Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hıdırlar Köyü Ilıcaları #1

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Mustafa AKAN tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:
    Merhaba pedal dostları…

Uzun süredir pedallayarak gezdiğim yerleri sizlerle paylaşma düşüncesi aklımda vardı. Fakat fırsat bulupta anılarımı derleyip yazıya dönüştüremiyordum. Gezilerimi yazmaya karar verdikten sonra gezilerimde ayrıntılara dikkat etmeye, gezilerimde daha iyi gözlemci olmaya çalışarak, yeni rotalar denemek ve değişik yerler görmek isteyen arkadaşlarımıza fikir vermesi adına gezilerimi paylaşmaya karar verdim.

Gezilerinizi ve hayallerinizi ertelememeniz dileğiyle…

Hıdırlar Köyü Ilıcaları #1

Havanın bir o kadar kötü gözükmesine rağmen çıktım yola. Evden çıkarken yüzüme doğru esen sert bir rüzgâr vardı. Ara arada hava çiseliyordu. Aklıma şu söz geldi: “Herkes kendi adına bir şeyler yapmak ister ama pek azı bedelini ödemeye hazırdır.” Risk vardı, hava kötüydü, yağmur çiseliyor, başlayacak gibiydi, yıldırım bu yörelerde çok fazla düşüyor, belki yıldırım bile düşebilirdi. Bazen hemen eyleme geçmek, düşünüp de karar vermekten daha fazla şey kazandırabiliyor insana. Sonuçta güzel bir gezi oldu.

[​IMG] Uploaded with ImageShack.us

Hıdırlar Köyü; Çanakkale ilinin Yenice ilçesinin Akçakoyun beldesine bağlı bir köy. Özelliği; civarında termal su kaynaklarının, gür ormanların bulunması ve bunlara eşlik eden Kaz Dağlarının eşsiz kokusu... Hıdırlar köyünde 3 tane ılıca var size gösterebileceğim.

Birincisine; Akçakoyun’dan Hıdırlar Köyü ayrımına saptıktan 3 km sonra köye gelmeden beyaz çeşmenin yanından sola, dağa doğru giden yoldan ulaşılıyor. Hamam, yaşlı meşe ve çam ağaçlarının çevrelendiği bir alanda bulunuyor. Resimde görülen dikdörtgen, havuz benzeri kısım suyun çıktığı yer. Buradan borularla hamama su aktarılıyor. Suyun sıcaklığı 70 derece civarında. Kimi zaman bu kısımda köylüler ve bizim öğrencilerimiz patates ve yumurta haşlıyor. Sağ taraftaki yapı yıkılmaya bırakılmış eski taş hamam. Şu anda çatısı çökük ve kullanılmaz durumda, sol taraftaki beyaz yapı ise kullanılan hamam.

Hamam, köylü halka bedava, dışarıdan gelenler ise 5 TL ücret ödüyor. Hamam ve civarı Çanakkale’nin zenginlerinden İbrahim BODUR’A aitmiş. 2-3 yıldır Bodur’un buralara daha güzel, modern bir ılıca yaptıracağı söyleniyormuş ama hala gelişme yok. Boş yere harcanıp giden tonlarca sıcak su, başka ülkeler olsa kışın bu sıcak suyu, köyü ısıtmak için kullanırdı.
    Şu anda kullanıma açık olan hamamın suyunun, özellikle kadın hastalıklarına, erkeklerde kısırlık gibi sorunlara iyi geldiğini söylüyorlar. Bireysel odalar ve havuz, temizlik takıntısı olanlara göre değil, bu sıcakta mikrop mu kalırmış deyip girenlere ise bir şey olmadı:)

Hamamı işleten ailenin odun kesenlere hazırlamış olduğu sıcak çaya davet üzerine bende ortak oldum. Yanımda her gezide taşıdığım bisküvileri İsa Bey ve Güreş Hocamız İsmail Beyle paylaşarak çay keyfimizin tadını arttırmış olduk. Bizim arkamızda gözüken odalar eskiden pansiyon olarak kullanılırmış. Şimdi yıkık dökük, hayvanlara barınak oluyor.

Çayımızı bitirip ve hoş sohbet için teşekkür ettikten sonra ikinci ılıca olan, yamaçtaki kayaların arasından çıkan sıcak su kaynağına doğru yola koyuldum. Bu sıcak su kaynağına, ana kaplıca yolundan devam edip, yokuş tırmandıktan sonraki düzlükteki dereye indikten sonra ulaşıyoruz.

Sıcak sudan daha iyi yararlanmak için, su borular yardımıyla havuz benzeri yere akıtılıyor. Buradan çıkan suyun özelliği; deri ve cilt hastalıklarına iyi geliyor olmasıymış. Suyun taşların arasından çıktığı yeri görmeye ve fotoğraflamaya çalıştım fakat buhar yüzünden pek fazla bir şey görüntüleyemedim. Bende yamaçtan aşağıya inip bu şifalı suyla elimi yüzümü yıkayıp buradan ayrıldım.

Üçüncü ve son yer, beni en çok etkileyen, bulunduğum zaman içersinde en çok keyif aldığım, huzur bulduğum yer. Bu ılıca ormanın içerisinde doğal havuz yapmış ve topraktan kabarcıklar çıkararak havuzu besliyor. Suyun sıcaklığı ılık, havuzun birde devamlı müdavimleri var; su kaplumbağası ve kurbağa ailesi… Dışarısı kar fırtınayken havuzun ılık suyu onları koruyor. Havuzun hemen üstünde tarihi roma hamamı kalıntıları var. Bu kalıntı, bölgenin uzun yıllardır şifa bulmak ve yıkanmak isteyenlerin ılıca olarak kullanıldığını kanıtlar nitelikte.

İçinizdeki gezgin ruhun özgür olması dileğiyle…
    Hazırlayan: Mustafa AKAN

2. aykut sıgındık

aykut sıgındık Üye

Seviye:

3. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    çok kötü şartlarda hizmet veren bir müessese.şahsen ben hayatta yıkanmam o havuzda.ama sizin için iyi bir gezi olmuş.en azından güzel resimler çekmişsiniz.

4. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ne iyi etmişsiniz Mustafa bey Hıdırlar Köyü Kaplıcalarına doğru pedal basarak... Çok güzel bir bitki örtüsü ve sıcak su kaynakları... Güzel anlatımınız ve fotoğraflarınızla çok keyif katmışsınız gezinize. Umut beyin dediği gibi kaplıcanın koşulları kötü de olsa oraları görmek güzeldi, paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sanıyorum 2 ve 3 numaralı turlarınızda peşisıra gelecek... :in:

emre ersoy ve Mustafa AKAN bunu beğendi.
  5. vedat karakaya

vedat karakaya Kıdemli Üye

Seviye:
    değişik bir yeri tanıttınız bize , teşekkür ederiz...
    resimlere de iyice özenmişsiniz...
    gezilerinizin devamını bekliyoruz...
    sağlıcakla kalın...

vedat karakaya

6. Doğu Biçer

Doğu Biçer Kıdemli Üye

Seviye:
    Sabah Sabah Keyifle Okuyup Resimlere Baktım Herşey Harika Çok Teşekkürler..Hıdırlar Köyü Gerçekten Görülmesi Gereken Bir Yer..

7. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:

8. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:
    Beğenmenize sevindim. Buralar tam bir cennet. Bir gün birlikte gideriz belki.

9. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:
    Elimden geldiğince iyi şeyler aktarmaya çalışıyorum. Beğenin için teşekkürler Vedat abi.:)

10. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:

Ahmet Bey güzel sözleriniz için teşekkürler. Evet daha önce gezdiğim yerleri bir daha gezmem gerekiyor iyi bir paylaşım olması için, tam olarak aktarmak isteğim şekilde foto çekememişim. Devamı en kısa zamanda foruma gönderilecek. İyi günler.

Ahmet Salih Özenir bunu beğendi.
  11. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:
    Umut bey, şartlar gerçekten kötü. Ama dışardan büyük şehirlerden yabancılar, çok gelip giriyor bu yere. Bildikleri başka şeyler var galiba o yüzden ortamı çok önemsemiyorlar :eek:

12. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Çok keyifli bir anlatım ve harika fotoğraflarla güzel kaplıca turu yaptık.
    Elinize emeğinize sağlık. Yeni tur faaliyetlerinizi heyecanla bekliyoruz.
    Paylaşım için teşekkürler.

Ahmet Salih Özenir ve Mustafa AKAN bunu beğendi.
  13. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:
    Güzel sözlerin için teşekkürler Hakan Abi. Aynı şekilde bende senin turlarını ilgiyle takip ediyorum. İyi günler dilerim.:in:

14. ali albut

ali albut Aktif Üye

Seviye:
    Mustafa kardeşim ben yaklaşık 22 senedir çanakkaleye gelirim anzak kutlamaları için ama 2 veya 3 gün kolinde kalıp kutlamalardan sonra ya istanbula yada ankaraya döneriz ben böyle bir kaplıca olduğunu senin sayende öğrenmiş oldum ellerine sağlık teşekkürler
    saygılar
    ali baba

Mustafa AKAN bunu beğendi.
  15. haluk ergelen

haluk ergelen Üye

Seviye:
    Mustafa bey bahar aylarında aynı rotayı düşünürseniz İDA Bisiklet Dostlarından size eşlik etmek isteyenler olacaktır. Agonya ovası görülmeye değer, çok güzel parkur. Şahsen birkaçgün o bölgede kamp yapmak isterim. Balıkesir 10 Riders Motor Festivali de bu sene Akçakoyun da olacak sanırım. Temmuz ayının ortalarında şimdiden bilginiz olsun. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Mustafa AKAN bunu beğendi.
  16. emre ersoy

emre ersoy Forum Bağımlısı

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Keyifle takip ettim çok güzel görüntüler,kesinlikle görülmesi gerekiyor.

17. Yunus YILMAZ

Yunus YILMAZ Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel resimler
    arkadaşın dediği gibi hıdırlar köyü gezilesi bir yer
    çok şanslı köy sakinleri
    paylaşım için teşekkürler....

Mustafa AKAN ve Doğu Biçer bunu beğendi.
  18. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:
    Haluk bey desteğiniz için teşekkürler. Ben buradayım sürekli hafta sonları ikimizede uyacak bir günde beraber pedallayalım. Kamp atılcak gezilcek çok yer var. Bügün şelaleye gittim. Onunda paylaşımını yakında yapıcam. Geçen yıl mayıs ayında Akçakoyunda benim arkadaşım motor festivali düzenledi. Bu yılkinden
    haberim yok. Sağlıcakla kalın.

haluk ergelen bunu beğendi.
  19. Mustafa AKAN

Mustafa AKAN Üye

Seviye:
    İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim... Bol pedallı iyi günler.

20. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş tebrik ederim sağlıklı ve bol pedallı günler.