Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hi-Fi , Hi-End ve Ev Sinema Sistemleri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında spokesman tarafından paylaşıldı.

1. spokesman

spokesman Forum Demirbaşı

Seviye:
    Başlıkta belirtilen konu ile ilgili bilgi alışverişi yapabiliriz.
    Kim, hangi müziği ,ne ile,nasıl dinliyor?

sare bunu beğendi.
  2. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Birçok Hi-fi'cının aksine Opera ve Caz dışında bütün müzik türlerini dinliyorum.
    En çok keyif aldıklarım, Rap, Hip hop, R&B, azıcık Tekno, Yabancı ve Türkçe Pop, Enstrümental, biraz Yunan biraz Arap müzikleri.

Şu ara mecburen Creative inspire 6600 ile dinliyorum (6+1 değil, 2+1 şekilde)
    Aynı zamanda sinemayı evde izlediğim için bir yere kadar tatmin ediyor.
    İsterdim bir Jamo, Dali, Bose, B&W, JBL tarzı hoparlörlerim, Denon, Onkyo, Pioneer ampli'm olsun.İleride inşallah.

3. spokesman

Seviye:
    Sevgili Fatih,
    İnşallah bahsettiğin cihazlara sahip olursun.Onlarla dinlemek gerçekten çok farklı bir keyif.

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim Mustafa abi, evet ben de birkaçını dinlediğim için kalitenin ne demek olduğunu öğrenmiştim.Sizin tercihleriniz nelerdir?

5. bora_jb

bora_jb Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben dırek techno(avatardan bellı oluyor bıraz:)) dınlerım ve oyle ortam sarkıları hosuma gıder ben genellıkle kulaklıkla dınlemeyı tercıh edıyorum ses farkı cok oluyor ama bızım eskı teknede pionnerlar vardı toplam guc de 3000 dı supper sıstem vardı ınletıyorduk cok keyıf alıyordum ordan:)

6. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet, en genç Hi-Fi'cı ünvanına sahipmişim Hi-Fi piyasasında :) Odamda kullandığım Hi-Fi sistem: YAMAHA AX-492 Natural Sound Stereo Anfi, Tannoy Mercury MX1 hoparlörler ve Horizon marka hoparlör kabloları. CDP malesef şimdilik yok. Şuan istemeyerek de olsa bilgisayardan dinliyorum. Yamaha anfiyi sert karakterli müziklerde iyi olduğu için sevdim. Rock, Techno vb. parçaların hakkını iyi veriyor. Bass'lar yeterince temiz ve kuvvetli. 4 ohm'da 2X120W, 8 ohm'da 2X80W'lık oldukça iyi bir gücü var. İlerde ailem izin verirse salona kurmama, sadece Wharfedale Diamond 9.6 Floorstander alarak sistemimi yenileyeceğim. Eğer izin alamazsam salonun ortasına o koca hoparlörleri koymak için, Tannoy'ları EPOS ya da Wharfedale Bookshelf ile değiştireceğim.

En kısa zamanda sisteme eklenecekler: Kaliteli bir pikap (pick-up/turntable), Van Den Hul interconnect, FM Tuner, Marantz CDP... (Bisiklete harcanandan sonra para kalırsa tabi :))

Odam küçük olduğundan yazdığım sistemi kullanıyorum. Yoksa ben de isterdim floorstander'larımla müzik dinlemeyi :) Dinlediğim türler çok değişkenlik gösteriyor zaman zaman. Ağırlıklı olarak rock dinlerim. Ancak eski rock grupların, bluescuların tadını yeni gruplardna alamıyorum. O yüzden The Doors, Dire Straits, Janis Joplin, Eric Clapton, Jimi Hendrix vb, biraz daha yakına gelirsek Pink Floyd, Deep Purple dinliyorum. Yenilerden de bi Rammstein'ı severek dinlerim. Bunların dışında hoşuma giden her parçayı dinlerim.

Şimdi de sizlerin sistemlerini ve bilgilerini alalım. Hatta resim de eklerseniz sevinirim. Bu benim sistemi ilk kurduğum zaman, salonda yaptığım denemelerden bi kare... CDP olarak Premier Discman kullandım idareten.

sare bunu beğendi.
  7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Bora, 3000'in biriminin watt olduğunu varsayarak onun pmpo değeri olduğunu da açıklayalım, karışıklık olmasın :)

Sercan, sistemin eski, stereo ama kaliteli parçalar.Premier'i devre dışı bıraktığın sürece kaliteli ses aldığın şüphesiz :)
    Wharfedale ha? Allah hepimize nasip etsin :)

8. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bir abinin Marantz CDP'ını takıp denediğimde ses mükemmeldi. Bilgisayarda da fena değil, ama mp3 olduğu için tabiki kalitesiz bir ses oluyor. İnanın, premier'e kaliteli bir CD taktığımda aldığım ses bilgisayardan aldığımdan daha iyi. Orjinal CD almak çok mantıksız geliyor bana, o yüzden CDP almak için de acele etmiyorum. Şöyle kendimi iş hayatına attığım zaman, orjinal CD alacak parayı kendim kazandığım zaman belki... Ayrıca bi tane güzel parça için bir CD almak da çok mantıksız. Wharfedale... Sistemi ilk kuracağım zaman kafamda Diamond 8.4 vardı, ancak oda ufak olunca, bookshelf tipi hoparlöre yöneldik ve piyasada fiyat/performans oranı en iyi hop. Tannoy olduğu için onları tercih ettim. Darısı meraklıların başına. Ben ilk hedefime ulaştım :)

9. spokesman

Seviye:
    Ben benim ulaşabileceğim son tercihlerimi yaptım ve şükürler olsun ki sahip olabildim.

