Hi-Fi tutkunları neredesiniz ?

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Forumda Hi-Fi cihaz kullanan arkadaşları merak ettim , hangi markayı tercih ediyorsunuz genelde resimde paylaşabilirmiyiz acaba ?

Ben Tonsil Ton400 marka speaker'ımı Technics SA-GX530'la besliyorum ayrıca RS-TR474 deck ve SL-PD827 cd player'ım var ,varmı başka bu işin hastaları ?

Ayrıca satılık Pikap varsa elinizde özelden mesaj atarsanız sevinirim..

Selamlar Herkese.

Scudo

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Tabiki ;
Hi-Fi, kısaca evde kullandığımız müzik sistemleri ancak bir bütün sistem olarak değilde cd çaları ayrı, amfisi ayrı , kasetçaları ayrı olan sistemlerdir kabaca.

Örnek verecek olursak bir başkasına ait resim;

(link)

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
Hi-Fi tutkunu değilde bol wooferlı sistemlerin tutkunuydum geçen sene..

emrullah

Forum Demirbaşı
Tepki
238
arkadaşlar benim kullandığım cihazda bunlar.idare eder sanırım.a dan z ye pioneer.araç anfisi hariç o bağlı değil zaten.
(link)
(link)

(link)
(link)

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Hi-Fi ayrı bir olay gönderdiğiniz cihaz resimleri ayrı bir olay darılmayın sakın ne bir akustik düzen var nede başka birşey dinlediğiniz müzikten keyif almazsınız bu cihazlardan.

emrullah

Forum Demirbaşı
Tepki
238
hepsini bir arada görüntülemek için üst üste koydum ben bunları.hi-fi olmadığını bende biliyorum ama olay ses kalitesine gelince orada durun derim görüntü sizi yanıltmasın.

outdoor1

Daimi Üye
Tepki
259
İsim
yok
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Nishiki
oto anfisini evde nasıl besleyebilirim anlayan varmı ? bazıları pc power supley cıkışlarıyla kimide güzel bi 30-45amp lik bi güç kaynagıyla diyor ama bu en son söylediğim biraz bahalıya patlar ama calışcağıda kesin değil bide anfidende olmak var :eek:

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
selam bmania,

aradığın tarzda hi-fi'cı olarak ben varım. ama genellikle kendin-yap ürünler kullanıyorum, malzemelerden ödün vermeden.

şu an için seas ünitelerle yapmış olduğum bi-amp hoparlörlerim, tripath ve gainclone çiplere dayalı bir amplim, rane crossover'ım (bu en zayıf halka), burr-brown opamp bazlı bir preamplim ve kaynak olarak da eski bir philips dvd çalarım var. odada da bir miktar akustik düzenleme var :)

diğer arkadaşlara da bilgi olarak sunayım bol bas ile detaylı bas arasında bariz bir fark vardır. genellikle band-pass subwoofer'larla sunulan bol bas (bkz. 2+1 sistemler) aslında yavaştır ve fazla detay içermez. ses hoparlörden ziyade kabinin rezonansa girmesi ile oluşmuştur. hi-fi sistemlerde ise (bkz. mühürlü tip subwoofer, dipole bas) bas ses de tıpkı ince sesler gibi anlık ve ince detayları sunabilir. bu alışık olmayanlar için yorucu olabilse de mesela orkestradaki bir davulun sesini yayılmış bir bas yerine belirlenmiş bir davul sesi olarak duymanıza yol açar.

hi-fi iyidir. candır. :)

emrullah

Forum Demirbaşı
Tepki
238
@semih26

evet kardeş oto anfisini 30-45 amp lik bir adaptörle beslemen gerekir yada bir akü akü içinde şarz sorunu olur.

outdoor1

Daimi Üye
Tepki
259
İsim
yok
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Nishiki
@emrullah

evt çok düşündüm olmama ihtimalide var ama yapanlar var anfiyi tam besledin mi süper olur ev anfisinden kat ve kat daha iyi olur ama ugraşmak lazım

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
@kerembasaran

Merhaba Kerem , tamda konu dağılıyordu, kendin yapıyorsun demek bu harika birşey, vaktin olduğunda müsait bir zamanında resimlerini paylaşırmısın çok merak ettim sistemi.

Sevgiler ...

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Bende çok araştırdım ve sonunda yeterli param olduğunda bişeyler almaya karar verdim. :D Bakalım para birikirse alacaz bişeyler.

Bu arada şu an için almayı istediğim ekipmanlar :

Hoparlörler : B&W 703
DAC ve Preanfi olarak : Benchmark DAC1 usb
Anfi : Rotel, watt çok önemli değil, 70w lığı vardı onu alacağım. Belkide lambalı olur. Eğer Çin'e gidebilirsem :) istediğim bir lambalı anfi var.

cd player düşünmüyorum. İstediğim derecede kaliteli trasponder katmanları olan CD playerlar çok pahalılar. Bunun yerine temiz dijital ses iletebilecek bir bilgisayar donanımı veya direk IPOD dan bunu alabilecek bir ekipman istiyorum.

