Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hibrit bisikleti yol bisikletine dönüştürmek

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında lamba tarafından paylaşıldı.

1. lamba

lamba Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merak ettiğim şunlar.

1- Bisikletin kadro geometrisi sanırım buna çok uygun değil ve yol bisikletindeki kadar performans alamasam da yine de tatmin eder mi?

2- Trek FX 7.2'nin hangi parçalarını değiştirerek bir yol bisikletine dönüştürebiliriz?

3- Ekipmanları değiştirdiğimizde (profesyonel düzeyde olmasa da olur) maliyeti bir yol bisikletine denk gelme olasılığı nedir?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

2. Ongun Yücesan

Ongun Yücesan Aktif Üye

Seviye:
    Aslında, canınızın istediğini yapabilirsiniz...
    Mesela Şarap içiminde de, o kadar beyaz etle, beyaz şarap, kırmızı ile kırmızı şarap filan derler... Ancak, istisnalarının çok olduğunu söylerler...
    İstisnaları iyi bilirseniz, lezzeti çok daha güzel olur... Ancak bilmeseniz de, hoşunuza ne gidiyorsa onu yapabilirsiniz...

Öncelikle Gidonu değiştirdiğiniz anda, fren kolları vs devreye girecekler... Bunu ya masrafına katlanın yada boşverin gitsin... Ancak sonradan bu gidonu eliniz aramaya başlayacaktır...

Yine de, Yarış bisikleti hissini en çok sanırım lastikler verir... O ince lastik üzerinde gitmek başka bir konu...
    Bunun için iyi bir yarış cantı alın derim ben... Çünkü, dağ cantına ince lastik olsa da, yarış cantı set olarak bu tür lastiklere daha uygun... Makul fiyatlı cant setleri mevcuttur... Kendiniz de yaparsınız, çokta zevkli olur... İşide öğrenirsiniz...

Arka ruble, socket ruble mi değil mi ona bağlı olarak, bir ekstra ruble masrafı gerekebilir...
    Dolayısı ile ilk olarak en az masraf ile, cantlar ve lastiklerden başlayabilirsiniz...
    Ayrıca istediğiniz anda, eski konfigurasyona dönebilirsiniz...
    Lastikleri sırf denemek ve tecrübe edinmek istiyorsanız, CST filan gibi, jantlarıda en fazla alexrims'in ucuz modelleri ile başlayın derim...
    Ancak, ileride iyi bir yol bisikleti toplarım filan diye düşünürseniz, iyi bir cant seti alın derim...
    Frenler, iyi bir ayarla uyuyor, derken aklıma cant boyu geldi, umarım cantlarınız,
    28" veya 700'lüklerdir... Değilse küçük ölçülü yol cantlarıda var, gördüm ancak kaçadır nedir bilemiyorum...

Bence sadece, lastikleri bir değiştirin, bakalım nasıl uyacak... Mevcut cantlarınıza bile uyabilir, bir şansınızı deneyin... Mevcut cantlara biraz normalden geniş olarak oturabilir... Olma ihtimali var... Ancak get'leri biraz (iyice) desteklemeniz gerekebilir...

Kolay gelsin, benim gidonu hariç, dağ bisikletinden bozma bir bisikletim var... Amortisörleri nedeni ile çok seviyorum... Çok değişiklik yaptım, veya bazen zorunda kaldım, Ancak maliyeti, zamanla, bir bianchi SLR 1050'e yaklaştı...

ozan çanakçı ve lamba bunu beğendi.
  3. parkcaka

parkcaka Üye

Adı:
    Çağdaş Kurtoğlu
    Seviye:
    gidon, fren kolları ve vites kolları değişmeli.

benim bildiğim fx 7.2'de zaten yol tekerleği var 28lik. daha slick bir lastik takabilirsiniz.

bende de fx 7.9 var. her bindiğimde içimden geçiriyorum yol bisikletine dönüştürsem mi diye ama sonra diyorum ki zaten bu bisikletin bütün amacı mtb oturuş konforu ve şehir içi hareket serbestliği ile bir nevi yol sürüş hissini vermek. elbette bir yol bisikleti hissini birebir vermiyor ama yol lastiği ve tekerlekleri olduğundan (28) mtbden daha çok yol hissi veriyor.

