Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hidroli fren alacağım kararsızım acil yardım lütfen.

Konu, 'Frenler' kısmında OzzYMKL tarafından paylaşıldı.

1. OzzYMKL

OzzYMKL Forum Demirbaşı

Seviye:
    700 tl ye kadar bütçe ayırdım modeller avid juicy ultimate,carbon avid code, avid elixir(cr ve r arasındaki fark nedir?),shimano xtm 775 ve bu seviyedeki maguralar hepsinin sürüş tarzları farklı biliyorum ama ben tutuş gücü,ağırlık bakım ve yedek parça bulma kolaylığı açısından yardım isteyeceği.Kullanan arkadaşlar görüşlerini yazarsa memnun olurum yada içlerinde en ucuza alabileceğim ideal set hangisidir yardımcı olursanız sevinirim.

2. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Seçenekler dışında ama ben daha yeni Hayes Stroker Carbon taktım bisiklete.. Netteki genel yorumlar Avid'e göre daha üstündü, o yüzden tercih ettim.. Ah bi de çok psikopat göründükleri için tabiii! :D Daha ancak bir test sürüşü yapabildim, açılana kadar beklemek lazım ama ilk intiba hoş.. Dozajı çok rahat, montajı ve ayarı da süper basitti. Tek sorun yedek parça olabilir; illa ki yurtdışından getireceksin, bir de hortumları kısaltmayacaksın, geldiği gibi kullanacaksın onu anladım..
    Mantıklı düşünürsen en iyi tercih Shimano herhalde ama o da standart bir parça olur, sen karar ver..

OzzYMKL bunu beğendi.
  3. OzzYMKL

OzzYMKL Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hayesi yurt dışından mı getirttin komple?Yoksa sadece yedek parçası mı yurt dışından?

4. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Evet, komple yurtdışından getirttim. Ebay'den..
    Ayrıntıları özel mesaj attım ;)

OzzYMKL bunu beğendi.
  5. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    tek avid için konuşabilirim.
    juciy ultimate ve carbon arasında ağırlık farkı var. code 4 pistonlu o dahada ağır ama inanılmaz fren kuvveti vardır. elixir ler ise juicy lerin yeni ismidir. bundan sonra juicy üretilmiycek. bundan sonra yedek parça sıkıntısı yaşayabilirsiniz. code da hd bisikletlerine bile fazla geliyo juicy takıyolar. bence elixir almanız en mantıklısı. piston yapıları kulanımı görünüşü ve ağırlığı juicy lere göre daha iyi. bir çok seçeneği var. tam olarak modellerini bilmiyorum ama carbon kollu olanı tam size göre diyebilirim hem hafif hemde üzerinde ne ayar ararsanız var. avid lerin bakımları daha kolaydır. yedek parça sparişe göre geliyor sanırım. ama bi yere çarpıp kırılmadığı sürece yedek parçaya ihtiyaç duyucağınızı sanmıyorum. hortumda sorun çıkarsa shimano xt-xtr hortumlar avid lere uyum sağlıyor. şahsen ben kendi juicy 7 imde xtr hortum kullanıyorum. ve dot5 yağ kullanıyorum. hiç bi sorun da çıkarmadı 1yıldır.

OzzYMKL bunu beğendi.
  6. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yazmış olduğun ve yazmadıkların dahil tüm frenlerin yedek parçalarını buradan bulamazsan ebay den veya yabancı online satış mağazalarından sorunsuzca temin edebilirsin. Tercihinde servis ve yedek parça olayına fazla takılma.

Verdiğin listedeki en iyi frenler Avid Juicy Ultimate ler. Avid Elixir C ile CR arasında pad mesefasi ayarı ve karbon kollar var. Kısaca CR modeli gerek ayar opsiyonu olsun gerek hafiflik daha iyi ama üretim kalitesine baktığında malesef Juicy ultimate ler kadar değiller. Bir ara Elixir CR lere niyetlenmiştim ama üst seviye için bana biraz ucuz ve kalitesiz görünmüşlerdi. Avid Code ise Avid'in fazla güç isteyenler için ağır topu oluyor. Buna muhtemelen senin ihtiyacın olmayacak.

Maguralar güzel ve hafif ama pahalılar ve bence kaliper tasarımları çok başarılı değil. Tozlu topraklı ortamlarda sorun çıkarabiliyorlar. Shimano işin içine fiyat girince cazibesini yitiriyor. XT 775 lere vereceğin paranın yarısına çok daha iyi başka markalardan frenler alabilirsin mesela Hayes Stroker Ryde veya Trail. İlla Shimano olsun dersen 700 tl ye rahatlıkla XTR alabilirsin. XTR ergonomi olarak çok daha başarılı ve özellikle rotorları belkide en iyisi.

Hayes'lere gelelim. Stroker serisi gerek görüntü olsun gerek performans cidden çok başarılı. Serinin hepsi görüntü hariç performans ve ağırlık olarak aşağı yukarı aynı sayılır. İşte bu yüzden Carbon kollu Stroker bence geresiz şekilde pahalı.

Ve son olarak sen yazmamışsın ama ben ekliyorum bisikletine takabileceğin en iyi frenleri Formula yapıyor. Eğer bulabilirsen herhangi bir modelini hiç düşünmeden alabilirsin...

OzzYMKL bunu beğendi.
  7. OzzYMKL

OzzYMKL Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok teşekkürler güney abi ve diğer tüm arkadaşlar yurt dışı olayından keşke anlasam ama hiç araştırmadım bilmiyorum ingilizcem iyidir fakat gümrük olaylarında da oldum olası korkarım.Bu gidişle ultimate code ve elixir arasında tercih yapmam gerekecek.

8. OzzYMKL

OzzYMKL Forum Demirbaşı

Seviye:
    Abi elixir ya da ultimate alacağım sonuçta profesyonel downhill yapmayacağım code a gerek yok bütçe açısından elixir e daha yakınım ama kullandıysan bi sorayım dedim elixir in tutuş gücü nasıl yada ultimate ye kıyasla nasıl?