Hiç kaza yapmamak

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar ben KRON XC150 yani giriş seviyesi, görüntüsü güzel bir MTB bisikleti ile başlangıcımı yaptım.
1 senedir bisiklet kullanıyorum ve haftada 4 gün kadar, her defasında 15KM ve üzeri yol yapıyorum.

Bisikleti genelde trafik halindeki yollarda sürüyorum, tam iş çıkışına denk geliyor.
Elimden geldiğince profesyonel gözükmeye ve olmaya çalışıyorum.

Bu zamana kadar çok hadise olmuştur, hepsi de bazı taksici ve dolmuşların magandalığı ve bazı insanların dikkatsizliği yüzünden oldu.
Ancak ben zamanında fark edip doğru adımı attığım için başıma hiç kaza bela gelmedi.
Yalnızca bir kere yağmurlu havada viraja giriş kayıp düştüm. Ki bu da amatörlüğümden kaynaklanıyordu.
O gün bu gündür ne yerle, ne de bisikletimin bir araba ile temasım olmamıştır.

Yani kazasız belasız kullanıyorum. Kesinlikle amatörce tepkiler vermiyorum. Serseri çocuklar gibi sorumsuzca trafik sörfü yapmıyorum.
Çok şükür hiç kazam olmadı.

Çoğu eksiğimi tamamladım, kask ve eldivenim kaldı. Onları da tamamlayınca gerçek bir profesyonel olma yolunda ilerleyeceğim.
Var mı önemli gördüğünüz bir öneriniz.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çoğu eksiğimi kapattım demişsin ama bence en büyük eksiğin 1 senedir eldiven ve özellikle kask olmadan bisiklet sürmek. Hiçbir şey için geç değil, öğrenci olduğunu düşünerek şunu öneriyorum eğer ebeveynlerin sana kask almaya yanaşmıyorlarsa, harçlıklarından artırıp kendine bir kask almadan bisiklete binme.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ebubekir sözbir

Kask, eldiven, gözlük, forma, tayt vs. gibi şeyleri giymek olabilir sanırım profesyonel gözükmekten bunu anlarım.
Profesyonel görünmek bence işe yarıyor daha fazla dikkate alıyorlar diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Sevgili kardeşim, şu ana kadar kaza yapmamış olmanla profesyonellik arasında çok bi bağ yok açıkçası. Trafiğin yoğun olduğu saati vurgulaman, sürekli doğru hamleler yaptığını söylemen falan çok doğru değil bana kalırsa. Zaten akan trafik içinde bisikletle yapacağın bir kazadan sonra başka hakkın kalmayabilir... Tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamak lazım anlayacağın.

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar, genç arkadaşımızın şevkini kırmayın lütfen.
Sayın Gökhan Akkaya siz de bisikletinizi başta kask ve eldiven olmak üzere tüm güvenlik önlemlerinizi alarak kullanın.
Siz çok iyi bir sürücü olsanız da sizin ifadenizle profesyonel bir şekilde sürmeye çalışsanız da trafik içinde her an bir tehlikeyle karşılaşabiliriz.
Uzun yıllar kazasız belasız sürüşler dilerim.

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
1 sene suresince kask eldiven olmamasi buyuk eksik. Ancak ikisinin de kisinin tercihine kaldigini unutmamak lazim. En azindan trafik icinde duzgun dikkatli bir sekilde kullanmaya calisma cabasi icerisinde olman, kural vb umursamadan araclarin arasindan dikkatsiz sekilde surmemen, ayrica bunlari genc yasindan dusunuyor olman guzel.

Profesyonellikten kastin, dogru ekipman ile surmek diye tahmin ediyorum. Bence de sevk kirici yanitlara gerek yok. Kimse kask-eldiven takmak zorunda degil. Tabii siddetle tavsiye ederim.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Gökhan Akkaya

Bu kısıma sonuna kadar katılıyorum. Trafikte genelde sorun yaşayanlar, bu şekilde kurallara uymadan bisiklet kullananlar.
Sen kırmızı ışıkta durmazsan, arabaların önüne atlarsan; aynı araba 10dk sonra yakaladığı yerde seni sıkıştırır.

Ben trafikte hem araba kullanıyorum, hem de bisiklet. Kurallara uymayan taşıtlara saygı göstermem ben. Kırmızıda geçen adama tolerans göstermem. Emniyet şeridinden giden arabayı önüme sokmam. Aynı şeyi bisiklet kullanırken de beklerim. Işıklarda durmak falan, zor işler değil bunlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bence tamamiyle şans.
bende bir çok şey kulladım 2 yıl bisiklet motor araba vs.

