Hidrolik bacak ve donma (Yardım)

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar daha öncede maşamın (rs. dart3) donduğuna dair konu açmıştım güzel fikirler çıktı ancak asıl sorunun hidrolik bacaktan kaynaklandığı kesinleşti. Forumda bir arkadaş hidroliği boşaltmış ve donma sorunu yok olmuş, tabi (sağ bacaktaki) rebound ve lockout özellikleri iptal olmuş.

Sanırım sorun şöyle gerçekleşiyor, maşa içindeki hidrolik soğukta katılaşıyor ve hidroliğin vana kısmından giriş çıkışı zorlaşıyor, ister istemez bir nevi rebound olmuş oluyor. Çözüm olarak içindeki hidrolik yağın değiştirilmesi yada inceleştirilmesiyle çözülebileceğini düşünüyorum. Piyasada bu sorunu çözebilecek maşa hidroliği yağı varmıdır acaba ?
Daha değişik çözüm üretebilicek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Scudo

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@Semican Baydur

Peki bu amartisör yağları, süspansiyon içinde, hem yay kısmında hemde hidrolik çalışan kısımdada aynımıdır. Mantıken düşündüğüm zaman sonuçta hidrolik yağın daha farklı olması gerekiyor gibi geliyor bana bilmem doğrumu ? .

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Semican Baydur

her 5w-30 yağ işe yaramaz...amortisör yağları bir nepze özeldir.google baktığınızda pit-stop sram motorex vb firmaların fork oil olarak belirttiği yağ vardır... Her yağ maşada kullanılmaz haberiniz olsun...(tavisyem motorex yağları çok pahalı deil litresi 30-35 lira arası.axonda kilit yerine 75 ml istiyor..Düşünün kaç defa değiştirebileceğinizi...)

not: maşa yağlarının diğerlerinden farkı köpük yada hava yapmaması hidrolik yağları gibi ama o kadar sert değil daha akışkanlar...

Tepki
26
ılk once dondugundan tam emın olman gerektıgı kanısındayım ve genel yag ısı yapan bır yerde eyer yag donuyor ıse donmayan bır yag bulabılırsın (

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@djmakoshark

Donduğundan ve donmanın sağ hidrolik bacaktan kaynaklandığına kesin eminim. (Oda sıcaklığında normale dönüyor ve bi arkadaş sağ bacaktaki hidroliği boşaltmış donma kesilmiş başlıkta belirttim zaten bu konuyu )

Sorun yaylı bacaktaki yağın donmasından kaynaklanmıyor, sağ bacaktaki hidroliğin katılaşmasından. Yani sorun normal yağdan kaynaklanmıyor zaten hidrolik yağından kaynaklanıyor.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mustafa şükrü yıldırım

Sertleşmesi Lock out kartuşundan ise olabilir ki için deki yağı boşaltsanızda gene maşa yağı koyun... RS nin sitesinden maşınız için gerekli dökümanları indirin bakın hang, yağı tavsiye ediyor siz onun yerine ne koyabilirsiniz onları araştırın isterseniz...