bence ileride bir yol bisikleti alın. fx'te olması gerektiği gibi size hizmet versin.

lamba bunu beğendi.
  4. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    teknik olarak kaliper frenlerle uyumlu olan sti kollar yada yol gidonu fren kolları v-frenlerle verimli çalışmaz ama v-frenleri cantilever yaparsanız olur. ben bundan da beklediğim verimi alamadım bir iki markanın v-frenle uyumlu yol gidonu fren kolu var onlardan ikisini denedim( ki bunlar Türkiye'de bulunmuyor) bunlarında maliyeti yüksek oluyor çünkü buları kullanırsanız viteslere çözüm bulmanız gerekiyor. onlar içinde bar-end shifters almanız gerekiyor (bunlar da Türkiye'de yok) bu da pahalıya geliyor. yapılacak masraf yerine bence ortalama bir yol bisikleti alınmalı
    kazasız sürüşler

lamba bunu beğendi.
  5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ben de düşündüm aynısını.
    En ucuz CAMPAGNOLO set 621TL http://www.pedalbisiklet.com/default.asp?git=9&urun=66218
    Bunun üzerine gidon ve sargı alman gerek.
    Ayrıca Jant ve Lastik

Yani kabaca, bir yol bisikletine yakın masraf yapacaksın.

Ben de senin gibi düşünüyordum, fakat maliyet ortaya çıkınca vazgeçtim.
    1-2 sene içinde ayrı bir yol bisikleti almaya karar verdim

lamba bunu beğendi.
  6. lamba

lamba Aktif Üye

Seviye:
    Yorumlarınız için çok teşekkürler.

Lastik ve Jant (28") konusunda sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Alıvio sistem var şu an bisiklette. Aktarıcılar, gidon, fren sistemi derken orta meblada bir yol bisikletine denk gelebilecek bir fiyata ulaşacak gibi gözüküyor. Benim en çok merak ettiğim konu aslında kadro yapısının bu iş için verimi. Geometrisi düşünüldüğünde yol bisikleti açısından kullanmamda sakıncası olur mu yoksa dönüştürmeye değmez mi?

7. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yol bisikletindeki acilar sizin one dogru egilmenizi sagliyor ama Fx gibi modellerde pozisyonunuz daha dik yani daha rahat. Bunlara yol bisikleti gidonu takarsiniz takmasina sorun yok ama o zaman yine de ayni aero pozisyonu yakalayamazsiniz. Yakalarsiniz ama biryere kadar.

lamba bunu beğendi.
  8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Benim 321 yol açılarına daha yakın bir kadro. Tekerler daha yakın.
    Fakat 2sinin de yol bisikleti gibi olacağını sanmıyorum :)

lamba bunu beğendi.
  9. Ongun Yücesan

Ongun Yücesan Aktif Üye

Seviye:
    Bence deneyip kendin karar ver... Internette senin lastikleri 700x35C olarak listelemişler...
    İnce lastik 23c takıp bir dene, lastikler değişince büyük oranda fikir vermesi gerekir... Çok bir masraf olmadan da denemiş olursun....

lamba bunu beğendi.
  10. Ongun Yücesan

Ongun Yücesan Aktif Üye

Seviye:
    Hakikaten bu mesele önemli... Ben ağırlıklı olarak, rahatlığa yönelik değerlendirmelerde bulundum... Trek'in de bir sürü ortalama yol bisikleti var, Türkiye'de de satılıyor...

11. lamba

lamba Aktif Üye

Seviye:
    Haklısınız oturuş çok önemli ve bisiklet dik pozisyonda sürmeye yatkın olduğu için dediklerinize tamamen katılıyorum teşekkür ederim.

321'in yol bisikleti versiyonu 611 gibi geldi bana aslında siz bu konuda kadro geometrisi olarak daha şanslısınız bence:)

Bisikletin üstündeki Bontrager hibrit lastiklerden 700 x 35c ince lastik denemek gerekir bende merak ediyorum tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yakın, fakat kadronun açılarında, özellikle orta kısımlarda fark çok.
    321 aşağıya doğru inerken, 611 düz gidiyor.
    Eğimli kadro da yol bisikletlerinde hoş görünmüyor.

