Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HES'lere Karşı Samsun'dan Batum'a 800 km !

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Yılmaz C. SEZEN tarafından paylaşıldı.

1. Yılmaz C. SEZEN

Yılmaz C. SEZEN Aktif Üye

Seviye:

Merhaba arkadaşlar...
    Ramazan ayı içerisinde gerçekleşecek bu turumuzu HES'lerin zararlarına dikkat çekmek, halkı birazda olsa bilinçlendirmek adına asılacağız pedallara.
    Perşembe Akşamı Bisikletçileri Samsun ekibinden Murat Can METE, Samet BEDER ve Egemen ÖZDAĞ arkadaşlarımızla gerçekleştireceğimiz bu yaklaşık min. 800km lik bu tur bizim için bir ilk olacak.
    Desteklerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.. Teşekkürler.

Hayde Karadenize...
    1. gün: SAMSUN-Çarşamba-Terme-Ünye-Fatsa-ORDU-Bulancak-GİRESUN 197km
    2.gün: GİRESUN-Espiye-Tirebolu-Görele-Eynesil-Vakfıkebir-TRABZON 131km
    3.gün: TRABZON-Maçka-Sümela-Maçka-TRABZON 96km
    4.gün: TRABZON-Yomra-Arsin-Sürmene-Of-İyidere-RİZE 80 km
    5. gün: RİZE-Çayeli-Pazar-Çamlıhemşin-Ayder 85 km
    6.gün: Ayder-Çamlıhemşin-Zilkale-Çamlıhemşin-Ardeşen-Fındıklı-Hopa 126km
    7.gün: Hopa-Kemalpaşa-Batum-Kemalpaşa-Hopa 85km

2. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Açıkcası pedallarınıza sağlık diyorum ama...
    Bir tartışma başlatmak istemem ama,
    Elektiriğibir şekilde üretmemiz lazım.Eeeee? kalkıyoruz nükleere hayır diyoruz,termik santrallerinde ne olduğu belli? geriye en sağlıklısı hes kalıyor bir de buna hayır dersek ne yapacağız? dışarıdan mı alacağız? Hadi diyelim aldık...
    Nerde kaldı dışa bağımlı olmamak? bazen realiteleri de değerlendirmek lazım...
    Şahsi görüşümdür.Size de saygı duyuyor ve takdir ediyorum ve turunuzda başarılar diliyorum sadece düşüncelerimi dile getirmek istedim.

Furkan D, Selami53 ve Gürhan bunu beğendi.
  3. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Teşekkür ederim öncelikle.
    Şimdi gelelim ama'lara :)
    Elektrik üretimi sadece nükleer ile, sadece termik ile olmuyor. Alternatifler her zaman mevcuttur. En sağlıklı HES diyorsunuz değil mi :) HES kurulan yerleri gidip gördünüz mü acaba çıplak gözle. Çıplak gözle görmenize de gerek yok aslında internetden araştırdığınız zaman göreceksiniz iç yüzünü. Sağlıklı olan doğayı yok etmek mi ? Sağlıklı olan suyumuzu kesmeleri mi ? Sağlıklı olan birileri ceplerine para dolduracak diye onlara bu güzelim yerlerin peşkeş çekilmesi mi ? Ya cidden size alternatif olarak elektiriği dışarıdan almak mı geliyor ? Nerde kaldı rüzgarımız nerde kaldı güneşimiz...

yolcu..., Kemal Caner ve SedatT bunu beğendi.
  4. Kadir.Celik

Kadir.Celik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Rüzgar enerjisi santrallerinin kurulum maliyetleri yüksektir ve sadece yüzde 30-35 verimlidirler. Ayrıca ülkemizde yerli rüzgar türbini sanayisi de yok yani yine dışa bağımlıyız. Güneş enerjisine gelirsek onda işler biraz daha kötüleşiyor, yine kurulum maliyetleri çok yüksek ve en fazla yüzde 18 kadar verimliler. Tabi ki güneş enerjisinde de yerli sanayimiz olmadığını belirtmekte fayda var.
    Bana göre en temiz yolu nükleer enerjidir, ama tüm yeterli koşullar sağlandığında.

Bir elektrik mühendisi...

Turunuz eğlenceli olur umarım.

Furkan D, Termiksi ve Selami53 bunu beğendi.
  5. Kemal Caner

Kemal Caner Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben bütün kalbimle Yımaz C. Sezen'e katılıyorum. Sadece büyük şehirlerin elektriği yansın diye diğer yerlerin doğası, tabiat ananın sunduğu su katlediliyor. Oradan akan sudan sadece insanlar değil bütün canlılar faydalanıyor. Ben mühendis olmamama rağmen diğer canlıların hakkı olan suyu başkalarının cebi dolsun diye kesmek yerine meclisteki 550 tane insan şekline girmiş olan varlıkların maaşlarını, hatta onlara verilen makam araçlarının her türlü maliyetini %18 verim alınacak şekilde değilde %100 verim alınacak şekilde alternatif enerjilere yatırırsak rüzgardan da güneşten de en üst seviyede verim alacağımıza inanıyorum. Bu enerjileri yurt dışından alsak dahi bir süre sonra bunlar kendi maliyetini kurtarıyor. Ülkemiz rüzgar ve güneş ülkesi olmasına rağmen bu enerjilere hiç bakılmaması yanlış.

