Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hibrit bisikletimi satıp yol bisikleti almayı düşünüyorum, yardım...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Süha tarafından paylaşıldı.

1. Süha

Süha Misafir

Konunun yeri burasımı bilemedim uygun yere taşınırsa sevinirim şimdiden teşekkürler... Arkadaşlar, geçen sene 2013 Ağustos ayında Fuji 1.3 marka bisiklet aldım, daha çok yola yakın şehir bisikleti olur kendileri. (uzun turlara çıkma gibi bir hedefim vardı.) Kendisinden fazlasıyla memnunum ama kış ayı boyunca kullanamadım (Okul, boks vs) şimdi ise isteğimin safkan bir yol bisikleti olduğuna karar verdim. (Kondüsyon açısından kullanacağım.) Kıl bir adamım bisikletim oldukça temiz ve 1 yıllık değil topu topu 3 aylık flan, 3 ayın da 2 ayı evimin içinde muhafaza ettim zaten. Özellikleri ise şu şekilde:
    Üzerinde 300 TL değerinde aksesuar bulunmakta. Şuandaki 0 fiyatının değeri aksesuarlar dahil 2400 TL, ne kadar temiz kullansam da ikinci ele düştüğü için 2000 TL'ye satmayı düşünüyorum. Keyfe keder satıyorum çünkü paraya ihtiyacım var dediğimde 1200 TL'ye bile forumda almak isteyen ölücüler olmuştu aldıktan 10 gün sonra ilan koyduğumda. Şimdi bunları niye anlattın diyeceksiniz? İki şeyden ötürü, alıcı çıkabilir o yüzden açıklama yaptım; ikincisi ise almak istediğim bisikletlerle bisikletimi kıyaslarsanız sevinirim. Öncelikle bisikletimden daha ucuz veya eşit olan yol bisikletlerine baktım. 2 seçeneğim mevcut: BTWİN ve Mosso. BTWİN Triban 500 (1300 TL), Mosso 722 (2600 TL). Mosso oldukça hafif (Pedalsız 8.55 kg) markası da güvenilir. BTWİN ise oldukça ünlü bir marka (Fransız) internette yorumlarını okudum olumsuz yorum neredeyse yok ve pedallı 57 kadro boyunda 9.9 kg. Ben 170 olduğumdan muhtemelen en küçük kadro boyunu alacağımdan bu ağırlık daha da düşecektir diye düşünüyorum; ayrıca satıcısı Decathlon ve kadrosu ömür boyu garantili. Bunlar dışında eğer 2000 TL'ye satarsam bisikletimi, 1000 TL daha veya hadi 1500 TL daha koyup 3500 bandında yol bisikleti bakabilirim. Onlarda da kadro geometrisini beğendiğim (pek araştırmadım göz aşinalığım var sadece.): Specialized ve Focus. Özellikle bu marka bisikletlerden öneride bulunursanız sevinirim. Ama fiyat olarak pek bu kadar yukarılara çıkmayı düşünmüyorum, onun yerine 9. kata bisiklet çıkarmaktansa (Merdivenlerden çıkarıp indiriyorum.) hobi amaçlı 2. bir katlanabilir bisiklet almayı düşünürüm. Bir de diğer iki bisikletin resimlerini ve özelliklerini koyayım fikir sahibi olmanız açısından:
    Mosso'nun özelliklerini kopyalayıp yapıştıramıyorum şuradan bakabilirsiniz: http://www.mossobisiklet.com/bisiklet-detay.asp?biID=24

2. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  3. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Btwin kesinlikle fiyat performans makinası, arkadaşıma aldık aynı modeli, ömür boyu kadro garantisinden öte herşey düşünülmüş. Kurulum yaparken kutudan işe yarıyacak alyan anahtarlarından tutun kedi gözü reflektöründen, arka ve ön aydınlatmasından, kabloların kadroya sürtmemesi için koruyucu kauçuklarına kadar herşey mevcut, benim takdirimi kazandılar. Bisikleti topladığımda sadece vites ayarı istedi, geriye kalan herşey düşünülmüş. O fiyata bu kalite ve böyle bir bisikleti bizim yerel sedona kron başaramıyor, btwin markası dibine kadar kullanıcı dostu.

Eğer alıcaksanız 1.70 boyunuz varsa en ufak bedeni almayın, çünkü jant çapı 700 değil 650 ye düşüyor, yani 26inç oluyor 48 bedendeydi sanırım, 700c almaya çalışın 52 bedeni bilmiyorum ama 54 kadroda jant çapı normal, jant çapının büyük olması hızınızı korumanıza yardımcı olucaktır. Bu konuyu çözerseniz gözünüz kapalı btwin alın derim, kadro olarak ben mossodan kaliteli olduğunu düşünüyorum. Fiyat/Performans olarak zaten düşünmeye gerek yok, o özelliklerdeki bir sedona bile 2300 TL. Mosso nun tek handikapı 105 arttırıcılarının olması yinede o donanıma fiyatı iyi. Sonuç olarak derimki fazla para bayılmadan gerçekten kaliteli bir bisiklet bakıyorsanız btwin alın, yok beni sora donanım kesmez derseniz mossoyu değerlendirin. Diğer seçeneklerede bakabilirsiniz tabi ama kafanız iyice karışır.

4. verisakeet

verisakeet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Bir Salcano bir de Mosso, tasarimlar zaten zayifken urun fotografi cekmekten bir haberler. En bicimsiz dislilerde zincir, sti lar ve aynakol topraga bakiyor, sele acisi yuksekligi Mahmut usta tarafindan takilip birakilmis, fotografi 2 gunluk stajyer dekupe etmis.

Btwin bence de fiyat performans. Benim de tercihim bu olurdu.

5. Süha

Süha Misafir

6. Süha

Süha Misafir

Peki sizce benim şuandaki bisikletimle kıyaslandığında yolda bana artısı olur mu? Yoksa sat al yapmıyayım mı? Btwin'in üstünlüğü var mı? Gerçi bisikletim 1000 tl pahalı kıyaslamak saçma ama.

7. Süha

Süha Misafir

Teşekkürler. 3500 civarındaki http://www.aktifpedal.com/specializ...-bisikleti-allez?product_id=3214#.U9ZQ9_l_uFF sizce nasıl?

8. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    9-9.5 kg arasındadır Tiagra donanımlı alüminyum bisikletler genelde bu civarlarda oluyor.
    Ağırlığa önem veriyorsanız, aynı bütçeye 8.5 kg bisiklet de var ama Specialized değil.

9. Süha

Süha Misafir

Onu da görebilirmiyim? Ayrıca vites hakkında net karşılaştırma yok Tiagra mı iyi model Sora mı?

10. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    1 ayda kullansanız hatta alıp binmeden eve getirseniz de o bisiklet artık 2. el olmuştur. Başka konuda 1450 tl' ya aldığınızı söylediğiniz bisiklete 2000 tl istiyorsunuz. Bu nasıl iştir?

11. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yüksekten düşüğe şu şekilde sıralanıyor: Dura-Ace, Ultegra, 105, Tiagra, Sora, Claris

Bahsettiğim model şu: http://www.sedonabisiklet.com/sedona_bisiklet-650.html
    Bisikletin üzerinde Sram Apex sistem var Shimano 105 ile aynı ayarda kabul edilen bir sistem.
    Yerli markalarda, Specialized gibi yabancı markalara göre aynı fiyata veya daha ucuza, daha iyi bir vites donanımı ve jant seti bulunuyor bu da haliyle ağırlığı düşürüyor...

12. Süha

Süha Misafir

Doların artışını hesapla o zamanlar öyleydi değeri (1.6, 1.7 cicarıydı ve çok sıkı pazarlıkla alındı) ve 2000 TL istiyorum evet bu da benim takdirim. Aynı bisiklet donanımsız 400 TL donanım eksik vaziyette 1500 TL ye satıldı çünkü, bizzat kendim şahidim, garantisizdi üstelik satılan bisiklet. Dolar aldığım bisikleti dolarla satarım alma amacım değer kaybettirmeden satmaktı zaten. Satış konusunda hiçbir endişem yok olsa aldığım fiyatı koymazdım oraya.

13. Süha

Süha Misafir

Teşekkür ederim, bu da hoş duruyor, aklımda bulunsun.

14. Demir C.

Demir C. Aktif Üye

Seviye:
    Konu ikinci el reklamı gibi olmuş. Bence 2000 liraya satamazsınız. Aksesuarları 300 değil isterse 600 tl olsun. Sonuçta ikinci el.

15. Süha

Süha Misafir

:) Konuyu komple okursan sevinirim, bisikletin aynısını donanımsız ve garantisiz 1500 TL'ye kargo karşıya ait olmak üzere sattılar. Bu benim tercihim, isterse 2 yıl ilanda dursun farketmez 100 - 200 TL dışında 5 TL bile inmem. (Alıcının iyi niyetinden dolayı o da) Evimde durur pedere veririm o kullanır benim için sorun değil. Üzerindeki donanımlar olmadan da 1500 TL'ye bırakırım. Niye bunları söyledim dediğim gibi satarım belki diye, hem de diğer bisikletlerle kıyaslamada yardımcı olsun diye her şeyi söylemek istedim. İkinci el olunca direk 1000 TL fiyat düşmek zorundamıyım ayrıca? Ben çok temiz eşya kullanırım kıl bir adamım. Başkasının ikinci eli 1000 TL ise benimki 1500 TL işinize gelirse.

16. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Burada kimsenin gözünü korkutmaya çalışmayın. Herkes az çok bu işlerden anlıyor. Yaptığınız da alenen işgüzarlık. Gidin bir bisikleti düşük fiyata alın 1 sene kullanmasanız bile sizde kalsın sonra da kar ederek satmaya çalışın. Ne güzel iş. İster 5 tl düşün ister düşmeyin kimsenin umrunda olmaz. Ha satmak isterseniz açarsınız 2. el ilan bölümüne koyarsınız bisikletinizi yazarsınız altında üstünde ne var İşte o zaman 1 tl' lik mala 1000 tl istemişsiniz kimsenin umrunda olmaz. Ama gelip buraya konu açıp "bakın ben bu bisikleti aldım. Bu fiyatı istiyorum. Yol bisikleti alacağım, tavsiye verin." Sonra da katlanır bisiklet de alabilirim gibi tutarsızlıklar yapmayın. Sizin amacınız belli Para!
    Tavsiye isterseniz alacağınız bisiklet için ilgili arkadaşlar uygun görürlerse tavsiyelerini verirler. Ama burada tehditvari konuşmak yakışık almıyor.

17. Süha

Süha Misafir

Tamam kardeşim satmıyorum bisikletimi oldu mu? :) Para değil amacım dolar kuruyla aldığımı dolar kuruyla satarım, dolar 2 yıl önce düşük diye şimdi de o kurdan mı satacağım? Hayır. 1450 TL ye aldım. (Dolar düşükken) diyorum ama bisikleti çıplak, garantisiz halde tanıdığıma 1500 TL ye sattılar diyorum, belgeli duruyor banka dekontları da mevcut hala neyini tartışıyoruz? Demekki bisiklet şuanda çıplak 1500 TL'ye satılıyor. Katlanabilirden kastım ise 3500 TL vereceğime 9. katta oturuyorum bi tane 2000 TL ye yol, bir de katlanabilir alırım diyorum... Yani bunu anlamak zor olmasa gerek, bisikletim satılık değil tamam oldu mu güzel kardeşim istediğin? Derdim para flan da değil, direkt yol bisikletine geçmek ama benim bisikletimden daha iyi bir bisiklet almak, eğer söylediklerim iyi değilse satmayacağım bisikletimi bunun için açtım... Tekrar ediyorum benim bisikletim yola yakın hibrit, eğer söylediğim modeller iyi değilse bisikletimden satma niyetim yok zaten... Şimdi söyler misin güzel kardeşim sence bisikletimi satayım mı değer mi bu bisikletler için yoksa benimkinden iyi değiller mi?

18. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Hayır yanlış anlamayın bisikleti satıp satmama konusunda ki kararınıza karışamam. Bu beni ilgilendirmez. İstediğiniz fiyatı söylemekte sizi kimse sınırlandıramaz. Bu sizin hakkınız. Fakat bisikletinizin markası belli fiyatı belli gereksiz yere şurada şu paraya satıldı, benim bisikletlerimde aksesuar, donanım vb. var gibi söylemler sizi antipatik yapmakla kalmıyor siz kendi profilinizi kendiniz karalıyorsunuz. Benim amacım tartışmak değil sadece doğruyu belirtmek istedim. Daha önce belirttiğim gibi açın 2. el ilanınızı yazın özellikleri fazlasını eksiğini sonra bir fiyat belirleyin ve sonrasına siz karar verin. Önceki açtığınız konuyu da inceledim amacınız kötü değilse bile yazdıklarınız sayesinde yanlış anlaşılabiliyorsunuz.

Bisiklet kararını sorarsanız yol bisikleti daha çok performans ve rijitlik isteyenler içindir. Katlanırlar ise daha çok hobiye kaçıyor. Burada da yanlış anlaşılmaya mahal vermek istemem katlanır ile tura çıkan yok mu vardır elbette ya da yol bisikletini hobi amaçlı kullanan yok mudur yine vardır. Ama genel konuştum. Sizde neye ihtiyacınız var ise o bölgeye yönelin. Ben bisiklet kötüleyemem ve saygı duyduğum bir spor dalının başrolündeki hiçbir alete dil uzatamam. Her bisiklet sahibine güzeldir.

19. Süha

Süha Misafir

Peki senin iyi niyetine güveniyorum. Sen olsan ne kadar verirsin üzerindeki donanımlar dahil bisikletime?

20. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Teşekkürler. Fakat üzerindeki donanım, aksesuar ve ya ne ekleme yapılmışsa bilmem lazım. Aksesuar elbette fiyatı etkileyen bir değerdir. Ama kullanım paylarını düşmekte fayda var. Bisikleti internetten ve canlı olarak incelemem sonucu vereceğim değer tam olur? Aksi zor gözüküyor.