Bunların dışında benzer bisikletler, fakat dediğim gibi yol bisikletine çevirmek için gereken fark çok fazla :)

lamba bunu beğendi.
  13. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Elbette bu bir "uğraş" insan uğraşmayı sever. Bir çoğumuz kendi bisikletinde yaptığı değişikliklerden haz alır, eğer ama bunu sağlamaksa "evet yol bisikletine çevirilebilir".

Ancak, yukardaki mesajlarda da arkadaşlarımızın çoğunun yazdığı gibi, yol bisikleti hazzı almak için yol bisikleti satın almak lazım. Ne uyumluluk problemi olur, ne geometri! Üstelik büyük ihtimalle daha ucuza da olur.

Bence, uygun fiyatlı yol bisikleti alın.

lamba bunu beğendi.
  14. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    aslında teorik olarak mümkün olsa da pratik olarak hem pahalıya patlıyor hem de uyumluluk sorunları olabiliyor. bunun için gidon, vites değiştiriciler, frenler ve kablolar değişmesi gerekiyor ve £300 civarında tutuyor. ve bunu yaparken tecrübeli bir teknisyenden yardım almanız gerekiyor. bence daha mantıklısı gidon uçları takıp el pozisyonunu değiştirebilme rahatlığından faydalanmak. yabancı forumlarda bunlardan takanlar çok memnun olduklarını söylüyorlar.

gerçekten çok hoş gözüküyor :)

Ongun Yücesan bunu beğendi.
  15. birolcakir

birolcakir Hastasıyım

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bende de Bianchi nero hybrid var. bende böyle bir değişiklik düşünmüştüm. Ama tüm bu yazılanları okuduktan sonra yeni bir yol bisikleti almanın daha mantıklı olduğuna karar verdim.

Yol bisikletini alırsam uzun yollara çıkacağımı düşündüğümden bu karara vardım. Beden ölçülerime de dikkat ederek orta şeker bir yol bisikleti alacağım. Kısmet...

16. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bence gidon uçlarını bir deneyin. şu forumda bu konuda o kadar güzel bilgiler ve örnekler var ki..

http://www.bikeforums.net/forumdisplay.php?290-Hybrid-Bicycles

şahsen benim kullandığım hibrit biraz büyük geliyor. eğer büyük gelmeseydi direkt ben de bu şekilde bisikletin üzerinde değişiklikler yapardım.

17. Ongun Yücesan

Ongun Yücesan Aktif Üye

Seviye:
    Fena gözükmüyor, özellikle sizinki bayağı iyi duruyor..

18. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:

Bunları dememe rağmen yol bisikletine geçişteki ilk adımı attım.
    Shimano WH-R550 jant setine geçmeye karar verdim.

Bir sonraki adımda frenleri Sidepull Caliper (yandan çekmeli, yol tipi) olarak değiştiriyorum. Bununla beraber aktarıcıları da değiştiririm muhtemelen.

Gidon ise son adım, bir sonraki ay, eğer gerekli görürsem gidon ve dolayısı ile fren-vites kollarını da değiştiririm.

Değişimler için yeni başlık açarım muhtemelen, fotoğraflarla beraber.

19. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Evet beyler, bahsettiğim gibi "Hibrit" bisikletim için ilk adımı attım.
    Buyrun fotoğraflar

[​IMG] [​IMG]

Mustafa İçdağ, lamba ve Alp Aslan bunu beğendi.
  20. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    zaten bisiklet 2 teker ve kadrodan ibaret
    yol bisikleti ince teker
    diğerleri kalın teker

ağırlık hepsinde var
    ince tekerin zevkini kalın teker asla veremez
    adeta arkadan biri çeker
    aşırı hız yapılmayacak ise
    bırakın özgür olalım

tak kardeşim ince tekeri
    gerisi boş (kim bilir markayı, öteyi beriyi)
    sevgiler