2 tekere binerken bir abim şunu söylemişti ;
kesinle düşüceksin ama nasıl düşüceğini bilip soğukkanlı olursan en az yara bere ile atlatırsın.

bisiklete binerken bende eldiven gözlük kask vs kullanmam.
kaza yaşadımmı, yaşadım.

ama hep 1 sn öndeydim olaylardan önce.
bikere ıslak yolda ön teker kaydı virajda , atladım bisikletten..
bisiklet 1 range roverın arkasına girdi bense ayakta izler vaziyetteydim.

olaylardan ders çıkar.
şansın herzaman yanında olmaz.

ör : yağmurda 15km hızı geçmemeyi ben bu kaza ile öğrenmiştim...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kask takmadığı için zarar gören, hayatını kaybeden birçok insan var, ama kask taktığı için alerjiden, sıkıntıdan yada çevredekilerin meraklı bakışlarından zarar gören kimseyi durmadım ben.

Hakan Beşikçi

Daimi Üye
Tepki
134
Uzun turlarda daha dikkatli olmak lazım, bir süre sonra yorgunluktan etrafta olup biten farkedilmiyor

• Beğen
Tepkiler: Sefa

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ben kaza yapmadığım her anın beni ileride yapacağım kazaya/kazalara biraz daha yaklaştırdığını varsayıp ona göre önlemimi alıyorum. ne yazık ki dikkatli olmak sizi ancak sizden kaynaklı kazalardan korur, trafik ise binlerce katılımcısı olan bir organizasyon.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar kask üzerinden olumsuz yorum alacağımı çok iyi biliyordum ancak yinede özellikle belirttim.
Yorumlar için teşekkür edip hemen kask konusuna geçeyim.

Ben kask alacaksam da en az 150-200 TL harcayıp gerçekten dışarıdan güzel gözüken ve gerçekten kafamı koruyabilecek bir kask almak isterim. Farkındayım, dışarıdan güzel gözükmesine çok özen gösteriyorum ancak bu kötü bir şey değil.
Çünkü trafikte benim gibi bisiklet sürücüleri çok az. Ben çocuk değilim artık, 18 yaşımıza gireceğiz, bir farkımız, farkındalığımız olsun istiyorum.

Şuan HD fren sistemine geçiş yaptım, o zaten 200TL :) Konu açmıştım, bilenler bilir, yardımcı olanlar olmuştu sağolsun. Eldiven kullanmama sebebim ise sıcaklardı, havanın soğuması ile eldivene ihtiyacım olduğunu fark ettim.
Artık yazın da, en azından kısa parmak kullanacağım.

Profesyonellikten kastım ise şu :

Tayt değil ancak aynı işlevi gören, daha kırmızı-siyah renkli falan, yani dışarıdan hoş gözükecek bir altlık.
Üst içlik olarak Decathron sistesinden aldığım, teri alan içlik.
Üzerine çeketim var, rüzgar ve su geçirmeyen, onun da dış görünüşü siyah ve kırmızı ağırlıklı
Onun üzerine polar boyunluk
Önde 2000 lümen bataryalı lamba
Arkada 4 adet küçük çakar LED ( 2 tanesi çatallarda, 2 tanesi selede )
Ayrıca bisikletimin bakımını da yapıyorum sürekli.

Bu şekilde trafiğe çıkmaktayım ve frenlerim de gayet iyi. Tek eksiğim iyi bir kask ve iyi bir adet eldiven.
Arkadaşlar yine bilir, eldiven için konu açmıştım. Dikkat edilirse 20 liralık sıradan ürünlere yönelmiyorum genelde.
Dışarıdan hoş gözüksün istiyorum, amatör görüntü oluşturmasın istiyorum.

Ben edebildiğim kadar dikkat ediyorum, yayalara yol veriyorum, şerit değiştirirken mutlaka elimle ikaz ediyorum.
Ve gerçekten de saygı gösteriyor insanlar, sen şerittesin dışarı çık falan diyemez kimse çünkü o imkanı vermiyorum kimseye.
Trafiğin akışını kesinlikle bozmuyorum, önümdeki araca yetişemeyeceksem mutlaka sağ şeride geçerim.
Tek şerit bir yol ise gerekirse kaldırıma çıkarım.

Buna rağmen gereksiz taksicinin teki, bilerek önüme kırma cesaretini gösterebiliyor. Tabi alıyorum plakasını 153, hoop oradan Trafik şubeye kaydı açılıyor.
Bizzat benim babam da taksicidir, ve ben de babama o kültürü kazandırmaya çalışıyorum.

Bakın buraya dobra dobra yalansız yazıyorum, tayt giyme muhabbetlerinden babam da hiç haz etmez. Çünkü adam bu yaşına kadar hiç bisiklete binmemiş, tayt giymeyi kötü bir şey gibi algılıyor.
Yinede hiçbir bisikletçiye saygısızlık etmez, yol verir. Sadece tayt giymelerini yadırgayamamış nedense :)
Ona da anlatmaya çalışıyoruz bazı şeyleri :)

Arkadaşlarımdan yahu sanki 100km hızla gidiyorsun, ne kaskı diyen gereksizler de var elbette.
Çünkü beni öyle biri olarak görmüyorlar :) Onların tanıdıkları Gökhan bisiklet sürmez, onların tanıdıkları Gökhan kask takmaz, onların tanıdıkları Gökhan'a bir şey olmaz.

Ama işte ben onların tanıdıkları Gökhan değilim. Kim ne derse desin ilk imkanımda alacağım kaskımı. Eldiveni zaten aldım sayılır.
Kask alamama sebebim ise telefonumu kırmış olmam, 450TL para istiyor servis. Fotoğrafını atabilirim isterseniz :)
İyi bir kask için de gelecek ay ile birlikte 150TL ayırmayı düşünüyorum, staj yaptığım için ve ailem iyi miktarda maaş verdiği için para sıkıntım yok çok şükür.

Bir tek bisiklet sevdam var, ölmeden tadını çıkartmak istiyorum, hatta ve hatta tadını çıkarırken ölmeye bile razıyım. Ve gerçekten yaptığım işten muhteşem keyif alıyorum.

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Profesyonel olmak falan filan oralara hiç girmiyorum trafikte bisiklet veya herhangi bir taşıt kullanırken 2 önemli kural vardır

1- Kararsız kalma, doğru veya yanlış farketmez o anki durum içinde kararını ver ve hamleni yap ortada kalmak her zaman daha kötüdür.
2- Kazaların çok büyük kısmı 2 hatanın birleşmesi ile ortaya çıkar, sen hata yapmazsan başkasının hatasını kapatırsın, senin hata yaptığında karşındaki dikkatli biriyse o da senin hatanı kapatır.

Kullandığın aracın kapasitesini ve limitlerini bilerek bu dediğim 2 kural çerçevesinde kullanırsan kaza yaşama ihtimalini çok çok büyük oranda azaltırsın. Kaskını ve eldivenini de mümkün mertebe ihmal etme. Lazım olduğunda kafanda olmayan kask çok ağır bedeller ödetebilir.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Once guvenlik genc kardesim...Bu yuzden kasksiz ve eldivensiz kesinlikle bisiklete binme...Bu senin iyiligin icin...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yeni yıldan sonra lisans çıkarıp mtb yarışlarına katılacağım kısmetse

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Akkaya

Gökhan selam

Yaklaşık 2 ay önce yaptığım kazayı kısaca anlatayım sana.

Sokak olarak tabir edebileceğimiz bir yolfda, yolun en sağından ilerlerken sol tarafımdan araç hızla geçip, önüne çıkan aracı fark ettiğinde hem benim önüme attı kendini hemde ani fren yaptı. Yapacak birşey yok. Arkadan girdim arabaya. Ogün beni kurtaran iki şey eldiven ve kaskımdı. Bisiklet üzerinden fırladıktan sonra araba ile yol kenarındaki duvar arasında kaldım. Düşerken zaten ilk olarak yere elini atıyorsun..

Umarım anlatabilmişimdir.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Zaten bugün eldivenimi sipariş ettim, motor eldiveni katagorisinde aratınca çok daha iyi sonuçlar çıktı karşıma, 2 güne gelir kargo ile.
Tek eksiğim kask kaldı, zaten havalar biraz soğuk, fazla binemiyorum. O arada da kaskımı tamamlayacağım.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Berke K.

Ben de aynı görüşteyim, daha fazla insan yerine koyuluyoruz bu şekilde, bu yüzden aldığım eldivenin bile desenine dikkat ederim, görüntü önemlidir benim için.