Yılmaz C. SEZEN bunu beğendi.
  6. Kemal Caner

Kemal Caner Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu arada iyi pedallar diliyorum. Gelebilmeyi çok isterdim. İnşallah bir dahaki sefere...

7. M.Burak KARADAĞ

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bizzat gözlerimle gördüm.Adıyamanda Atatürk Barajının kurulmasıyla baraj göletlerinin sular altında bıraktığı gerger tut ilçelerinin köylerini, yerinden olan insanları,tarihi eserleri... hepsi ama hepsi sular altındaydı.
    Güneş enerjisi mantıklı ancak Türkiye yapısı itibariyle güneş enerjisine çok mantıklı değil.Bunu da discovetyde bir programda dinlemiştim ayrıca güneşlenme süreside göz önünde bulundurulduğunda zaten çok elverişli olmuyor.Rüzgar enerjiside etrafında manyetik alan oluşturuyor,verimi düşük ve insan sağlığına manyetik alan yüzünden zararlı fizik kitaplarından okuduğum kadarıyla.Görüntü kirliliğide cabası :)
    Bende greenpeace destekçisiyim bende bunları düşünüyorum ancak herşeye karşı çıkarsak biraz zor olacak gibime geliyor.Ama dediğim gibi sonuna kadar size saygı duyuyorum ve destekliyorum.Çünkü Türkiyede çevre destekçisi insan bulmak neredeyse imkansıza yakın :)

Belki bir sistem vardı şimdi hatırlayamadım adını ama Hollanda ve Çin kullanıyor.Özel basınçla elektirik üreten bir madde tümseklerin ve kaldırımların altına seriliyor.İnsanlar araba kullandıkça ve yürüdükçe elektirik üretimi sağlanıyor.Ancak verim düşük.Ve birde maliyet.Hem maddenin maliyeti yüksek hemde ömrü kısa.BElki ekonomimiz biraz daha güçlü olsa çevreyi kirletmeden yada betonermelerle kirlettiğimiz çevremizden gayet güzel elektirik üretebiliriz aslında.

8. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Nükleer mi ? Ha birde yeterli koşullar... Koskoca Japonyayı gördük genç! ki bunu bir elektrik mühendisi söylüyorsa... bu arada genç yaşta mühendis olmuşsunuz tebrik ederim.. Teşekkürler.

yolcu... bunu beğendi.
  9. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Teşekkürler.. Umarım bir gün bisikletin temelindeki çevreci insanlar olarak hep birlikte pedallarız bu sömürüye karşı.

yolcu... bunu beğendi.
  10. M.Burak KARADAĞ

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sakin olun :) belki arkadaşımız üstten ders almış ve erken başlamışsa pek ala çaylakta olsa bir yerde elektirik mühendisi olarak çalışıyor olabilir :)

11. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Pedallarınıza sağlık... HES'lerin getirileri yanında oldukça büyük götürüleride var... Çoruh Vadisi turumda işin vehametini çok daha iyi anlamıştım... Artıları ve eksileri çok iyi değerlendirilip bu projelere öyle karar verilmeli...

12. ugur tilki

ugur tilki Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    sizlere başarılar diliyorum,

13. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Evet, gezi hazırlıklarımız son sürat devam ederken bir sürü seyyah arkadaşla tanıştım :) Şu anda Batum'dan geri dönmekte olan Tamer ve Emre, Ankara'dan gelip dün gece misafirimiz olup Batum'a devam eden Aycan ile Hüseyin .... Ayrıca Tamer'lerin yolda rastladığı yardım etmem için bana yönlendirdiği Hollandalı bisikletli çift yarın Samsun'da olacak ve onlarıda karşılayacağız :) Hepsinden birer tecrübe alsak işimiz dahada kolaylaşır diye düşünüyorum. :)

CandanC ve M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
  14. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

Doğanın bittiği zaman ağaçlar kuruduğu zaman iklimin değiştiği zaman suyun kuruduğu zaman doğanın sana bakmadığı zaman gider yapanların ellerini öpersin harçlığını alırsın

yolcu... ve Yılmaz C. SEZEN bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  15. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yolcu... ve Yılmaz C. SEZEN bunu beğendi.
  16. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    zaten elektriği ağırlıklı olarak doğal gazdan üretiyoruz. dışa bağımlıyız. Atatürk barajında ve kebanda çalıştırılmayan tribunler var. burada inşaat rantı falan söz konusu sanırım. tam detaylı inclemedim ama elektriği doğalgaz çevrim santralleri ile üretiyoruz.

17. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    hah şunu bileydiniz. dışa bağımlıyız gençler. sömürgeyiz biz. anlayın artık.

18. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    yapacağınız turun, at gözlüğü takıp sadece kendilerine verilen emirleri yerine getirmek olan görevlililere ulaşmasını temenni ediyorum. başarılar.

19. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:

SerkanNamazcı bunu beğendi.
  20. Yılmaz C. SEZEN

Seviye: