Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidrolik Disc Hakkında Bazı Sorularım Olacak.

Konu, 'Frenler' kısmında burak durel tarafından paylaşıldı.

1. burak durel

burak durel Forum Bağımlısı

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Ben hidrolik disc li bisiklet alacağım arkadaşlar.forumda çok araştırma vs vs yaptım. genel konularda şimdi hidrolik fren sistemi konsunda kafamda bir kaç soru oluştu. bazı arkadaşlar problem yaşıyor . bazı arkadaşlar ise tam tersi çok met ediyor. hidrolik disk i. problem yaşayan arkadaşlar anladığım kadarıyla kendinleri onarmaya çalışıyor .problemi ve ilk deneyimleri anladıgım kadarıyla dier memnun olanlar ise bakımını öğrenmiş yada servise yaptırıyor diye düşünüyorum peki. sorunu olan arkadaşlara soruyorum acaba bu hidrolik disk lerin bakımını yapan servisler yok mu gerçekten kafam karıştı bu konuda herkez kendisi yapmaya çalışıyor madem kendiniz yapmak istiyorsunuz neden bir serviste bakımını yaptırıp aşamaları tek tek izleyip bir dahaki sefere kendiniz uygulamıyorsunuz.?? Hidrolik frenli bisiklet almalı mıyım almamalı mıyım ? hidrolik disk konusunda deneyimi olan ve kullanan arkadaşlardan yorumlar bekliyoruz..
    teşekkürler saygilar...

Ali ERDAL ve Turgay Ak bunu beğendi.
  2. burak durel

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    evet arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

Ali ERDAL bunu beğendi.
  3. Ayhan Cihangir

Ayhan Cihangir Kıdemli Üye

Seviye:
    Dostum bende hidrolik kullanıcısıyım. Avid juice 3 takılı. Yalnız çoğu şeyde olduğu gibi bu sistemlerinde kalitelisi ve düşük kalitelisi oluyor. Bu yüzden modeli düşük bir sistem aldığınızda problem çıkma olasılığı daha yüksek. Benim görüşüm Juice 3 bile başlangıç seviyesinde. Yani o ayarın altında pek kullanılmamasını tavsiye ederim. Ben, videolardan ve forumda yazılanları okuyup bunları harmanlayarak bilgi sahibi oldum. Fren bakım seti aldım. 1-2 saat uğraştım acemiliğimi attım. Şu ana kadar frenimle ilgili hiçbir sorun yaşamadım inş bundan sonra da yaşamam. Hatta bunları yazmadan az once fren hafif bi hava yapmış onu aldım :) Birde servis yokmu demişsin, Bizim burda yani Kütahya da servis adı altındaki yer bırak hidrolik değiştirmeyi bi zincirin baklasını bile 15 dk da taktı, gerisini sen düşün :) ( Salcano )

burak durel bunu beğendi.
  4. burak durel

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hmm benimde alıcağım modelde avid juicy elixir 3 var.

Ali ERDAL bunu beğendi.
  5. Ali Aktürk

Ali Aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Almanı tavsiye ederim.Gerçi ben dün zincirleri sıvı gresle yağlayım derken balatalara kaçırdım ve fren zayıfladı.Bugün söküp temizledim.Sanırım birazda hava yapmış olbilir.Yarın anlayan bir arkadaşa götürüp yaptıracam.Servise gelince Kaysri'deki servisler hakkında pek iyi şeyler okumadım nette.Bisikletçim de tavisye etmiyor buradaki servisleri.(Bu arada Kayserili arkadaşlar bildiği iyi servislerden yada ustalardan tvsiye ederse sevinirim.)Kendim söküp temizledim ama yağ değiştirmeyi göze alamadım acemiyim ve fren seti çok pahalı.Ama yarın usta yaparken bakacağım ve öğreneceğim.Kafama takılan olursa sorarım,öğrenirim.Bir daha da kendim değiştiririm... Ama almanı kesinlikle tavsiye ederim.Hem şık, hem harika tutuyor....

6. Ali Aktürk

Ali Aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Ayhan bey havasını almakla yağı değiştirmek aynı işlemlere mi tabii?

7. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hidrolik sistem al direk kafadan Rahatlık ve konfor '' Sürtme işini kafana takma vallahi ben çok memnunum Avid 7 var ' sorun çıkarmıyor tabi bir az pratik şart.

8. burak durel

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hmm artık bu pratiğide turlara katılarak daha bilgili ve hidrolikten anlayan abilerimiz sayesinde öğreniriz inşallah.

Ali ERDAL bunu beğendi.
  9. Ayhan Cihangir

Seviye:
    :) harmanlama yapmışsın. Avid elixir juice 3 ün kat kat üstü dostum yüksek sistem. Sen baya pahalı bişey alıcan heralde hadi hayırlı olsun :)

10. Ayhan Cihangir

Seviye:
    Dostum hava alma işi benim bildiğim yağ değişiminden sonra yapılıyor dediğin gibi yine sırasıyla aynı işlemleri uyguluyoruz ama yağ değiştirmek yerine sadece havasını alıyoruz yani son işlemi uyguluyoruz. Benim yaptığım bu şekilde.