Yeri gelmişken Tannoy lar iidir. S10 ları dinlemiştim. Basslar çok iyi ama B&W 703 deki midrange ve akustiğe pek yaklaşamaz. Gerçi bu pek yaklaşamaz lafı benim için geçerli. Benim müzik tercihimde vokal ve tizler biraz önde olduğu için Tannoy lar çok renkli gelmiyor. Ama bass kalitesini çok önemsiyorsanız ve 40m2 den büyük bir yeriniz varsa Tannoy S10 larla gayet ucuza orkestrayı evinize taşırsınız :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Boran

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
Benchmark DAC1 güzel bir cihazmış gerçekten. SPDIF girişi de var, sıradan bir CD/DVD çaları kaynak olarak kullanabilirsin bununla. Bence CD takıp dinlemenin keyfini gözardı etme. bilgisayardan ya da ipod'tan da ayrıca dinlersin.

seçtiğin hoparlörlerin hassasiyetleri oldukça yüksek. dediğin gibi düşük watt'lı bir ampli yeterli olabilir. eğer parti vermiyorsan ;)

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Selam,

Benchmark Dac1 dijital girişi olan normal bir cihaz değil. Özelliklerinin arasında "jitter immunue" diye bir tabir var. İçinde kendi clock'u olduğu için dijital analog çevriminde jitter hatası yapmayan bir cihaz. İşte bu yüzden bu cihaz tüm profosonel stüdyoların tercihi yalnızca 1000 usd gibi çok komik bir fiyata. Biraz şaka gibi ama benzer performans veren DAC ların bulunduğu CD player ların fiyatları ortalama 15-20bin USD civarlarında.

Jitter hatasın iki yerde oluyor. transponder ve Dac kısmında. Benchmark ile DAC olayını halledebiliyorsun ama işte iyi bir trasponder bulmak lazım. Bu konuyu çok araştırdım ve yurtdışındaki forumların en popüler konusudur. Insanlar CD playerlardan kurtulma derdindeler. Düşünsenize 500gb lık bir diskiniz var ve içinde lossless formatında binlerce müzikleriniz var. Elinizde kumanda önünüzde ekran :) cd değiştirme derdiniz yok :) Burada sorun manyetik medya üzerindeki verileri minumum jitter hatasıyla DAC'a iletebilmek. Bilgisayar anakart ve diğer ekipmanların elektromagmagnetic etkilerinden minumum düzeyde etkilenen çok özel ses kartları mevcut.

Aynı şekilde yine son zamanların en popüler konularından biri IPOD içindeki müzikleri dijital olarak aktarabilmek. Apple henüz böyle bir destek sunmadı ama bununda yolunu bulan arkadaşlar var. Bunun için ipod 'un içini açıp ufak tefek modifikasyonlara girişmek gerekiyor. Vaktim olursa denemek istediğim şeylerden biridir.

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
transponder'da jitter hatası artık pek rastlanan birşey değil. standart kalite bir CD/DVD çalar bile biti bitine, hatasız okuyabiliyor CD'yi. istersen bilgisayarına bir ses cd'sini tak ve 4-5 kez rip et. göreceksin ki her bir rip bir diğeri ile kusursuz bir şekilde aynı olacak. bu nedenle dijital çıkış alacağın CD çaların çok sayıda format okuyabilen modern bir transponder'a sahip olması yeterli. özel bir hi-fi cd çalar olmasında bir anlam göremiyorum.

bilgisayarlar müzik için çok uyumsuz makineler. hi-fi sistemimin yanında çalışan bir bilgisayar olmasını istemem. ayrıca cd ve albüm mantığı bence bir dert değil. asıl dert olan bilgisayar ekranından albümleri fırıl fırıl karıştırıp müzik dinlemeyi oyuna çevirmek. dijital cihazlara eyvallah ama hi-fi sistemimi bir "windows" ile karıştırmak istemem.

umarım ipod düzeneğini çalıştırabilirsin :)

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Konuştuğumuz gibi sistem fotolarım Kerem, yorumlarını bekliyorum.

(link)
(link)

Temizlik esnasında ne kadar küfretsemde vazgeçemediğim unsurlar seviyorum bu görüntüyü :)

(link)
(link)

(link)
(link)

(link)
(link)

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@kerembasaran

Yorumlarınız için teşekkürler. Evet çoğu yerde standart bir transponder yeter deniliyor ama nedense kimse harici DAC larına ucuz bişeyler bağlamıyor :) Peki sizce bunun nedeni nedir ?

Bilgisayar konusunda size kesinlikle hak veriyorum. Hele hele Windows konusunda :) Ama işte bana çok cezbedici geliyor. Oturduğum yerde sesle komut vererek herhangi bir sanatçının bir albümünü seçmek. Zaten böyle bişey yaparsam Linux ile halletmeye çalışacağım.

sevgiler,
Güney