Hi Fi :
    Amfi : Audiomat Prelude (lambalı)
    Hoparlör :JM Lab Cobalt 826
    CD Çalar :Sony SCD-XB770 Super audio Player
    DAC : DIGILOG
    SİNYAL KABLOSU :VAN DEN HUL The FIRST Ultimate
    HOPARLÖR KABLOSU:VAN DEN HUL The MAGNUM HYBRID OFC

SİNEMA SİSTEMİ:
    AMFİ :OnkyoTX-DS777 AV Reciever 5.1
    DVD :pioneer DV-515
    ÖN HOPARLÖRLER :JM Lab Cobalt 826(Hi Fi ile ortak kullanıyorum)
    MERKEZ HOPARLÖR :Jamo Center 7.2
    ARKA HOPARLÖRLER :Jamo Clasic 8
    EKRAN :72 ekran Sony TV
    HOPARLÖR KABLOLARI:Triangle High Performance OFC

Birde yüksek kontras ve ışık gücü olan bir projektör olsa süper olacaktı.

10. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Her 2 set de kaliteli markalar ve üst modellerle donatılmış, iyi seçimler, tebrikler.Fırsat olursa fotolarını da koyabilirseniz seviniriz.
    Bir sorum da,
    Audiomat Prelude (lambalı) marka/modeli dışındaki amplileri denediniz mi?
    Mesela Değer Terem marka ampli'leri denediniz mi abi?

11. spokesman

Seviye:
    Sevgili Sercan,
    Seni kutlarım.Cihaz seçimlerin CDP dışında oldukça iyi görünüyor.Dinlediğin müzisyenlerde süper senin yaşında bu müzikleri dinleyen oldukça az genç olduğunu düşünüyorum.Masa üzerinde duran hoparlörlerinin altına 3 cm kalınlığında birer parça mermer teğmin edip hoperlörlerini onların üzerine yerleştirirsen emin ol daha sağlam sesler alabilirsin.Çünkü masanın üzerinde çok da istinatlı durmadıklarından baslarda rezonans olabilir.
    Kulağından müzik, ayağından pedal, başından kask eksik olmasın.
    Sevgilerimle,

12. kess

kess Yeni Üye

Seviye:
    ben de tamamı elyapımı stk'lı (kodunu unuttum şimdi) 100 wattlık amfi ve gene arkadaşım mıstıkla beraber yaptıgımız 30luk bas kutusu ve 2 adet kabinimi bilgisayarıma bağlayarak kullanıyorum.

sare bunu beğendi.
  13. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    Bu konuda kendimi uzman sayabilirim sanıyorum.. Bisikletten önceki para harcadığım hobim Hi-Fi müzik sistemi idi.. Geçtiğimiz Eylül ve ekim aylarında uzun araştırmalar yaptıktan sonra kendime Bir italyan hi end müzik sistemleri markası olan Audio Analogue'dan bir amplifier ve CDP aldım ,( Audio Analogue Primo Settenta ) ve bunları Focal JMLAB ın yeni Chorus V serisi 806 booksehlf speakerları ile sürdüm... İntercoonect içinde Van Den Hul ve kablo olarakda Synergistic reseah seçtim... Yaklaşık 3 ay sonunda sitem Burn-in sürecini tamamladı ve bugünlerde mükemmel kalite ve detayda müzik dinleyebiliyorum.. Müzikdinlemeyi seven , imkanı olan herkese böyle bir sistemi tavsiye ederim...Ömür boyu kullanılabilecek , mükemmel bir sistem için para harcamaya değer bence...

sare bunu beğendi.
  14. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    Böyle bir konu açmak güzel olmuş... Gördüğüm kadarıyla bisikletçiler gerçekten hayata bağlı, keyif almayı seven , ince zevklere ve tercihlere sahip insanlar.. Müzikde hayatın önemli bir parçası ve tartışmasız bir keyif unsuru..

güzel planlanmış bir bisiklet parkuru öncesi adrenalin yükseltecek bir kaç parçayı sistemden dinlemek , parkur sonrasında da yine ritmi düşürecek detaylı bir jazz dinletisi ve eşiliğinde sert bir kahve bence mükemmel bir gün demek...

15. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    İşte hayat budur dedirtecek hobiler ve yaşam tarzı.
    Ben de evde dinlemeye vaktim olmadığında yanıma hep aldığım 1.sınıf mp3 çalarım ile bu keyfi yaşıyorum ve artırıyorum.
    Taşınabilir mp3 çalarlar içinde bildiğiniz bütün marka ve modelleri geride bırakan, esamesini okutmayan marka Iriver, bendeki T10 modeli, daha önce de çaldırmadan önce Iriver IFP 890 vardı.
    Sennheiser MX 200 kulaklıklar ile doygun baslar ve çatlamayan tizlere merhaba diyebilirsiniz :)

16. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    Iriver ı tanırım ... taşınabilir aletler konusunda hatrı sayılır bir yeri vardır... Çok nitelikli aletleri var ...Aslında her yerde müzik dinlemeyi sevmem rağmen malesef bir taşınabilir müzik çalarım yok ... En son 4 yıl önce aldığım ve bana gayet iyi hizmet eden Sony discmanimi askere giderken kız kardeşime vermiştim... Şimdi Hi-Fi ve Audiophile dünyasıyla tanışınca mp3 formatından uzak kaldık ..

17. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    En genç hi-fi cı olmak heyecan verici olmalı.. görüyorum ki şu haliyle bile pek çok yetişkin insanandan bile daha iyi bir sisteme sahipsin ( CDP hariç tabiki) yukarıda yazdıklarını maddi imkanlar dahilinde makul bulsamda sana önerim her zaman orjinal CD ler dinlemen olacaktır.. Öncelikle mp3 formatı veri depolamada avantaj sağlamak üzere 1 e 7 oranında sıkıştırılmıştır. hi-fi müzik anlayışı ile yakından uzaktan alakası yoktur... Bu bağlamda iyi , temiz ve detaylı bir ses ancak orjinal kayıt bir CD den elde edilir... Hayalini kurduğun bir bookshelf veya floorstander ı güzel bir amplifier ve CDP ile sürdüğünde , güzel kayıt edilmiş bir CD sana herşeyden çok keyif verecektir.

bir güzel parça için CD ye bi dolu para verilirmi diye düşünme , iyi bir sistem seni daha iyi bir müzik dinleyicisi yapar , böylece daha seçici olursun ve emin ol her bir parçadan keyif alacağın albümleri kolaylıkla bulabilirsin.. İşin maddi kısmı önemli tabiki .. orjinal albümler iyi para ama emin ol iyi bir sistem edindiğinde ... 10 tane kötü kayıtlı korsan cd dinleyeceğine 1 orjinal albümü defalarca keyifle dinlemeyi yeğleyeceksin ...Öneriye ihtiyacın olursa ben burdayım....

18. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Her ne kadar o kayıplı olarak sıkıştırılmış kalitesiz mp3'leri sevmesem de, bisiklet üzerinde, yolculukta, yürüyüşte, hatta yatıp uyumaya çalışırken bile müzik/radyo dinleyen birisi olduğum için mecburen ben de bir mp3 çalar sahibi oldum ve bahsettiğim durumlarda mp3 çalarımla müzik dinliyorum. Pek kaliteli olmamakla beraber, battı balık yan gider diyerekten alınmış bir mp3 çalardır. Batan balığın yan gitmesi ise şöyle ki, zaten mp3 kayıplı bir format, kalitesiz, mp3 çalar da çok kaliteli birşey olmasa da olur diyerek Minton mmp-3002 almıştım bir zamanlar. Iriver H10 20GB düşünüyorum şuan, ama öğrenci harçlıklarıyla alınacak birşey değil. Ayrıca bisiklet, Hi-Fi ve diğer hobilere para yetiştirmek de zor olduğundan o da sarkanlar arasında. Kullandığım Philips kulaklıklar ayvayı yedi ve mart ayında gelecek yeni parti Sennheiser CX300'leri bekliyorum. Kısmetse biraz olsun kaliteyi yükselteceğim. Cidden kaliteli bir kulaklık.

Güzel dilekleriniz ve yorumlarınız için de ayrıca teşekkür ederim. Bana mp3 çalarını verip ''şuan şarkı atsana'' diyenlere de aşıladım biraz The Doors, Dire Straits, Supertramp gibi kaliteli grupları :) Amaç bu denli kaliteli grupları yaşıtlarıma dinletmek :)

19. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    rock ve metal ağırlıklı dinliyorum. mp3 player olarak creative muvo sport c 100 kullanıyorum. epey kaliteli bir ürün. ama evde ses sistemi olarak kullandığım 2+1 çok ahım şahım bişiy değil 12 Watt RMS'i olan giriş seviyesinde bir 2+1. Creative, Logitech, Sony gibi markaların 2+1lerini bir ara epey araştırdımdı üst modellerinin ama almaktan vazgeçtim 12 Watt RMS'i bile yarıya kadar açınca evdekiler isyan bayrağını göklere çekiyor. Apartman dairesinde zor bu işler. Müstakil bir evim olursa bir gün, ancak ozaman.

20. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Muvo C100 sport'u ben de düşünmüştüm, ilk iriver'ım çalınınca, fakat sesini dinlediğimde mutlaka tekrar iriver almalıyım yoksa beni ne creative ne sony vb kesmeyecek demiştim.
    Iriver'ı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum (tabi orijinal sennheiser kulaklıklarıyla)