Ali Aktürk bunu beğendi.
  11. Ayhan Cihangir

Seviye:
    Forumda paylaşılmıştır ama yeri gelmişken söyliyim, disk sürtmesi bazen diskin yamukluğundan da kaynaklanabiliyor. Çok dikkatli bakarak bu anlaşılabiliyor. Düzeltme işlemini elinizle bile yapabilirsiniz.

12. burak durel

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    mekanizmanın ismi zaten yazdığın gibi
    avid elixir 3

13. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Şu an 2 adet mtb bisikletim var. Biri hidrolik disk, diğeri v fren.
    Hidrolik frenin son 1 yılda çıkardığı masrafları yazayım.
    Hayes marka ön hidrolik frenim yokuş aşağı inerken boşaldı. Kime götürdüysem de yapamadı. Yenilemek zorunda kaldım. 200tl.
    2 kere balata değiştirdim. 80tl.
    Faydasını ise sadece ormanda çamurda ve yağmurda gördüm. Normal kullanımda v fren ile performans farkı yok bence. Hatta ağırlık dezavantajı var.
    V frene bir kuruş masraf yapmadım şimdilik.

Sonuç olarak V fren tavsiye ederim. Mümkün olduğunca v frenli bisikletimi kullanıyorum. Masraf çıkaracak diye disk frenliyi kullanamıyorum :) Bir de disk fren sürekli ayar istiyor. Ayarlıyorum bir hafta sonra disk yine rotora sürtmeye başlıyor.

14. burak durel

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hmm. bu hidroliğin zararını gören kadar faydasını gören de var anladığım kadar ..

15. Bahadır Kubaş

Bahadır Kubaş Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben V frenlerimle mutluyum arkadaş :D
    o değilde herkesin dediği gibi bakımı zor hidroliğin ben çook duyuyorum bunu. Burakcığım hadi hayırlı olsun inşallah sana arıza cıkarmaz alet :D

16. burak durel

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    eyw. bakalım deneyelim görelim :D

17. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ya bağzı arkadaşlar sanki hergün hava yapıyo gibi konuşmuş giderken fren boşalmış 2 kere balata değişmiş bir kere fren kolay kolay hava yapmaz sürtme problemi derseniz cözümü 1dk vidaları gevşet freni sık vidaları tekrar sık:D 2 kez balata değiştiren arkadaşda bunun nedeni disk i arazide v yi asfaltta kullanman olabilirmi heleki bide yumuşak balata kullanıyosan cok normal fren boşalma işine gelince hala cözemedim onu şu an xt hidrolik kullanıyorum yeni aldım aldığım gün malesef zinciri temizlerken yag sıcrattım ses yapıyodu cözüm 3 dk bundan önce 2000+km brm 445(shimanonun en alt seviyesi ) kullandım bunun 800 km den fazlası arazi olmak üzere daha balata %60-70 duruyodu ve en ufak bi hava civa yapmadı birkere hidrolik kullanmak için neden aramaya gerek yok iki fren kolunada bi basın anlayacaksınız ne demek istediğimi hidrolik freni kesinlikle alın v frenin tek avantajı akort yaparken işe yarıyo:D

Murat Koç ve burak durel bunu beğendi.
  18. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Dediğim gibi disk frenli ve v frenli iki bisikletim var. Ben fazla para verme, v fren al derim. Araziye sık girerim dersen disk kaçınılmaz ama diğer türlü ihtiyaç değil, tamamen zevk. Okmeydanındayım. İstediğin zaman da test ettirebilirim.

19. burak durel

Adı:
    Burak D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben araziye girerim diyorum zaten araziye girmeyecek olsam yol alırdım yani önceki bisikletim yol bisikleti idi ince teker mtbye geçiş yapıyorum yol dan.

20. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Baradine v fren kullanıyorum çok memnunum gördüğüm kadarıyla kuru ortamda hidrolik diskten pek farkı yok, ayrıca jant yanakları disk çemberlerine göre daha az ısınıyor, 2 arkadaşımında scott unda shimanonun hidrolik diski mevcut aynı bayırı inerken arkadaşım durmakta güçlük çekti disk aşırı ısıdan camlaşmış, yol düzlendiğinde zar zor durdu ve çok ciddi bir yanık balata kokusu geliyordu, diğer scott ıda test ettiğimde arka kaldıramıyacak kadar güçsüzdü. Gördüğüm kadarıyla bakımsız yada alt seviye hidrolik frenler çok çabuk sorun oluşturuyor ve masraflı, baradine v fren gayet iyi, ani frenlerde 2 freni sıkarak arkayı kızaklamak yerine dengeli bir şekilde tamamen ön freni sıkıp arka kaldırıp daha kısa mesafede duruyorum, hidrolik frende takla atma riski daha fazla özellikle panik anında takla atan çok. Çamurlu yada ıslak yerler dışında gerçekten gereksiz, v fren kollarında da çok aşırı bir güç harcanmıyor hidroliğe nazaran, hidroliğin daha konforlu olduğu kesin tabi.