıkıyorsun. Sonra kontrol ediyorsun hâlâ sürtme var mı diye. Varsa işlemi sürtme olmayana kadar tekrarlıyorsun. Baktın olmuyor. O zaman ne yapıyorsun? Kaliper vidalarını söküp kaliperi eline alıyorsun. Sert plastik bir malzeme ile kaliper içindeki pistonları tek tek iyice geri ittiriyorsun. Bu arada fren koluna asla dokunmuyorsun! Pistonların içe tamamen girdiğindne emin olduktan sonra kaliperi güzelce rotoru ortalayacak şekilde yerleştirip önceki adımları tekrar edip vidaları sıkıyorsun. Bunları yaparsan %90 hallolacaktır sorunun. Hiç uğraşmayayım dersen daha 2 haftalık bisikletini yetkili servisine götürüp 2 dakikada ayar da çektirebilirsin :cool:

3. Eness27

Eness27 Yeni Üye

Yorumunuz icin tesekkurler yalniz her seyi anladim ama kaliperin 2vidasi kaliperin tam olarak nersinde oluyor

4. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir de siyah renk adaptör olur kadroya bağlanan yerde. O adaptöre bağlıdır yüksek ihtimalle. Kalipere dikkatli bakın kadroya sabitlendiği yerdeki vidayı gevşetin. Hemen gevşer zaten. Baktınız oynuyor kaliper doğru vidadır. Baktınız oynamıyor geri sıkın o gevşeyeni :D

5. Eness27

Eness27 Yeni Üye

Tesekkurler sorunu hallettim